rph 2

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS PEMULIHAN KHAS SK BANDAR PUTRA SEGAMAT Tarikh : 25 Mac 2015 Tahun : 3 Putra Dinamik (PD) Hari : Rabu Jumlah Murid : 9 orang ( 3 Kumpulan) Masa : 10.30 pagi hingga 11.30 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Melayu KUMPULAN LINUS PEMULIHAN Amanah Bijak Cekal Nama Murid 1. Ikhram Hakimi Bin Muhammad 2. Danish Ahmad Bin Jalal 3. Vijay A/L Sethu 1. Hakieme Bin Ahmad Khalil 2. Izzathul Najwa Binti Nazrul 3. Nurul Nathasa Binti Zulzaidi 1. Zulda Hismailsha Binti Zaidi 2. Ahimmad Danial Bin Shukri 3. Putra Jamal Bin Aidil Fitri Kelemahan Murid Murid sukar menulis perkataan K VK Murid tidak dapat menulis perkataan V KVK Murid sukar menulis perkataan KV KVK Kemahiran 8. Perkataan K Vk 10. Perkataan V KVK 11. Perkataan KV KVK Tajuk SyurgaKu Hasil Pembelajaran : Pada akhir P&P murid dapat 1.Membina dan membaca 5 daripada 10 perkataan K VK dengan betul 1. Memadankan perkataan V KVK dengan gambar yang diberikan. 1. Menyebut nama benda dengan perkataan KV KVK betul. 2. Mengeja perkataan dengan menggunakan suku kata yang betul.

Upload: naga25

Post on 21-Dec-2015

218 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

m

TRANSCRIPT

Page 1: rph 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANKELAS PEMULIHAN KHAS

SK BANDAR PUTRA SEGAMAT

Tarikh : 25 Mac 2015 Tahun : 3 Putra Dinamik (PD)

Hari : Rabu Jumlah Murid : 9 orang ( 3 Kumpulan)

Masa : 10.30 pagi hingga 11.30 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

KUMPULAN LINUS PEMULIHAN

Amanah Bijak Cekal

Nama Murid 1. Ikhram Hakimi Bin Muhammad

2. Danish Ahmad Bin Jalal3. Vijay A/L Sethu

1. Hakieme Bin Ahmad Khalil

2. Izzathul Najwa Binti Nazrul

3. Nurul Nathasa Binti Zulzaidi

1. Zulda Hismailsha Binti Zaidi2. Ahimmad Danial Bin Shukri3. Putra Jamal Bin Aidil Fitri

Kelemahan MuridMurid sukar menulis perkataan K VK

Murid tidak dapat menulis perkataan V KVK

Murid sukar menulis perkataan KV KVK

Kemahiran 8. Perkataan K Vk 10. Perkataan V KVK 11. Perkataan KV KVK

Tajuk SyurgaKu

Hasil Pembelajaran :Pada akhir P&P murid dapat

1. Membina dan membaca 5 daripada 10 perkataan K VK dengan betul

2. Menulis 5 daripada 10 perkataan berpandukan gambar

1. Memadankan perkataan V KVK dengan gambar yang diberikan.

2. Menulis sekurang-kurangnya 4 daripada 8 nama binatang berpandukan gambar

1. Menyebut nama benda dengan perkataan KV KVK betul.

2. Mengeja perkataan dengan menggunakan suku kata yang betul.

3. Menulis perkataan berdasarkan gambar dengan betul.

Pengetahuan sedia ada

Murid sudah menyeut dan membaca perkataan K VK.

Murid sudah menyebut dan membina suku kata V KVK

Murid sudah membaca perkataan KV KVK

Bahan Bantu B elajar Lembaran Kerja, Kad Suku kata, kad perkataanf, Komputer riba,

Page 2: rph 2

Penerapan Nilai Peka, Disiplin, Kerjasam . Tekun, berdikari, menepati masa

Kemahiran Berfikir Menjana idea, membuat urutan, membuat perkaitan, menghubungkait, menaakul dan membuat urutan

Kandungan Amanah Bijak Cekal Catatan

Set Induksi(5 Minit)

Nyanyian

Lagu

“ZOO RUMAH HARI JADI”

1. Murid bersama guru menyanyi dan mendengar lagu

2. Guru bersoal jawab dengan murid:a. Siapakah yang pernah pergi ke Zoo Negara? b. nama-nama binatang yang anda temui

3. Murid bercerita pengalaman melawat Zoo Negara dan guru mengaitkan dengan pelajaran hari ini.

BBM: Lagu

KB: Menghu

bungkait

Nilai Peka

Langkah 1(10 Minit)

Pengajaran berkaitan dengan tajuk pada hari ini iaitu Persekitaran Saya

Contoh soalan

1. Di mana murid-murid biasa melihat benda-benda ini?

2. Adakah murid-murid menyentuh benda-benda

tersebut?

