rancangan pengajaran harian kajian tempatan thn 5

13
8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5 http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 1/13 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN Tarikh : 3 November 2011 Masa : 9.00 pagi - 10.00 pagi Kelas : 5 M Bilangan murid : 36 orang Tema : Kebudayaan dan kesenian Tajuk : Cara hidup (pakaian) Hasil pembelajaran : 1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional yang terdapat di Malaysia secara berpasangan melalui peta minda. 2. Menentukan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah stesen. 3. Mereka cipta pakaian 1 Malaysia yang menggabungkan kesemua ciri pakaiantradisional Malaysia. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran: 1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional mengikut setiap kaum dalam bentuk peta minda. 2. Memadankan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah stesen. 3. Mencipta pakaian tradisional 1 Malaysia dan mempersembahkan hasil rekaan di hadapan kelas. Pengisian Kurikulum : Kecerdasan pelbagai Kemahiran Belajar Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif (KBKK) Inkuiri (penemuan) Kajian masa depan. Perbincangan Perancangan aktiviti mengikut pengalaman. Pembelajaran masteri Penyerapan nilai murni: Kerjasama

Upload: tow-teck-soon

Post on 06-Apr-2018

226 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 1/13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

Tarikh : 3 November 2011

Masa : 9.00 pagi - 10.00 pagi

Kelas : 5 M

Bilangan murid : 36 orang

Tema : Kebudayaan dan kesenian

Tajuk : Cara hidup (pakaian)

Hasil pembelajaran :

1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional yang terdapat di Malaysia secara

berpasangan melalui peta minda.

2. Menentukan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah stesen.

3. Mereka cipta pakaian 1 Malaysia yang menggabungkan kesemua ciri

pakaiantradisional

Malaysia.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional mengikut setiap kaum dalam bentuk peta

minda.

2. Memadankan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah stesen.

3. Mencipta pakaian tradisional 1 Malaysia dan mempersembahkan hasil rekaan di hadapankelas.

Pengisian Kurikulum :

Kecerdasan pelbagai

Kemahiran Belajar

Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif (KBKK)

Inkuiri (penemuan)

Kajian masa depan.

Perbincangan

Perancangan aktiviti mengikut pengalaman.

Pembelajaran masteri

Penyerapan nilai murni:

Kerjasama

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 2/13

Tolong-menolong

Hormat-menghormati

Bertanggungjawab

Unsur Patriotisme:

1. Perasaan cintakan tanah air

2. Berbangga dengan kepelbagaian pakaian tradisional pelbagai kaum di Malaysia

3. Berbangga dengan nilai-nilai estetika warisan kesenian negara.

4. Bersama bertanggungjawab memelihara warisan negara.

5. Bersyukur dan berbangga dengan kepelbagaian budaya di Malaysia

6. Bersyukur dan berbangga menjadi rakyat Malaysia.

Sumber pengajaran dan pembelajaran.

ABM : LCD, layar skrin, pembesar suara, komputer riba.

BBM : Model-model pakaian tradisional mengikut kaum, kad perkataan, sampul surat, ketupat,

angpau, gelang kaum india, kotak maklumat, kertas sebak, pen marker.

Pengetahuan sedia ada

1. Murid mengetahui kepelbagaian kaum yang terdapat di Malaysia.

2. Murid pernah melihat dan mengetahui pelbagai jenis pakaian tradisionalmengikut kaum di

Malaysia.

3. Murid-murid didedahkan dengan kepelbagaian unsur-unsur tradisional padasetiap pakaian

tradisional di Malaysia.

4. Murid pernah membaca artikel berkaitan pakaian tradisional di Malaysia.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 3/13

 

Prosedur Perlaksanaan Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Prosedur ElemenPembelajaran bestari/ Kemahiran Generik

catatan

Set induksi(5 minit)

1. Guru menunjukkan kepadamurid tiga jenis benda yangsinonim dengan budayakaum-kaum utama diMalaysia.

2. Murid-murid akandiberitahu tentangkepelbagaian adat resamyang ada pada setiap kaumdi Malaysia.

3. Murid bersoal jawabdengan guru tentang skopbudaya dan adat resam.

4. Guru mengaitkan aktiviti.

KBKK

Inkuiri(penemuan)

BBM

Ketupat

Gelang Angpau

Isi pelajaran

(Rujuklampiran 1)

Nilai :

CintakanNegara

KerjasamaUnsur Patriotisme:

Berbanggadengankepelbagaian

kaumdiMalaysia

Bersyukurdanberbanggadengankepelbagaiankaum.

