rancangan mengajar harian pendidikan moral

5
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN PENDIDIKAN MORAL Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Tahun : 5 Tarikh : 20 Oktober 2011 Hari : Rabu Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi Jangka Masa : 1 jam (60 minit) Bilangan murid : 21 orang Bidang : Nilai berkaitan dengan perkembangan diri Nilai : Kepercayaan kepada Tuhan Tajuk : Menghormati agama lain Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari tentang pegangan agama masing- masing. Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat ; i. Menceritakan tentang agama masing-masing dan tempat beribadat mereka. ii. Menyenaraikan anutan agama yang terdapat di Malaysia. iii. Mengemukakan idea atau pendapat tentang cara menghormati agama lain. Gabungjalin : Muzik, Pendidikan Islam Unsur KBKK : Membuat Inferens n : Pendekatan perkembangan nilai kognitif dan pembelajaran koperatif. Strategi : Pemusatan murid dan bahan BBM : Gambar, Lagu Hari Raya, Tahun Baru Cina dan

Upload: jiljungjug

Post on 28-Sep-2015

246 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN PENDIDIKAN MORALMata Pelajaran : Pendidikan MoralTahun : 5Tarikh : 20 Oktober 2011Hari : RabuMasa : 8.00 pagi 9.00 pagiJangka Masa : 1 jam (60 minit)Bilangan murid : 21 orangBidang : Nilai berkaitan dengan perkembangan diriNilai : Kepercayaan kepada TuhanTajuk : Menghormati agama lainPengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari tentang pegangan agama masing- masing.

Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat ; i. Menceritakan tentang agama masing-masing dan tempat beribadat mereka. ii. Menyenaraikan anutan agama yang terdapat di Malaysia. iii. Mengemukakan idea atau pendapat tentang cara menghormati agama lain.

Gabungjalin : Muzik, Pendidikan IslamUnsur KBKK : Membuat InferensPendekatan : Pendekatan perkembangan nilai kognitif dan pembelajaran koperatif.

Strategi : Pemusatan murid dan bahanBBM : Gambar, Lagu Hari Raya, Tahun Baru Cina dan Deepavali, Video Hari Raya, Tahun Baru Cina dan Deepavali, kertas manila.

PERKEMBANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANLANGKAHISIPELAJARANAKTIVITI GURUAKTIVITI MURIDCATATAN

Set Induksi(10 minit)Sambutan perayaan pelbagai kaum di Malaysia.Guru menayangkan video tiga sambutan perayaan utama di Malaysia.

a.Agama apakah yang dianuti dalam video tersebut?b.Mengapakah kita perlu menghormati agama-agama di Malaysia?c.Bagaimanakah cara untuk menghormati agama lain?

Guru mengaitkan video dengan tajuk pelajaran yang akan diajarkan.Murid menonton video dan cuba memahami kandungan video yang ditonton.

Murid memahami hubungan video tersebut dengan tajuk yang akan diajar oleh guru.

BBMVideo

Langkah 1(15 minit)

Agama dan tempat ibadatGuru meminta beberapa orang murid daripada pelbagai kaum untuk menceritakan agama masing-masing dan tempat ibadat serta perayaan.

a.Mengapa manusia memerlukan agama dalam hidup?b.Mengapa perlu menyambut perayaan?

Guru membuat kesimpulan daripada jawapan pelajar dan menerangkan 3 anutan agama yang utama di Malaysia dan tempat ibadat bagi agama tersebut.Murid mendengar dan mencatat isi penting daripada apa yang diceritakan oleh rakan.

Soal jawab dari murid jika kurang faham dan membuat catatan hasil daripada penerangan guru.

BBMMuzik latar iaitu lagu Hari Raya, Tahun Baru Cina dan Deepavali.

Langkah 2(20 minit)

Gambar-gambar yang berkaitan dengan agama dan tempat ibadat.

G Gambar berkaitan pakaian tradisi setiap kaum.

Guru meletakkan gambar-gambar yang berkaitan dengan mencampur-campurkan gambar tersebut.Murid dibahagikan kepada lima kumpulan dan wakil setiap kumpulan dikehendaki mengambil kad gambar tersebut dengan memadankan pada sudut papan hitam.

Murid dikehendaki mencantumkan gambar pakaian tradisi kaum berdasarkan jigsaw puzzleBBMGambar rumah ibadat, pakaian tradisi setiap kaum.

Langkah 3(10 minit)

Kepentingan menghormati agama orang lain

Guru menerangkan kebaikan menghormati agama orang lain dalam konteks negara Malaysia yang pelbagai kaum.

Murid diminta memberikan pendapat masing-masing daripada aktiviti yang dijalankan.

Contoh jawapan1.toleransi2.menghormati3.bersatupaduPenerangan

Bersoal jawab

Penutup(5 minit)Rumusan.

Video lagu Hari Raya.

Aktiviti mewarna.Guru meminta wakil murid membuat rumusan mengenai kepentingan menghormati agama lain

Guru mengajak murid menyanyikan lagu tersebut.

Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan dan mengedarkan kertas manila pelbagai warna.

Kad terbaik akan dipaparkan di papan kenyataan di dalam kelas.

Murid membuat rumusan secara ringkas dan padat mengenai kepentingan menghormati agama lain

Murid menyanyikan lagu tersebut dengan edaran lirik lagu oleh guru.

Murid mencipta kad ucapan Selamat Hari Raya untuk keluarga mereka dan menyiapkan di rumah masing-masing.