minggu 3

6
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MATEMATIK TAHUN 2 Tarikh/Hari : 03 APRIL 2015 (JUMAAT) Masa : 8.45 -9.45 (1 jam) Kelas :2 Bil Pelajar : 6 orang Mata pelajaran : Matematik Tema : Tolak Tajuk : Mereka cerita Standard Pembelajaran : (i) Menolak sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul Semula. Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat ; 1. menolak sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul Pengisian Kurikulum : Nilai – berusaha EMK – Kreativiti dan Inovasi KB - Menyusun Atur BCB – soal jawab, perbincangan TKP – Verbal Linguistik Bahan Bantu Belajar : Batang ais krim, kad nombor, kad huruf. Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran : Penilaian melalui pemerhatian semasa pdp, aktiviti dan latihan. Langkah/ Masa Isi pelajaran Aktiviti pembelajaran dan pemudahcaraan catatan

Upload: sumithra-somasunderam

Post on 14-Nov-2015

219 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

rph matematik thn 2

TRANSCRIPT

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 2

Tarikh/Hari: 03 APRIL 2015 (JUMAAT)Masa: 8.45 -9.45 (1 jam)Kelas:2 Bil Pelajar: 6 orangMata pelajaran: MatematikTema: TolakTajuk:Mereka ceritaStandard Pembelajaran: (i) Menolak sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul Semula.

Objektif: Pada akhir pelajaran murid dapat ;1. menolak sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpulPengisian Kurikulum: Nilai berusaha EMK Kreativiti dan Inovasi KB - Menyusun Atur BCB soal jawab, perbincangan TKP Verbal LinguistikBahan Bantu Belajar: Batang ais krim, kad nombor, kad huruf.

Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran : Penilaian melalui pemerhatian semasa pdp, aktiviti dan latihan.

Langkah/ Masa

Isi pelajaranAktiviti pembelajaran dan pemudahcaraancatatan

Set Induksi(5 minit)Unit 3 : Tolak dalam lingkungan 1000

Tajuk : Mari tolak

1. Murid membuat pemerhatian terhadap objek (batang ais krim) yang dipamerkan dihadapan kelas. 15 3 = 1215 3 = 12

2. Murid menyebut bilangan objek dan 3 batang ais krim dikeluarkan. 3. Murid menyatakan operasi apa yang terlibat dan baki objek yang tinggal

15 3 = 12

BBM : batang ais krim

Langkah 1(20 minit)Menolak1. Guru memberi penjelasan tentang penolakan dalam bentuk lazim mengikut bentuk nilai tempat.8 596 372 =

riburatus puluh sa8 5 9 6 3 7 28 2 2 4

2. Murid diagihkana dalam pasangan.

3. Setiap pasangan diberikan kad nombr, kertas mahjung dan pen marker.

4. Murid bincang penyelasaian ayat metematik dengan pasangan dan menulisnya dalam bentuk lazim di kertas mahjung yng diberikan.

5. Murid memaparkan hasil penyelaisaian dan pasangan lain menyemak jawapannya.

6. Guru memeberikan ganjaran kepada pasangan yang memebuat penyelesaian yang banyak dan betul dalam tempoh masa 5 minit.BBM : kertas mahjung, pen markerAktiviti pasangan

Langkah 2( 10 minit) Menyelesaikan penolakan matematik. 1. Guru memberi soalan menolak dua nombor di papan hitam.

2. Guru pamerkan kad jawapan dan kad huruf mewakili setiap jawapan.1. 485 251 =2. 799 564 =3. 175 53 =4. 974 732 = 5. 529 306 = 234

235

122

242

1. Setiap hasil murid dipaparkan hadapan kelas.

2. Guru dan murid murid membincangkan jawapan yang betul.BBM : kad jawapan dan huruf

Aktiviti individu

Langkah 3(10 minit)Penolakan 1. Guru memberikan arahan kepada murid.

2. Setiap murid menghasilkan ayat matematik dan menukar dengan kawannya.

3. Murid menyelasaikan matematik tersebut dan membentangkan hasil kerja di hadapan kelas.

4. Guru memperbetulkan kesalahan murid.

Langkah 4(10 minit)Membuat latihan PengayaanPengukuhanPemulihan

1. Murid diberikan arahan tentang latihan.

2. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti yang dibekalkan oleh KPM.

3. Guru menyemak dan memperbetulkan kesalahan murid.

4. Murid membuat pembetulan dan latihan yang seterusnya.

Penutup (5 minit)1. Guru merumuskan pengajaran dengan bertanyakkan soalan kepada murid.

Refleksi:5 dari 6 orang murid telah dapat mencapai objektif pengajaran dan Pembelajaran hari ini. Sebagai kerja rumah latihan tambahan diberikan kepada murid. Manakala seorang murid yang tidak mencapai objektif diadakan kelas bimbingan selepas sekolah.

Latihan tambahan.Tolak.

1. 769 506 =2.742 421 =

3. 184 53 =4.899 231 =

5. 767 111 = 6.998 553 =