1. Guru menunjukkan kad gambar haiwan, rumah dan sambutan.

2. Guru meminta murid- murid menyebut nama-nama yang ditunjukkan dalam gambar

3. Guru meminta murid bercerita tentang gambar tersebut sambil guru bertanya soalan berkaitan dengan gambar tersebut.

BBM: Kad

gambar

KB: Menjana

idea

Nilai Peka Disiplin

Page 3: rph 2

Langkah 2(15 minit)

Aktiviti Kumpulan

Aktiviti kumpulan berdasarkan kemahiran

Amanah

1. Murid mengambil kad huruf dari “Poket Ajaib”

2. Murid menyususn huruf supaya menjadi perkataan.

3. Murid mengeja perkataan diikuti kekawan.

1. Murid bermain bowling (3 botol plastik) yang di dalamnya dimasukkan dengan suku kata V dan KVK.

2. Murid menggolekkan bola ke arah botol yang disusun sebaris dalam jarak 15cm.

3. Murid mengambil satu kad dari dalam botol yang terbalik dan membaca arahan.

4. Murid melaksanakan arahan yang diterima.

5. Permainan diteruskan sehingga masa tamat

1. Guru menunjukkan beberapa gambar kata nama ‘am’.

2.Guru meminta murid menyebut /menamakan setiap gambar tersebut.

3. Murid memerhatikan gambar yang ditunjukkan.

4. Murid menyebut dan menamakan gambar yang ditunjukkan

BBM: Kad “Poket

Ajaib” Botol

plastic Gambar

KB: Menghubu

ngkait Menjana

idea

Nilai Tekun

Page 4: rph 2

Langkah 3(15 minit)

Bermain Sambil Belajar

Amanah

Permaianan “Kotak Linus”

1. Murid mengeja perkataan kvk

2. Murid mengambil benda di dalam kotak secara rawakkemudian mengambil kad huruf di “Poket Ajaib”

3. Murid membina perkataan berdasarkan kad perkataan yang diambil

1. Guru menampalkan gambar-gambar binatang

2. Murid mengajuk nama-nama binatang yang disebut oleh guru.

3. Murid mengambil kad perkataan V+KVK dan menampal pada gambar-gamba.yang dipaparkan.

4. Murid-murid membacakan perkataan yangterbentuk.

5. Murid menulis semula perkataan yangterbentuk di papan putih.

6. Murid diminta membaca semua perkataanyang ditulis sambil mengeja.

7. Guru merumuskan isi pelajaran denganmeminta murid menamakan semua gambar

1. Guru meletakkan beberapa keping kad suku kata di atas meja.Kemudian meminta beberapa orang murid datang untuk membina perkataan bemakna berdasarkan kad suku kata tersebut.

2. Guru meminta murid membaca semula perkataan yang dibina/disenaraikan oleh murid.

3. Murid yang disebut/dengan rela hati datang kehadapan dan mula mencari /membina perkataan tersebut dan menampalkannya diatas papan

BBM: Kotak

Linus Gambar Kad suku

kata

KB: Menghubu

ngkait Membuat

urutan

Nilai Disiplin Berdikari Kerjasama

Page 5: rph 2

tulis.4. Murid membaca

semula perkataan tersebut.

Langkah 4(10 minit)

Aktiviti Pengukuhan

AmanahLembaran Kerja

Bijak

CekalLengkapkan suku kata di bawah berdasarkan gambar.

1. Guru mengedarkan lembaran kerja.

2. Murid menulis perkataan berdasarkan gambar di dalam lembaran kerja.

3. Guru membantu murid.

1. Murid menjawab lembaran kerja.

1. Guru mengedarkan lembaran aktiviti kerja kepada semua murid.

2. Guru memberi penarangan mengenai aktiviti tersebut di samping memberi bimbingan kepada murid yang lemah / lambat.

3. Murid mula membuat latihan kerja iaitu menulis perkataan berdasarkan gambar yang diberi.

BBM: Lembaran

Kerja

KB: Menaakul

Nilai Disiplin

Langkah 5(5 minit)

“Penutup Kognitif dan Penutup Sosial”

Rumusan isi pelajaran

Murid mengkategor :

1. Binatang liar.2. Binatang peliharaan.3. Benda di rumah4. Benda sambutan hari jadi

BBM: Lagu Bunyi

Haiwan

KB: Menaakul

Page 6: rph 2

Guru memberi ganjaran kepada murid-murid yang berjaya menjawab soalan

Nilai: Peka

Refleksi guru pelatih :

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

Catatan Pensyarah/ Guru Pembimbing :

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________