Tajuk:

PakaianTradisional

Malaysia

Langkah 1(10 minit)

1. Guru menayangkan video‘warna  –warna Malaysia´nyanyian SitiNurhaliza yangmemaparkan kepelbagaianbudaya khususnya pakaiantrasional kaum-kaum di

KBKK

Kemahiranbelajar

Perancanganaktivitimengikut

BBM :

LCD

Pembesarsuara

Komputer riba

Isi pelajaran

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 4/13

Malaysia.2. Murid akan melihat

tayangan video sekali lagidan menyanyi bersama-sama lagu tersebut.

3. Guru akan mengaitkanvideo warna-warnaMalaysia´ dengan topikpembelajaran.

4. Murid dikehendaki mencaripasangan. Setiappasangan akan diberikansatu lembaran kerja dansetiap pasanganmembentuk peta mindatentang jenis kaum di

Malaysia dan pakaiantradisional mereka.5.  murid akan dipilih untuk

mempersembahkan petaminda masing-masing. 

6. Guru memberi ulasan danpeneguhan.

pengalaman

Kecerdasanpelbagai- Verballinguistik

- Visualruang

(Rujuklampiran 2)

Tayangan video:

Video yangditayangkan

menunjukkankepelbagaianbudayatermasukpakaiantradisionalsetiap kaum diMalaysia.

Pakaian:- Baju Melayu- Baju Kurung

-Sari-Ceongsam- DhotiNilai :

Bekerjasama Rajin

Unsur Patriotisme :

Berbanggadan bersyukurdengan nilaiestetika

warisankesenianNegara

Langkah 2(20 minit)

1. Murid dibahagikan kepada4 kumpulan.

2. Setiap kumpulan akandinamakan dengan :a) Harmonib) Amanc) Damaid) Ceria

3. Murid akan mendengararahan guru tentangperaturan dan carapermainan secara senyapdan teliti.

4. Stesen pertama,Setiapkumpulan akan memilihantara sampul surat

Perbincangan

Pembelajarankoperatif

EAP(Perancanganaktivitimengikutpengalaman)

Kecerdasanpelbagai-Kinestetik

BBM

Sampul surat

Modelpakaian

Kad pakaian Wisel

Kotak A, B, C,danD

Plan aktiviti(Rujuklampiran 3)

Isi pelajaran

Sampulsurat (Rujuklampiran 4)

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 5/13

berwarna ungu kuning, hijaudan biru. Di dalam setiapsamputerdapat petunjuk

yangmenceritakan tentang

pakaian tradisional yangbakal dicari.

5. Murid ke stesen keduauntuk mencari jenispakaian tradisional yangtelah dikenalpasti.

6. Kumpulan pertamasampai akan mendapat 10markah,kedua 7 markah ,

ketiga 5 markah danseterusnya 2 markah.7. Stesen terdapat 4 buah

kotak yang mengandungikad perkataan yang terdiridaripada ciri-ciri pakaiantradisional.

8. Murid masa mencari ciri-ciripakaian yang berpadanandengan pakaian mereka.

9. Setiap betul akan diberi

5 markah dan jawapanyang tidak tepat ditolak 5markah.

10. Sebagai contoh kumpulanCeria akan mendapat kotakA,kumpulan Aman kotak B,kumpulan damai kotak Cdan kumpulan harmonikotak D.

11. masa 30 saat, dan apabilawisel dibunyikan setiapkumpuberhenti mencaridan bertukar ke kotak yanglain. Aktiviti ini diteruskansehingga kesemuakumpulan selesai mencarikad di dalam keempat-empat kotak berkenaan.

12. murid akan melekatkan

Ciri pakaiantradisional(Rujuklampiran 5)

Jadual

pemarkahan(rujuklampiran 6)

Nilai murni

Kerjasama Jujur

Tolong-menolong

Disiplin Tanggung-

 jawab

Unsur Patriotisme : Berbangga

dengankepelbagaianpakaiantradisionalMalaysia

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 6/13

kad-kad tersebut di atasmejayang terdapat pakaiantradisional yang diwakilisetiap kumpulan.

13. membentangkan jawapan

dan guru akan memberikanulasan dan komen. Langkah 3(15 minit)

1. Murid-murid dikehendakimereka cipta pakaiantradisional 1 Malaysia yangmenggabungkan kesemuaciri pakaian tradisionalkaum-kaum di Malaysia.Guru menunjukkan contohrekaan pakaian 1Malaysia.

2. Wakil kumpulan akanmembentangkan hasilrekaan.

Pembelajaranmasteri

Kajian masahadapan

Kecerdasanpelbagai- Verballinguistik- Visual ruang

BBM

Kertas sebak

Marker Warna

Nilai murni

Bekerjasama

Tolak ansurUnsur patriotisme

Bersama

bertanggung- jawabmemeliharawarisanNegara

Penutup(10 minit)

1. Murid diminta untukmelengkapkan lembarankerja yang mengandungihuruf yang tidak tersusun.

2. Guru member I ulasan dan

membuat refleksi3. Rumusan akan dilakukan

oleh guru.4. Guru memberi

penghargaanterhadap perhatian dankerjasama murid sepanjangpengajaran.

