rph 6 -rantai makanan

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 25 Feb 2013 Mata pelajaran : Sains Masa : 08.15 – 09.15 (60 minit) Kelas : Tahun 5 Cemerlang Tema : Menyiasat benda hidup Tajuk : Rantai makanan Hasil Pembelajaran : 3.1 Memahami Rantai Makanan sebagai hubungan makanan antara hidupan Objektif Pembelajaran : Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat; 1. Membina sekurang-kurangnya dua contoh rantai makanan. 2. Menyatakan dua contoh pengeluar, pengguna premier, skunder dan tertiar. Kemahiran Saintifik : Memerhati, Membezakan,Komunikasi, Mengaitkan, Menyusun mengikut urutan. Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membuat kesimpulan, Menganalisis Nilai : Kerjasama, Rasional, berdaya saing, menghargai alam.

Upload: sabri-wan

Post on 12-Aug-2015

126 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH 6 -Rantai Makanan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 25 Feb 2013

Mata pelajaran : Sains

Masa : 08.15 – 09.15 (60 minit)

Kelas : Tahun 5 Cemerlang

Tema : Menyiasat benda hidup

Tajuk : Rantai makanan

Hasil Pembelajaran : 3.1 Memahami Rantai Makanan sebagai hubungan

makanan antara hidupan

Objektif Pembelajaran : Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;

1. Membina sekurang-kurangnya dua contoh rantai makanan.

2. Menyatakan dua contoh pengeluar, pengguna premier, skunder dan tertiar.

Kemahiran Saintifik : Memerhati, Membezakan,Komunikasi, Mengaitkan,

Menyusun mengikut urutan.

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membuat kesimpulan, Menganalisis

Nilai : Kerjasama, Rasional, berdaya saing, menghargai alam.

Bahan Bantu Mengajar : Buku teks tahun 5, kad imbasan bergambar, file modul

pembelajaran luar kelas (food chain trip).

Pengetahuan sedia ada : 1. Murid tahu tabiat makan haiwan herbivor, karnivor

dan omnivor.

2. Murid tahu bahawa tumbuhan hijau boleh membina

makanannya sendiri.

Kaedah mengajar : Penerangan, perbincangan, pertanyaan soalan,

gerak kerja kumpulan, dan lembaran kerja.

Page 2: RPH 6 -Rantai Makanan

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

Set induksi

(5 minit)

Keperihatinan:

Guru peka keadaan

kelas, dan

bertanyakan siapa

yang tdak hadir.

Pengenalan kepada

tajuk:

#Penyoalan (teka

teki) tentang

pembelajaran lepas

(Maksud rantai

makanan)

Memastikan kesediaan pelajar

(bersoal jawab)

Guru mencungkil idea murid dengan

mengajukan soalan teka teki. (yang

dilekatkan dibawah kerusi murid)

#Apakah yang dimaksudkan dengan

rantai makanan?

#Berapakah tabiat makanan haiwan

yang ada..?

Minta murid ajukan soalan berikut

dan minta mereka menjawabnya

beramai-ramai.

Perkenalkan tajuk pelajaran hari ini.

#Pembinaan rantai makanan.

#Awak semua akan tahu apa itu

maksud Herbivor, Karnivor, dan

Omnivor.

Strategi P&P: Soal

jawab

Alat:Kad soalan

Kemahiran berfikir:

Kritis & Kreatif

Nilai: Hormat

menghormati, berani

mencuba.

Page 3: RPH 6 -Rantai Makanan

Pencetusan

idea (15

minit)

#Penerangan Tabiat

makanan yang

terlibat dalam

Rantai Makanan.

#Tabiat makanan

haiwan.

#Mengkategorikan haiwan dalam ranyai makanan.

Guru timbulkan persoalan:

#Tabiat makanan haiwan apakah

yang akan terlibat dalam rantai

makanan?

Strategi P&P:

Penerangan

Alat: kad imbasan

dank ad soalan.

Kemahiran berfikir:

Kritis & Kreatif &

mengkategorikan.

Nilai:

Yakin Diri, berani

mencuba, berdaya

saing.

-Guru menerangkan tantang tabiat

makanan haiwan iaitu: herbivore,

omnivore, karnivor.

Minta murid pula melekatkan

penerangan tentang maksud tabiat

makanan tersebut.(kad imbasan

yang diletakkan dibawah kesrusi

mereka)

#(Murid telah mengetahui maksud

tabiat makanan berikut)

-Guru menerangkan cara

pembinaan rantai makanan.

#Guru melekatkan kad imbasan di

papan hitam. (pengeluar, pengguna

primer, sekunder, tertiar).

Minta murid pula melekatkan

penerangan tentang kategori dalam

rantai makanan (kad imbasan yang

diletakkan dibawah kesrusi mereka)

#(Murid telah mengetahui tentang

kategori dalam siratan makanan

berikut)

#Guru menyemak jawapan bersama

pelajar.

Page 4: RPH 6 -Rantai Makanan

Penstruktur

an idea (25

minit)

Aplikasi(10 minit)

Memberi maksud

rantai makanan dan

Membina rantai

makanan dalam

Modul pembelajran

luar (Food chain

trip)

Murid menyiapkan lembaran kerja ringkas yang terkandung dalam sampul tugasan.

Melakukan perbincangan jawapan. (capaian objektif)

Arahkan murid berada dalam

kumpulan yang ditetapkan.

Guru menjelaskan arahan terlebih

dahulu kepada semua murid.

Mengagihkan fail tugasan untuk

mereka siapkan dalamsetiap

kumpulan semasa ‘field trip’.

Dalam fail terkandung;

- Arahan tugasan- Kad gambar- Anak panah- Lembaran kerja (yang akan

dilengkapkan semasa pembentangan).

-Murid bergerak mengikut kumpulan

ke taman sains dan menjalankan

pembelajaran luar kelas dalam

kumpulan. (dalam kawalan guru)

-Selepas 20 minit, mereka

diarahkan masuk untuk

pembentangan.

Murid melekatkan hasil kerja

kumpulan di stesen kumpulan

masing-masing.

Pembentangan kumpulan (stesen).

Murid melengkapkan isi lembaran

kerja semasa melihat hasil

kumpulan lain. (bergerak mengikut

kumpulan).

Meminta murid menyemak lembaran kerja yang dilakukan

Strategi P&P:

Pembelajaran luar bilik

darjah.

Teknik : penerangan,

perbincangan, dan

gerak kerja kumpulan

(berpusatkan murid)

Alat: (food chain trip)

Kad imbasan

bergambar, manila

kad, markerpen, gam.

Kemahiran berfikir:

Kritis & Kreatif &

mengkategorikan.

Nilai:

Hormat-menghormati,

berani mencuba, yakin

diri dan bekerjasama.

Strategi; perbincangan dan interaksi dua hala.

Alat:lembaran kerja

Kemahiran berfikir:

Kritis & Kreatif & mengkategorikan.

Nilai: Hormat-menghormati, berani mencuba, yakin diri.

Page 5: RPH 6 -Rantai Makanan

Penutup #guru merumuskan

sesi pengajaran.

Menekankan nilai

kepentingan

hubungan makanan

antara haiwan.

#Soalan kepada murid.

Apakah yang berlaku jika spesies

herbivore pupus?

Ataupun jika spesies karnivor

pupus?

Ataupun tumbuhan mati?

#Hendaklah meghargai alam

sekeliling kita.

Strategi P&P:

Soal jawab dan

perbincangan

Teknik :

Perbincangan

Bimbingan

Kemahiran berfikir:

Kritis & Kreatif

Nilai:

Menghargai alam

sekitar.