modul 1 bm2 peralihan
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : BAHASA MELAYU 2
Tingkatan : Peralihan PY
Tarikh/ Hari :1.3.2010 / Isnin
Masa : 80 minit (4.05 -5.15 petang)
Minggu : 9
Unit : 3 : Amalan Hidup Sihat
Tajuk : Piramid Makanan
Genre : Karangan
Pengetahuan Sedia Ada Pelajar :
Pelajar mengenal huruf dan 30% boleh membaca dengan lancar dan 20%
tidak tahu membaca.
Fokus Utama : HPK - 6.4 Membaca dan membuat ramalan berdasarkan sesuatu cerita atau maklumat yang diberi.
Aras 1:i – Menyatakan maklumat yang relevan daripada bahan yang dibaca untuk membuat ramalan.
Fokus Sampingan : HPK - 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 1:i – Membina ayat tunggal dengan memilih kata atau diksi yang betul.
Objektif : Pada akhir pembelajaran para pelajar dapat:
i) Membaca teks dengan kuat.
ii) Membina ayat induk dan beberapa ayat kecil berdasarkan maklumat yang diberikan .
Rasional : Pelajar peralihan hampir 20% tidak tahu membaca dan 40% lemah dalam kemahiran membaca. Oleh itu, adalah wajar menggalakkan pelajar kerap membaca dan menulis supaya dapat meningkatkan kemahiran bacaan mereka.
Kemahiran Bahasa : Kemahiran mendengar dan bertutur, Kemahiran membaca
Sistem bahasa : Tatabahasa : Ayat penyata, kata hubung
Kosa Kata : serat, kalori, tekstur
BBM : Carta Gambar, carta petikan
Pengisian kurikulum : a) Ilmu : Kesihatan, Kemasyarakatan
b) Nilai Murni : Kepatuhan, kegigihan
c) KBT : KBKK : Konstekstual : Menerangkan, Membanding
d) Refleksi :
Langkah(Masa)
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Penilaian Formatif
KBT /Catatan
Permulaan( 5 minit ) Set Induksi
1. Mendapatkan maklumat makanan kegemaran murid.
2. Guru menyatakan beberapa jenis makanan dan murid diminta menyatakan waktu yang sesuai dimakan.
Contoh:
Makanan Waktu sesuaiNasi lemak pagiNasi putih dan ikan goreng
Tengahari
Goreng pisang petang
3. Pelajar diminta memberi beberapa contoh makanan yang lain.
*Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran.
Set induksi tercapai.
Menjana idea dan
mendapatkan maklumat.
1
Menjana idea pelajar melalui gambar.-Bersoaljawab mengenai piramid makanan.
2. Mendapatkan idea berdasarkan gambar.
3. Contoh-contoh soalan:a) Berapakah aras makanan dalam piramid makanan?
b) Nyatakan jenis makanan yang terdapat pada setiap aras dalam piramid makanan?
c) Apakah jenis makanan yang dimakan paling sedikit?
d) Mengapakah kita tidak digalakkan makan sayur-sayuran dan buah-buahan dengan
Sebahagian Objektif (ii)
tercapai
BBM:Gambar tunggal
Piramid makananAtau slaid gambar
powerpoint
Lampiran 1
banyak?
Jawapan.
a) Ada 4 aras dalam piramid makanan.
b) Aras 1: Nasi, mi, roti bijin dan ubi-ubian Aras 2: Buah-buahan dan sayur-sayuran Aras 3 : Ikan, ayam, daging dan kekacang. Aras 4 : Minyak, lemak, gula dan garam
c) Makanan yang paling sedikit dimakan ialah makanan yang berminyak, berlemak, gula dan garam yang berlebihan. d) Sayur-sayuran dan buah-buahan perlu dimakan dengan banyak kerana ia kaya dengan vitamin C , vitamin A atau karotenoid.
2Kemahiran Membaca:1. Guru meminta murid membaca petikan Secara
*kelas
*kumpulan
*individu.
Objektif (i) tercapai
KBT :Kontekstual
(Aplikasi, Bekerjasama)
BBM: Kertas Manjung/ Slaid
powerpont
Lampiran 2
3
Membina ayat 1) Guru mempamirkan beberapa maklumat mengenai aras makanan mengikut piramid makanan.
2) Murid Membaca dan mencuba membina ayat induk dan beberapa ayat kecil berdasarkan maklumat yang diberikan.
Objektif (ii) tercapai
BBM: Kertas Manjung
Lampiran 3
Penilaian dan
Pengukuhan
* Guru berbincang jawapan murid dan meminta murid membuat pembetulan.
*Guru merumuskan pelajaran hari ini.
Objektif (ii) tercapai
Lampiran 1
Lampiran 2
Piramid makanan penting dan menjadi paduan kepada kita untuk mendapat kesihatan yang baik. Makanan ini diutamakan kerana ia membekalkan karbohidrat kompleks, vitamin, mineral, gentian dan komponen lain yang penting untuk kesihatan.
Bjiirin, Beras, oat, barli, jagung, sekoi, gandum dan produk masing-masing adalah sumber tenaga dan protein yang bagus. Produk bijirin-penuh mengandungi lebih zat besi, fosforus, vitamin B (vitamin, niasin & riboflavin) dan gentian.
Kacang pea, kekacang dan lentil adalah kaya dengan protein, karbohidrat, gentian dan beberapa vitamin (terutamanya vitamin B). Kacang soya yang sangat kaya dengan protein tumbuhan boleh didapati dalam pelbagai bentuk seperti susu kacang soya, tauhu, tempeh, protein sayuran bertekstur dan taugeh.
Setiap hari, cuba pilih sekurang-kurangnya satu jenis buah-buahan atau sayur-sayuran yang kaya dengan vitamin A atau karotenoid. Sumber yang baik adalah sayur-sayuran hijau (sawi, bayam dan kailan), lobak, tomato, keledek, mangga, betik atau tembikai. Juga, cuba makan satu pilihan yang kaya dengan vitamin C setiap hari. Pilihan boleh termasuk jambu, betik, oren, mangga atau belimbing. Untuk mendapat asid folik, makanlah sayuran hijau, kacang pea, kacang bendi dan jagung manis.
Lampiran 3
PIRAMID MAKANAN 4 Aras Kumpulan Makanan
Aras 1: Makan paling banyakBijirin, produk bijirin dan ubi*Sumber karbohidrat kompleks yang baik *Membekalkan vitamin, mineral, serat dan protein
Aras 2: Makan banyak Buah-buahan dan sayur-sayuran*Sumber vitamin, mineral dan serat yang baik
Aras 3: Makan sederhana banyakSusu dan hasil tenusu (kecuali susu pekat, mentega dan krim) ikan, ayam, daging dan kekacang*Sumber kalsium yang baik *Sumber protein yang penting *Sumber protein yang baik *Kaya dengan vitamin B, zat besi dan zink *Kekacang juga kaya dengan magnesium dan serat
Aras 4: Makan Paling sedikitLemak, minyak, gula dan garam*Lemak dan minyak mengandungi asid lemak (EFAs) dan vitamin A, D, E dan K *Gula (Contoh: madu, gula pasir, sirap, gula perang dan glukosa) memberi kalori yang sedikit atau tiada zat
BAHASA MELAYU
PY
4.05 – 5.15 pm
Unit : 1 Tajuk : Melawat ZooObjektif : Pada akhir pembelajaran para pelajar dapat: a) Mengenalpasti kata nama khas dan kata nama am. b) Membaca teks dengan betul. Fokus utama : 5.1 Aras 1.iFokus sampingan : 8.1 Aras 1.iAktiviti P&P :- bersoalajwab dengan murid - membaca petikan secara kelas dan kumpulan - Latih tubi dan berbincang kata nama khas dan am. - Latihan menulis
Sistem bahasa : Tatabahasa : kata nama am dan kata nama khas Kosa Kata : Berhemah, KerajinanBBM : Lembaran Kerja, Carta Gambar
Pengisian kurikulum : a) Ilmu : Moral b) Nilai Murni : Kesetiaan, Patuh, c) KBT : KBKK : Menerangkan, Membanding Refleksi :
31.3.2010
BAHASA MELAYU
PK
1.25 – 2.35 pm
Unit : 6: Kesetiaan Kepada NegaraTajuk : Jalur Gemilang (muka surat 80 & 93)
Objektif : Pada akhir pembelajaran para pelajar dapat: a) Menerangkan fakta dengan bukti dan alasan rasional. b) Membaca teks dan menyebut kosa
kata yang jelas.
Fokus utama : 3.2 Aras 2 : iFokus sampingan : 5.2 Aras 1 :i
Aktiviti P&P : - Mendengar lagu Jalur gemilang dan menyanyikan bersama
- Soal jawab, Perbincangan, - Latih-tubi dan menyalin.
Sistem bahasa : Tatabahasa : Ayat penyata, Ayat tanya Kosa Kata : wawasanBBM : Buku teks, Gambar
Pengisian kurikulum : a) Ilmu : Moral, Sejarah b) Nilai Murni : Perpaduan, Menghormati, Bekerjasama c) KBT : KBKK : Menjelaskan,
mengemukakan
Refleksi :
11.2
BAHASA MELAYU
PY
2.35 – 3.45 pm
Unit : 1 Tajuk : Majlis Hari JadiObjektif : Pada akhir pembelajaran para pelajar dapat: a) menyatakan maklumat berdasarkan gambar dengan betul. b) membina dan membaca ayat mudah. Fokus utama : 5.1 Aras 1 : iFokus sampingan : 8.1 Aras 1.iAktiviti P&P : Soal jawab, Perbualan, Perbincangan, bacaan kuat, latih-tubi.Sistem bahasa : Tatabahasa : Ayat penyata, Ayat tanya Kosa Kata : Berhemah, KerajinanBBM : Lembaran Kerja, Carta Gambar
Pengisian kurikulum : a) Ilmu : Moral b) Nilai Murni : Kesetiaan, Patuh, c) KBT : KBKK : Menerangkan, Membanding
Refleksi :