~plc
DESCRIPTION
~PLCTRANSCRIPT
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)
KELAS:1A MASA:4:50 6:00SUBJEK:SAINSBIL. PELAJAR:27(26/3/2015- KHAMIS)
TAJUK: 1. Sel sebagai unit kehidupan
PENGETAHUAN SEDIA ADA: Pelajar telah mempelajari sel sebagai unit asas kehidupan yang membina organisma tersebut.
SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar: Papan putih, gambar, powerpoint, model, laptop, projector, marker, B4 paper, tanah liat, colourful paper
Objektif Pembelajaran:Semakan pembelajaran:
Q&A / S & JPerbincangan kelasKerja bertulisPeer Assessment/Penilaian dalam kumpulanGroup Assessment/Penilaian antara kumpulanKerja Kumpulan/berpasanganRefleksi untuk pembelajaran yang lepas
Lain-lain
1. Memahami sel
Succes criteria/Kriteria Kejayaan:Student able to:/Pelajar dapat:
1. mengenal pasti struktur umum sel haiwan dan sel tumbuhan,
XXX
2. melabel struktur umum sel haiwan dan sel tumbuhanXXXX
Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:
minat dan ingin tahu rajin dan tabah bertanggungjawab menghargai sumbangan sains berfikiran kritikal dan analisis yakin dan berdikari berkhemah tinggi dan menghormati berfikiran secara rasional bersyukur kepada tuhan adil dan saksama menghargai keseimbangan alam menghargai dan mengamalkan kehidupan bersih berani mencuba
luwes dan berfikiran terbuka bekerjasama sistematik dan bersifat objektif
Jujur dan tepat baik hati dan penyayang menyedari sains ialah memahami alam
Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranMasa
Kehadiran dan Pengurusan kelas: Ambil kehadiran dengan pelajar
5 minit
Starter Activities/Set induksi:1. Guru menanya pelajar soalan berikut:a) Apa itu sel?b) Adakah hidupan boleh wujud tanpa sel?c) Bagaimana memerhatikan sel?d) Adakah pelajar mengetahui bahagian sel haiwan dan sel tumbuhan?2. Guru menunjuk objektif pembelajaran kepada pelajar.
10 minit
Aktiviti Utama/ Isi Pengajaran:Aktiviti 1: : Penerangan1. Guru menunjukkan gambar sel haiwan dan sel tumbuhan.
Aktiviti 2: Pembinaan model1. Guru membahagi pelajar kepada 8 kumpulan, dimana 3 atau 4 orang sekumpulan.2. Guru menyuruh ketua meja tampil ke hadapan untuk mengambil tanah liat dan memilih tajuk model mereka.3. Pelajar bekerja secara kooperatif dalam kumpulan untuk membina model sel haiwan dan sel tumbuhan yang dipilih.
Aktiviti 2: Gallery walk dan peer assessment1. Selepas siap membina model, pelajar diberi masa untuk melihat hasil kerja kumpulan lain.2. Pelajar akan diberi borang menilai dan diminta menilai hasil kerja kumpulan lain.3. Pelajar berbincang dalam kumpulan sendiri dan membuat penilaian (peer assessment) terhadap kumpulan lain.
Aktiviti 3: Think, pair, share dan I-think1. Pelajar berbincang dengan kawan bahagian sel haiwan dan sel tumbuhan. 2. Pelajar menggunakan peta buih berganda untuk membanding beza bahagian sel haiwan dan sel tumbuhan. ( I-think)3. Pelajar dalam kumpulan mencipta peta buih berganda.4. Pelajar membentang peta buih berganda mereka.
5 minit
20 minit
10 minit
10 minit
Kesimpulan/Penutup: Exist card
1. Guna thumb up thumb down untuk mendapat maklum balas konsep yang mereka belajar hari ini.2. Guru menanya pelajar a) Apakah kepentingan sel dalam badan mereka? b) Adakah mereka suka sel dalam badan mereka? Berikan alasan.3. Pelajar menulis refleksi soalan dalam notepad warna-warni dan pelajar yang sudah siap boleh meninggalkan bilik.
10 minit
Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP.