minggu 3 -1.doc

Upload: ainaziz03

Post on 15-Oct-2015

10 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph bm

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran Harian [RPH]

(Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 4)

Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia

Tahun

: 4 MerahBil Murid

: 19 orangTarikh

: 20 Februari 2014Hari

: KhamisMasa

:9 pagi 10 pagiTema

: Amalan Kebersihan Dan KesihatanTajuk

: Kata Adjektif dan Kata PenguatSTANDARD KANDUNGANSTANDARD PEMBELAJARAN

5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.5.1.5 Memahami dan menggunakan kata

adjektif dan kata penguat dengan betul

mengikut konteks.

Objektif:Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Mengenalpasti dan menggariskan kata adjektif dan kata penguat dalam petikan.ii. Membina ayat menggunakan kata adjektif dan kata penguat secara lisan.

Sistem Bahasa

Tatabahasa : Kata Adjektif dan Kata Adjektif Kosa kata : kuman, kulit, mulut, hidungPengisian Kurikulum

Ilmu

: Sains , Pendidikan Kesihatan

Nilai Murni

: Kerjasama, hormat menghormati

Pendidikan Kesihatan : Sayangi diri dan ciptaan IlahiKemahiran Bernilai Tambah

KB: memadankan. KP: Verbal linguistik, Intrapersonal, dan kinestatik. BCB : Menggariskan kata adjektif dan kata penguat. Pembelajaran kontekstual : menghubungkaitankan. Bahan Bantu Mengajar

JenisBilangan

1Kad perkataan10

2Lembaran kerja 21

3Petikan 19

4Kertas kuiz1

Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mengamalkan kebersihan diri dalam kehidupan seharian mereka.

Langkah / MasaIsi pelajaranLangkah dan AktivitiCatatan

Set Induksi

(5 minit)Main peranan : Lakonan Pencerita Diana

Jospa

Lalita

Beberapa orang wakil murid dipilih untuk melakonkan watak. Murid yang berlakon akan diedarkan sehelai kertas yang mengandungi dialog lakonan.

Guru bersoal jawab dengan murid.

BBB

Kertas dialogKB

Menghubung kaitBCB

Memproses maklumat

Pembelajaran Kontekstual

Menghubungkait kan dengan pengalaman dalam kehidupan

Langkah 1

(20 minit)

Kad perkataan : halus jahat

baik

ganas

busuk

Pengenalan tajuk :

Kata Adjektif atau Kata Sifat

Definisi : Kata adjektif ialah kata yang menerangkan tentang sesuatu sifat atau keadaan sesuatu kata nama.

Contoh ayat : Kuman ialah hidupan yang amat halus. Jospa sangat baik orangnya.

Buaya ialah antara haiwan yang paling ganas di dunia ini.

Pembunuh upahan itu jahat sekali kerana membunuh seorang wanita mengandung tanpa sebab.

Badan Abu agak busuk kerana dia tidak mandi pada pagi tadi.Kad perkataan :

amat

paling

sangat

agak

sekaliPengenalan tajuk :

Kata Penguat

Definisi :

Kata penguat ialah perkataan yang berfungsi untuk menguatkan maksud sesuatu kata adjektif.Aktiviti 1 : Guru menunjukkan kad perkataan kepada murid. Guru menerangkan tentang tajuk matapelajaran.

Guru memberikan contoh ayat menggunakan kata adjektif ataupun kata sifat. Guru meminta seorang wakil murid secara lisan membina ayat menggunakan kata adjektif yang diberi.

sangat comelAktiviti 2 :

Guru menunjukkan kad perkataan kepada murid.

Guru menerangkan tentang tajuk matapelajaran.

Guru memberikan contoh ayat menggunakan kata penguat.BBB

Kad perkataanKB

MengenalpastiTeknik

Pemerhatian Soal jawab

KP

Intrapersonal

Verbal linguistik

Kinestatik

Nilai Murni

Kebersihan

Langkah 2

(15 minit)Petikan teks : Mengenalpasti kata adjektif dan kata penguat di dalam petikan.

Setiap murid diedarkan dengan petikan.

Murid diminta menggariskan dan menyenaraikan kata adjektif dan kata penguat dalam petikan.

Beberapa orang wakil murid diminta untuk memberikan jawapan di papan hitam. Murid membuat pembetulan bersama guru.

BBB

Petikan dialogPendekatan

Induktif

Teknik

Penyoalan

KP

Intrapersonal

Verbal linguistik

Nilai Murni

Kebersihan fizikal dan mental

PAS

Bertanggungjawab

Penilaian objektif

Pemerhatian

Langkah 3

(15 minit)Kuiz :Kata adjektif dan kata penguatLembaran kerja untuk pemulihan

Jangkaan jawapan pengayaan : sangat cantik

terlalu

merah

Jangkaan jawapan pemulihan :

halus agak

baik Murid dibahagikan dalam empat kumpulan. Guru akan membacakan soalan kuiz.

Kumpulan yang cepat mengangkat tangan akan menjawab soalan kuiz.

Pemenang akan dikira dengan kiraan mata terbanyak.

1 betul, 5 markah. Murid akan diedarkan lembaran kerja.1.Pengayaan

Beberapa orang murid diminta untuk menyenaraikan kata adjektif dan kata penguat. 1. Pemulihan

Murid diminta menyenaraikan kata adjektif dan kata penguat yang telah dipelajari.

BBB

Kertas kuizKP

Verbal Linguistik

Intrapersonal

Penilaian objektif

Kuiz

Penutup

5 minit

Rumusan

. Guru membuat rumusan tentang tajuk matapelajaran hari ini. Guru mengedarkan lembatan kerja sebagai kerja rumah.

Nilai

Kebersihan

Kesyukuran

PAS

bertanggungjawab

KP:

Verbal linguistik

Intrapersonal

CATATAN SEMAKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBil.Komen/CatatanSemakan Oleh

1.____________________________________

( )

Guru PembimbingTarikh: ___________________________

2.____________________________________

( )

Guru Besar

Tarikh: ____________________________

3.____________________________

( )Pensyarah Penyelia

Tarikh: ____________________________

BORANG CATATAN REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Isu / Perkara yang diberiBukti / Analisis / PenjelasanCadangan tindakan susulan

(Pencegahan / Penambahbaikan)

Kekuatan /

Kelebihan

Kelemahan /

Kekurangan

Disemak oleh Pensyarah Penyelia

Tandatangan :

Nama : Tarikh:

Disemak oleh Guru Pembimbing

Tandatangan :

Nama : Tarikh: