rph-7.1 ruang sampel

Upload: ikhwan-zulhilmi

Post on 02-Jun-2018

290 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

  • 8/11/2019 rph-7.1 Ruang Sampel

    1/8

    Rancangan Pengajaran Harian Pengajaran Makro

    KPD 3026 Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran

    Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

    Tajuk : Kebarangkalian 1 (Matematik Tingkatan 4)

  • 8/11/2019 rph-7.1 Ruang Sampel

    2/8

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Tarikh : 9 April 2012

    Hari : Selasa

    Tingkatan : 4 Bestari

    Masa : 7.30- 8.10 pagi ( 40 minit)

    Bilangan Pelajar : /29 orang

    Mata Pelajaran : Matematik

    Tajuk : Kebarangkalian 1

    Subtopik : Unit 7.1 Ruang sampel

    Objektif pembelajaran : Pelajar akan diajar untuk :-

    a. Memahami konsep ruang sampel

    Hasil Pembelajaran : Diakhir pembelajaran, pelajar akan dapat:-

    1.

    Menentukan sama ada sutu kesudahan adalah kesudahan yang mungkin bagi suatu uji kaji

    2. Menyenaraikan semua kesudahan yang mungkin bagi sesuatu uji kaji daripada aktiviti dan secara penaakulan

    3. Menentukan ruang sampel bagi sesuatu uji kaji

    4.

    Menulis ruang sampel dengan menggunakan tatanda set

  • 8/11/2019 rph-7.1 Ruang Sampel

    3/8

    Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar pernah belajar dan pernah menggunakan tatanda set

    Strategi Pengajaran : Aktiviti,tugasan kumpulan, penyoalan dan kuiz

    Bahan Bantu Mengajar : Kertas mahjung, pelekat, papan hitam,Handouts,dadu,coklat duit syiling, kad uno,spinner.

    KBKK : Menjana idea, mengenalpasti, membuat perbandingan, membuat analisis, membuat refleksi dan membuat keputusan

    Penerapan Nilai : Bekerjasama, tolong menolong, memberi perhatian, bersungguh-sungguh, memberi tumpuan, menghargai masa, berani,

    yakin

    Langkah/

    Masa

    Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Penerapan nilai/

    KBKK/ Strategi/

    Kaedah/ ABM

    Guru Pelajar

    Set induksi

    ( 5 minit)

    Memperkenalkan

    kebarangkalian

    1.

    Guru meransang pelajar

    dengan memaparkan cerita

    bergambar pada kertas

    mahjung berkenaan beberapa

    contoh kebarangkalian

    kepada pelajar.

    2.

    Guru bertanya kepada pelajartentang tujuan guru

    memaparkan gambar dan

    memberi pandangan tentang

    1.

    Pelajar menganalisis

    gambar yang dipaparkan.

    2. Pelajar memberi respon

    terhadap pertanyaan guru.

    3. Pelajar berbincang dengan

    guru tentang

    kebarangkalian dalamkehidupan seharian.

    1.

    Kaedah: menjana idea

    2. BBM : Gambar (Kertas

    Mahjung)

    3.

    KBKK : menjana idea

    dan membuat analisis

    4. Nilai Murni : Memberi

    perhatian

  • 8/11/2019 rph-7.1 Ruang Sampel

    4/8

    topik yang akan diajar.

    3. Guru memberitahu topik

    yang akan diajar dan

    perkaitan topik yang akandiajar dengan kehidupan

    seharian.

    Perkembangan

    pengajaran 1

    (15 minit)

    Pengenalan

    (Konsep

    kebarangkalian)

    1. Guru menjelaskan kepada

    pelajar bahawa cuaca dan

    contoh yang lain yang telah

    ditunjukkan adalah contoh

    kesudahan yang mungkin

    bagi sesuatu uji kaji.

    2.

    Guru mengarahkan pelajar

    membentuk 6 kumpulan

    kumpulan yang terdiri

    daripada 5 orang.

    3. Guru mengarahkan wakil

    pelajar setiap kumpulan

    mengambil sebiji dadu,

    coklat duit syiling, kad uno

    1. Pelajar memberi perhatian

    dan memberi respon

    terhadap penjelasan guru.

    2.

    Pelajar membentuk

    kumpulan sebagaimana

    yang diarahkan guru.

    3.

    Wakil setiap kumpulan

    pelajar mengambil dadu,

    coklat duit syiling dan kad

    uno untuk membuat uji

    kaji.

    4. Setiap pelajar membuat uji

    kaji menggunakan bahan

    yang disediakan mengikut

    1. Kaedah : Soal Jawab,

    pembentangan

    2.

    BBM:Handout

    3. KBKK : Mengenalpasti

    dan membuat

    perbandingan

    4. Nilai Murni : Memberi

    perhatian

  • 8/11/2019 rph-7.1 Ruang Sampel

    5/8

    dan handout ( Lampiran 1)

    4. Guru mengarahkan setiap

    pelajar membuat uji kaji

    bahan yang telah disediakan

    mengikut arahan.

    5.

    Guru meminta pelajar

    merekod keputusan yang

    diperolehi.

    6. Guru meminta wakil setiap

    kumpulan membentangkan

    kesemua kesudahan yang

    mungkin bagi setiap ujikaji.

    7. Guru memberi penegasan

    kepada pelajar tentang

    konsep kesemua kesudahan

    yang mungkin dan juga

    kesudahan yang tidak

    mungkin..

    arahan guru.

    5. Pelajar mencatat

    keputusan uji kaji dalam

    jadual yang telah

    disediakan ( Lampiran 1)

    6.

    Wakil setiap kumpulan

    pelajar membentangkan

    kesemua kesudahan yang

    mungkin yang mereka

    perolehi.

    7. Pelajar memberi perhatian

    terhadap penerangan guru.

    Perkembangan

    pengajaran 2 Konsep ruang

    sampel

    1. Guru mencungkil idea pelajar

    tentang pengetahuan sedia

    ada pelajar mengenai

    1. Setiap pelajar mengingat

    kembali apa yang telah

    mereka belajar dalam

    1. Kaedah : mengimbas

    kembali

    2.

    BBM: Papan hitam

  • 8/11/2019 rph-7.1 Ruang Sampel

    6/8

    Aktiviti 1

    (5 minit)

    penulisan set.

    2. Guru menerangkan kepada

    pelajar cara penulisan ruang

    sampel.

    3.

    Guru memberikan contoh uji

    kaji dan juga ruang sampel

    bagi kesudahan yang

    mungkin.

    4. Guru meminta pelajar

    menulis ruang sampel

    menggunakan kesemua

    kesudahan yang mungkin dan

    juga kesudahan yang tidak

    mungkin bagi uji kaji yang

    telah pelajar buat.

    topik set.

    2. Pelajar memberi perhatian

    terhadap penerangan guru.

    3. Pelajar memberi perhatian

    dan mencatat contoh

    penulisan ruang sampel

    bagi kesemua kesudahan

    yang mungkin.

    4. Pelajar berbincang dalam

    kumpulan dan menulis

    ruang sampel bagi setiap

    uji kaji yang telah dibuat

    pada ruangan yang telah

    disediakan (Lampiran 1)

    3. KBKK : menjana idea

    dan membuat analisis

    4. Nilai Murni :

    bekerjasama, tolong-

    menolong, bersungguh-

    sungguh, menghargai

    masa, berdikari

    Perkembangan

    pengajaran 3

    Mengaplikasi

    pengetahuan

    tentang konsep

    1. Guru menyediakan beberapa

    soalan kepada pelajar sebagai

    kuiz ( Lampiran 1)

    1. Pelajar memberi perhatian

    terhadap soalan kuiz yang

    diberikan.

    1. Kaedah : Kumpulan

    koperatif

    2.

    KBKK : membuat

  • 8/11/2019 rph-7.1 Ruang Sampel

    7/8

    Penilaian

    (10 minit)

    kebarangkalian 2. Setiap kumpulan pelajar

    perlu bertanding untuk

    menjawab soalan.

    3. Wakil kumpulan pelajar yang

    berjaya memberi jawapan

    yang betul perlu datang ke

    hadapan untuk memutar

    spinner untuk mendapatkan

    ganjaran bintang.

    4.

    Guru meminta wakil pelajar

    menerangkan apa yang telah

    mereka perolehi daripada

    kuiz yang dijalankan.

    5.

    Guru memberi penegasan

    kepada pelajar tentang

    aktiviti yang dijalankan dan

    mengaitkan spinner yang

    diputar dengan topik

    kebarangkalian.

    2. Pelajar bersedia untuk

    menjawab soalan kuiz

    dengan cepat.

    3. Wakil kumpulan yang

    berjaya menjawab soalan

    datang ke hadapan untuk

    memutar spinner bagi

    mendapatkan ganjaran

    bintang.

    4.

    Pelajar menerangkan apa

    yang telah mereka pelajari

    daripada aktiviti kuiz.

    5. Pelajar memberi perhatian

    terhadap penerangan guru

    tentang perkaitan spinner

    dengan topik

    kebarangkalian.

    analisis dan sintesis

    3. Nilai Murni: berdikari,

    menghargai masa,

    tolong menolong,

    bersungguh-sungguh

    Penutup/

    rumusan

    1. Guru meminta pelajar

    merumuskan apa yang telah

    1. Pelajar merumuskan apa

    yang telah mereka belajar

    1. Kaedah: Rumusan

    2.

    KBKK : membuat

  • 8/11/2019 rph-7.1 Ruang Sampel

    8/8

    ( 5 minit)

    mereka pelajari pada hari ini

    menggunakan peta minda.

    2.

    Guru memberi penegasan

    terhadap rumusan pelajar.

    3.

    Guru memberitahu pelajar

    tentang topik yang akan

    diajar dalam kelas akan

    datang.

    4. Guru memberi kerja rumah

    kepada pelajar.

    pada hari ini dengan

    membuat peta minda.

    2.

    Pelajar memberi perhatian

    terhadap rumusan yang

    diberikan oleh guru.

    3.

    Pelajar memberi perhatian

    terhadap arahan guru iaitu

    menyiapkan kerja rumah

    untuk dibincangkan dalam

    pembelajaran yang

    seterusnya.

    analisis dan sintesis

    3. Nilai Murni : membuat

    refleksi,bersungguh-

    sungguh