rancanganpengajaranhariansenidalampendidikan 2007 140618003809 phpapp02

10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SENI DALAM PENDIDIKAN TARIKH : 1 OKTOBER 2013 MASA : 8.00 PAGI – 9.00 PAGI TAHUN : 1 MUTIARA BILANGAN MURID : 30 ORANG MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TEMA : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN TAJUK : SAYA JAGA KEBERSIHAN STANDARD KANDUNGAN : 5.1 MEMAHAMI DAN MENGGUNAKAN GOLONGAN KATA DENGAN BETUL MENGIKUT KONTEKS STANDARD PEMBELAJARAN : 5.1.1 MEMAHAMI DAN MENGGUNAKAN KATA NAMA AM YANG MUDAH DENGAN BETUL MENGIKUT KONTEKS OBJEKTIF PEMBELAJARAN : PADA AKHIR PROSES PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN, MURID-MURID DAPAT: 1. MENYENARAIKAN SEKURANG-KURANGNYA TIGA PERKATAAN KATA NAMA AM ANGGOTA BADAN DENGAN BETUL.

Upload: muhammad-faiz-rahim

Post on 15-Dec-2015

223 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

sdp

TRANSCRIPT

Page 1: Rancanganpengajaranhariansenidalampendidikan 2007 140618003809 Phpapp02

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SENI DALAM PENDIDIKAN

TARIKH : 1 OKTOBER 2013

MASA : 8.00 PAGI – 9.00 PAGI

TAHUN : 1 MUTIARA

BILANGAN MURID : 30 ORANG

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU

TEMA : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN

TAJUK : SAYA JAGA KEBERSIHAN

STANDARD KANDUNGAN : 5.1 MEMAHAMI DAN MENGGUNAKAN GOLONGAN KATA DENGAN BETUL MENGIKUT

KONTEKS

STANDARD PEMBELAJARAN : 5.1.1 MEMAHAMI DAN MENGGUNAKAN KATA NAMA AM YANG MUDAH DENGAN BETUL

MENGIKUT KONTEKS

OBJEKTIF PEMBELAJARAN : PADA AKHIR PROSES PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN, MURID-MURID DAPAT:

1. MENYENARAIKAN SEKURANG-KURANGNYA TIGA PERKATAAN KATA NAMA AM

ANGGOTA BADAN DENGAN BETUL.

2. MEMBINA TIGA AYAT TUNGGAL DENGAN MENGGUNAKAN KATA NAMA AM

ANGGOTA BADAN.

Page 2: Rancanganpengajaranhariansenidalampendidikan 2007 140618003809 Phpapp02

SISTEM BAHASA : TATABAHASA

1. KATA NAMA AM ANGGOTA BADAN

PENGISIAN KURIKULUM : 1. ILMU : KESIHATAN

2. NILAI MURNI : KEBERSIHAN DIRI, KASIH SAYANG

3. PERATURAN SOSIOBUDAYA : AMALAN KEBERSIHAN

ELEMEN NILAI TAMBAH : 1. KEMAHIRAN BERFIKIR:

PENYOALAN, MENGHUBUNG KAIT, MEMBANDING BEZA, MENYELESAIKAN

MASALAH

2. PEMBELAJARAN KONTEKSTUAL:

MENGHUBUNG KAIT DENGAN AMALAN KEBERSIHAN DALAM KEHIDUPAN

SEHARIAN

3. KECERDASAN PELBAGAI:

VERBAL LINGUISTIK, INTERPERSONAL, INTRAPERSONAL, MUZIK

4. KEMAHIRAN BELAJAR CARA BELAJAR:

MENGUMPUL MAKLUMAT, MEMPROSES MAKLUMAT, KEMAHIRAN MEMBUAT

PERSEMBAHAN

EMK : KREATIVITI DAN INOVASI

BAHAN BANTU MENGAJAR :

PENGETAHUAN SEDIA ADA : MURID BIASA MENGAMALKAN AMALAN KEBERSIHAN DIRI DALAM KEHIDUPAN

SEHARIAN MEREKA.

Page 3: Rancanganpengajaranhariansenidalampendidikan 2007 140618003809 Phpapp02

LANGKAH / MASA ISI PELAJARAN LANGKAH DAN AKTIVITI CATATAN

SET INDUKSI

( 5 MINIT )

Peralatan kebersihan diri:

Tuala mandi

Sabun mandi

Berus gigi

Ubat gigi

1. Guru menunjukkan

bahan maujud peralatan

kebersihan diri.

2. Guru dan murid bersoal

jawab penggunaan

peralatan tersebut.

3. Guru mengaitkan

jawapan murid dengan

tajuk pelajaran hari ini.

BBB:

- Bahan maujud

ENT:

- KB: Menghubung kait

BCB:

- Mengumpul maklumat

KP:

- Verbal linguistik

- Intrapersonal

- Interpersonal

NILAI MURNI:

- Kebersihan

PEMBELAJARAN:

- Pembelajaran

Kontekstual

LANGKAH 1 LAGU BANGUN PAGI 1. Murid diperdengarkan BBB:

Page 4: Rancanganpengajaranhariansenidalampendidikan 2007 140618003809 Phpapp02

( 10 MINIT )

Bangun Pagi,

Gosok gigi,

Cuci muka,

Pakai baju.

Makan roti,

Minum susu,

Badan sihat,

Senang hati.

rakaman lagu ‘Bangun

Pagi’.

2. Murid-murid diminta

menyanyikan lagu

bersama-sama dengan

guru.

3. Murid diminta

melakukan gerak kreatif

berdasarkan seni kata

lagu tersebut.

- Teks lagu

- Rakaman lagu

- LCD

TEKNIK:

- Pemerhatian

- Tunjuk Cara

- Olah Tubuh

LANGKAH 2

( 20 MINIT )

LAGU BANGUN PAGI

Bangun Pagi,

Gosok gigi,

Cuci muka,

Pakai baju.

Makan roti,

1. Guru mengedarkan teks

lagu kepada semua

murid.

2. Murid-murid diminta

membaca teks lagu

KP:

- Intrapersonal

- Kinestatik

NILAI MURNI:

- Bekerjasama

- Berani, Yakin

BBB:

Page 5: Rancanganpengajaranhariansenidalampendidikan 2007 140618003809 Phpapp02

Minum susu,

Badan sihat,

Senang hati.

KREATIVITI DAN INOVASI:

- Murid menyanyikan lagu

‘Bangun Pagi’ sambil

membuat gerak kreatif.

tersebut secara

berkumpulan.

3. Murid-murid diminta

mengenal pasti jenis

kata yang bergaris.

4. Guru meminta murid-

murid menyatakan kata

nama am.

5. Guru menerangkan

jenis kata nama am.

- Teks lagu

EMK:

- Kreativiti dan inovasi

LANGKAH 3

( 10 MINIT )

KATA NAMA AM

1. Muka

2. Gigi

3. Badan

4. hati

1. Guru mempamerkan

gambar tubuh manusia.

2. Murid diminta

memotong cebisan

kertas warna dan

BBB:

- Gambar tubuh manusia

- Kad perkataan

BCB:

- Menjana idea bagi

Page 6: Rancanganpengajaranhariansenidalampendidikan 2007 140618003809 Phpapp02

membuat kolaj

berdasarkan gambar

yang diberi.

3. Selepas itu murid-murid

perlu melabelkan

anggota badan

manusia.

2

4. Murid diminta membina

ayat tunggal

berdasarkan kata nama

am.

5. Guru menyemak hasil

kerja murid.

membina ayat tunggal

KP:

- Verbal linguistik

- Intrapersonal

LANGKAH 4

( 10 MINIT )

ANGGOTA BADAN:

- Tangan

- Kaki

PENGAYAAN:

1. Murid diminta mencatat

kata nama am anggota

BBB:

- Lembaran Kerja

Page 7: Rancanganpengajaranhariansenidalampendidikan 2007 140618003809 Phpapp02

- Jari

- Kuku

- Muka

badan berdasarkan

petikan yang disediakan

oleh guru.

PEMULIHAN:

1. Memadankan kata

nama am anggota

badan berdasarkan

gambar yang diberi.

KB:

- Menyelesaikan masalah

KP:

- Verbal linguistik

- Interpersonal

NILAI MURNI:

- Yakin, Berani

PERATURAN SOSIO

BUDAYA:

- Berbudi bahasa

PENUTUP

( 5 MINIT )

KOGNITIF:

RUMUS ISI PELAJARAN

- Cara menyanyikan lagu

‘Bangun Pagi’ dengan

kelancaran dan aksi

1. Murid diminta menyebut

kata nama am yang

telah dipelajari.

BBB:

- LCD

- SKRIN

- LIRIK LAGU

Page 8: Rancanganpengajaranhariansenidalampendidikan 2007 140618003809 Phpapp02

yang menarik.

SOSIAL:

- Pujian dan galakan

selepas nyanyian lagu.

2. Guru memberi pujian

atas sikap murid dan

meminta murid-murid

menyanyikan lagu

diiringi muzik latar dan

paparan lirik.

KB:

- Merumus

NILAI MURNI:

- Amalan budi bahasa

KP:

- Verbal Linguistik

- Intrapersonal