rancangan pengajaran harian kitaran 5e

Upload: azwan-lai-azahary

Post on 14-Apr-2018

334 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitaran 5e

    1/9

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KITARAN 5E

    Mata pelajaran : Sains

    Tema : Menyiasat Alam Kehidupan

    Kelas : 3 Arif

    Tarikh : 29 Julai 2013

    Masa : 8.45 9.15 tengah hari

    Bilangan Murid : 30 orang

    Tajuk : Ciri-ciri Luaran Haiwan

    Bidang Pembelajaran : Menyiasat Alam Haiwan

    Objektif pembelajaran : Mengenalpasti ciri-ciri fizikal haiwan

    Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid-murid boleh :

    a) Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya 5 ciri fizikal haiwan

    b) Murid dapat mengelaskan haiwan mengikut ciri-ciri fizikal masing-masing

    c) Murid dapat membuat banding beza di antara ciri-ciri haiwan berdasarkan pengelasan ciri haiwan

    Kemahiran proses sains : Memerhati, berkomunikasi, membandingbeza, mengelas

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitaran 5e

    2/9

    Nilai saintifik dan nilai murni : Bekerjasama, yakin diri, bersyukur dengan ciptaan Tuhan

    KBKK : Menghubungkait, membandingbeza, membuat kesimpulan

    Pengetahuan sedia ada murid : Murid-murid pernah melihat ciri-ciri fizikal haiwan-haiwan di sekeliling mereka

    Sumber pembelajaran : Slaid powerpoint, kad gambar

    Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitaran 5e

    3/9

    FASA ISI PEMBELAJARAN

    AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    Catatan

    Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Penglibatan

    (5 minit)

    Pengenalan kepada tajuk

    pengajaran

    Guru

    menayangkan

    slaid teka-teki

    berkenaan

    haiwan

    Guru mengaitkan

    teka-teki tersebut

    dengan tajukpengajaran

    Murid diminta untuk

    meneka dan

    menjawab teka-teki

    yang diberikan

    Strategi P&P:

    Teknik soal jawab

    KBKK:

    Menjana Idea

    KPS:

    Berkomunikasi

    Nilai:

    Bekerjasama

    Berani

    Hormat menghormati

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitaran 5e

    4/9

    BBM:

    Slaid powerpoint

    teka teki

    Kad gambar haiwan

    Penerokaan

    (15 minit)

    Mengenalpasti ciri-ciri

    luaran haiwan:

    o Cangkerang

    o Kaki

    o Sisik

    o Bulu

    o Bulu pelepah

    o

    Paruh

    Guru bersoal jawab

    dengan murid:

    Apakah ciri haiwan

    yang kamu lihat?

    Apakah tumbuhan

    yang

    bercangkerang?

    Apakah tumbuhanyang berbulu?

    Murid memberi

    respons kepada

    soalan guru

    Strategi P&P:

    Teknik soal jawab

    KBKK:

    Menjana idea

    KPS:

    Berkomunikasi

    Nilai:

    Hormat menghormati

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitaran 5e

    5/9

    Penjelasan

    (20 minit)

    (20 minit)

    Murid diberi

    penerangan

    mengenai ciri-ciri

    luaran haiwan

    Murid diberi

    penerangan tentang

    banding beza

    antara haiwan

    mengikut ciri-ciri

    luaran mereka.

    Guru memberikan

    penerangan tentang

    ciri-ciri luaran yang ada

    pada haiwan

    Guru menerangkan

    perbezaan di antara

    ciri-ciri luaran haiwan

    Guru menunjukkan

    contoh haiwan dalam

    slaid

    Murid diminta untuk

    memberi contoh haiwan

    bagi setiap ciri-ciri luaran

    yang diberikan

    Murid diberi penerangan

    tentang banding beza

    antara ciri-ciri luaran

    haiwan

    Murid diminta menjawab

    soalan di dalam slaid

    Strategi P&P:

    Sumbang saran

    Teknik Penerangan

    Teknik Soal jawab

    Menjana ide

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitaran 5e

    6/9

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitaran 5e

    7/9

    Penghuraian

    (15 minit)

    Aktiviti dalam

    kumpulan

    Membuat pengelasan

    haiwan

    Pembentangan di

    dalam kumpulan kecil

    Guru melekatkan

    gambar haiwan

    pada papan

    hitam

    Gurumembahagikan

    murid kepada 5

    kumpulan

    Guru meminta

    murid

    mengelaskan

    haiwan mengikut

    ciri yang diberi

    dan

    membentangkan

    di dalam

    kumpulan

    Murid dibahagikan

    kepada 5 kumpulan.

    Murid diminta

    mengelaskan haiwan-

    haiwan yang dilekatkandipapan tulis kepada

    lima kumpulan di dalam

    manila kad iaitu:

    i.Haiwan yang mempunyai

    kaki empat dan berbulu

    halus.

    ii. Haiwan yang berkaki

    dua

    dan berbulu pelepah

    iii. Haiwan yang

    mempunyai banyak

    kaki

    iv. Haiwan yangmempunyai

    cangkerang

    V. Haiwan yang

    tiada kaki dan

    bersisi

    KBKK:

    Menghubungkait

    Menjana idea

    Nilai:

    Bekerjasama

    Hormat menghormati

    BBM:

    Kertas mahjong

    Pen Marker

    Penghuraian

    (15 minit)

    Aktiviti dalam

    kumpulan

    Guru melekatkan

    gambar haiwan

    Murid dibahagikan

    kepada 5 kumpulan.KBKK:

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitaran 5e

    8/9

    Membuat pengelasan

    haiwan

    Pembentangan di

    dalam kumpulan kecil

    pada papan

    hitam

    Guru

    membahagikan

    murid kepada 5kumpulan

    Guru meminta

    murid

    mengelaskan

    haiwan mengikut

    ciri yang diberi

    dan

    membentangkan

    di dalam

    kumpulan

    Murid diminta

    mengelaskan haiwan-

    haiwan yang dilekatkan

    dipapan tulis kepada

    lima kumpulan di dalammanila kad iaitu:

    v. Haiwan yang

    mempunyai kaki empat

    dan berbulu halus.

    vi. Haiwan yang berkaki

    dua

    dan berbulu pelepah

    vii.Haiwan yangmempunyai banyak

    kaki

    viii. Haiwan yangmempunyai

    cangkerang

    VI. Haiwan yang

    tiada kaki dan

    bersisi

    Menghubungkait

    Menjana idea

    Nilai:

    Bekerjasama

    Hormat menghormati

    BBM:

    Kertas mahjong

    Pen Marker

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kitaran 5e

    9/9

    Penilaian

    (5 minit)

    Rumusan isi

    pelajaran

    Guru bersoal jawab

    dengan murid tentang

    isi pelajaran yang

    telah dipelajari

    Guru merumuskan

    tentang isi pelajawan

    yang telah dipelajari

    Murid menjawab soalan

    yang dikemukakan

    Lembaran kerja

    diedarkan dan murid

    menjawab soalan didalam lembaran kerja

    yang diberikan

    KBKK:

    Mengingat kembali

    Membuat kesimpulan

    BBM:

    Lembaran kerja