KBKK Permainan

bahasa

BBM

Lembarankerja (rujuklampiran 7)

Isi pelajaran

(rujuklampiran 7)

Nilai murni :

Tanggung-jawab

DisiplinUnsur Patriotisme :

CintakanTanah air

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 7/13

 

Lampiran 1 

Rajah 1.1 : Gambar ketupat

(Masyarakat Melayu)

Rajah 1.2 : Gambar gelang

(Masyarakat India)

Rajah 1.3 : Gambar Angpau

(Masyarakat Cina)

Contoh soalan:

1. Kaum 2. Kaum m3. Kaum m4. Bilakahketupat 5. Bagaimana pula 6. Pada pendapatmenggambarkan identiti

setiap kaum? 

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 8/13

Lampiran 2 

Membuat peta minda tentang jenis-jenis pakaian mengikut kaum. Contoh 1

Pakaian Tradisional 

Orang melayu

  Baju kurung 

Baju melayu

Baju kebaya

Orang cina

Ceongsam

Samfu

Makua

Orang india

Sari

Dhoti

Kurta

Sabah & sarawak

Kelambi Sinuangga

Sinompukung

Permainan tradisonal

Melayu

Cina

India

Sabah & sarawak

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 9/13

 

Lampiran 3

ceria damai aman harmoni

Rajah 3.1 : Susunan contoh bilik darjah semasa akiviti stesen.

Jadual 3.2 : Pembahagian kotak mengikut pusingan.

kotak Kumpulanceria

Kumpulanaman

Kumpulandamai

Kumpulanharmoni

1 a b c D2 b c d A

3 c d a B4 d a b C

PETUNJUK:Kerusi kotak Meja

kumpulan

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 10/13

 

Lampiran 4

Petunjuk di dalam sampul surat. 

Saya biasanya dipakai pada Hari RayaAidilfitri.Saya dipakai oleh kaum wanitasahaja. Sayamempunyai pelbagaiwarna, corak dan bentuk.Siapakahsaya?

Saya biasanya dipakai untukperayaanDeepavali. Kadangkala sayadipakai untuk kekuil. Saya suka melilitdi badan wanita.Siapakah saya?

Saya selalunya berwarna merah. Kauminiamat sukakan warna merah keranamerekayakin bahawa warna inimembawa tuah. MeiLing menggunakan

saya untuk menyambuttahun baru.Siapakah saya?

Saya selalunya berwarna hitam.DayangNuraini suka menggunakansaya semasamenyambut pesta gawai.Pada ketika itu,mereka akan memakai

saya dan menarib

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 11/13

 

Lampiran 5 

Berbiku Butang padabahagian

bahu

Dililitpadabadan

Warna hitamberbaldu

Terdapatdua helaiiaitu bajudan kain

Lehertinggi

Kainpanjangberukuran6 meter

Dihiasiperhiasan

barang emas

Mempunyaisatu saku

Bentuksendat

dipinggang

Anakbaju

sedondondengan

kain

Skirtpendek

bawah lutut

Berlenganpanjang

Belahankiri dankanan

Bahagianhujung

bersulamdiatasbahu

Tidakberlengan

Berleherteluk

belanga

Diperbuatdaripada

kain suteralembut

Dihiasilabucisertamanik

pada kain

Rendasiling

berwarnakeemasan

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 12/13

 

Lampiran 6 

Markah Kumpulanceria

Kumpulanaman

Kumpulandamai

Kumpulanharmoni

123

Jadual 6.1 : Jadual pemarkahan kumpulan

Pusingan: 

1 : Kumpulan kearah pakaian

tradisional mereka.(Pertama, 10 markah. Kedua, 7 markah. Ketiga, 5 markah. Terakhir 2

markah)

2 : Kumpulan (Pertama, 10 markah.

Kedua, 7 markah. Ketiga, 5 markah. Terakhir 2 markah)

3 : Kad Lampiran 7 

Susun huruf tersebut supaya menjadi perkataan yang betul. 

Contohnya:

JAUB BAAYKE : Baju Kebaya

1. RISA : ____________________ 

2. JUBA LAMEYU : ____________________ 

3. ABJU RUNGKU : ____________________ 

4. THIDO : ____________________ 

5. TAKUR : ____________________ 

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

8/3/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan thn 5

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-kajian-tempatan-thn-5 13/13

6. FUSAM : ____________________ 

7. SAMONGCE : ____________________ 

8. NUANGGASI : ____________________ 

9. LAMKEBI : ____________________