krm3073 pengajaran matematik sek. ren..pdf

11
1 KUMPULAN: UPSIO3 NAMA ID MATRIK ROZIHAN ISMAIL FATHI D20111049501 NAMA PENSYARAH : PROF. MADYA DR. NOOR SHAH B. SAAD TARIKH SERAH: 24 APRIL 2014 KRM 3073 PENGAJARAN MATEMATIK SEKOLAH RENDAH TUGASAN 2 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Upload: rozihan-ismail-fathi

Post on 22-Nov-2015

122 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

  • 1

    KUMPULAN: UPSIO3

    NAMA ID MATRIK

    ROZIHAN ISMAIL FATHI D20111049501

    NAMA PENSYARAH :

    PROF. MADYA DR. NOOR SHAH B. SAAD

    TARIKH SERAH:

    24 APRIL 2014

    KRM 3073

    PENGAJARAN MATEMATIK SEKOLAH

    RENDAH

    TUGASAN 2

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

  • 2

    ISI KANDUNGAN

    BIL.

    PERKARA

    M/SURAT

    1

    PENGENALAN

    -Model Bandingan

    3

    2.

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    4 -7

    5.

    Lembaran Kerja

    8 - 10

    6.

    Rujukan

    11

  • 3

    1.0 Pengenalan

    Model Bandingan (Comparison Model)

    Seorang guru matematik harus mempunyai pelbagai strategi pengajaran yang berkesan terutama

    sekali bagi tajuk-tajuk yang penting. Ini adalah untuk memastikan murid-murid dapat memahami

    sesuatu tajuk dengan baik. Menurut teori Piaget yang tertumpu pada aspek konstruktivisme

    menyatakan bahawa pemikiran kanak-kanak mula memanipulasi objek untuk merasa dan

    membangunkan idea-idea. Matematik bermula daripada peringkat praoperasi lagi. Secara

    umumnya, kita dapat melihat bahawa Matematik memainkan peranan yang sangat berkesan dalam

    pengajaran dan pembelajaran bermula dari sekolah rendah lagi. Kajian banyak menunjukkan

    bahawa manipulasi alat bahan bantu sangat berguna untuk perkembangan mental murid yang

    berkaitan dengan konsep Matematik.

    Kaedah pengajaran matematik yang sesuai dapat meningkatkan tahap pemikiran murid melalui

    proses memanipulasi objek fizikal, mod ikonik yang mewakili idea-idea menggunakan gambar

    atau imej, dan mod simbolik yang melibatkan idea-idea yang diwakili melalui bahasa atau simbol.

    Merujuk kepada hasil pemprosesan maklumat dan pengalaman di masa lampau, menurut Bruner,

    pembangunan sistem mental membolehkan murid untuk membuat ramalan dan mendapatkan

    maklumat yang relevan berdasarkan pengalaman yang lalu untuk diaplikasikan dalam situasi baru.

    Penggunaan sumber model, fizikal dan imej dalam pengajaran dan pembelajaran Matematik dapat

    menyokong pemahaman dan penggunaan simbol. Terdapat beberapa strategi yang boleh

    dipraktikkan oleh guru-guru supaya mendapat pengajaran yang berkesan.guru boleh menggunakan

    beberapa kaedah pengajaran, antaranya ialah Model Bandingan.

    Model bandingan digunakan bagi menunjukkan hubungan antara dua atau lebih kuantiti apabila

    membuatperbandingan. Guru boleh menunjukkan berbezaan apabila menunjukkan objek A dan

    juga B. Guru juga boleh menunjukkan perbezaan nisbah antara A dan B. Model bandingan ini

    amat sesuai bagi soalan menyelesaikan masalah harian. Perbandingan juga boleh dinyatakan

    dalam pecahan.

    1. Mengubah Pecahan Biasa menjadi Perbandingan

    2. Memecahkan masalah perbandingan

  • 4

    2.0 Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 1

    MATA PELAJARAN : Matematik

    KELAS : Tahun Satu Anggerik

    TARIKH : 4 April 2014

    MASA : 8.30 9.00 pagi (30 minit)

    BILANGAN MURID : 30 orang

    TAJUK : Nombor Bulat Hingga 100

    STANDARD KANDUNGAN : Murid dibimbing untuk:

    - Menyatakan kuantiti secara intuitif

    STANDARD PEMBELAJARAN: 1.1 (i)

    - a) kumpulan yang mempunyai banyak dan sedikit objek.

    - b) membandingkan dua kumpulan secara padanan.

    - c) pola yang berlainan dengan menggunakan dua kumpulan

    objek.

    -

    OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Murid berupaya untuk:

    - Menyatakan kuantiti melalui perbandingan banyak atau

    sedikit, sama banyak atau tidak sama banyak dan lebih atau

    kurang.

    PENDEKATAN PEMBELAJARAN : Teori Konstruktivisme

    MODEL : i) Bandingan

    ii) Bahan Manipulatif

    PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID:

    - Murid telah mengenal angka dari pengalaman melihat nombor

    yang ada di persekitaran.

    - Murid telah mempelajari konsep 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

    menggunakan gambar dan sebagainya juga telah menguasai

    konsep perbandingan banyak dan sedikit.

    NILAI DAN SIKAP : bekerjasama, mendengar arahan dan berterima kasih.

  • 5

    BAHAN BANTU MENGAJAR : - 1) Kad Nombor (1 10)

    2) Kad Gambar

    3) Guli

    4) Lembaran Kerja

    PENYERAPAN ILMU : Pendidikan Seni Visual

    KBKK : 1. Membuat perbandingan

    2. Membuat anggaran

    3 . Mengukur dengan menggunakan nombor.

    KECERDASAN LOGIKAL : 1. Kecerdasan pelbagai

    2. Kecerdasan interpersonal

    Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini murid dapat:

    A. Menguasai isi kandungan

    a) Menyatakan sesuatu perkara yang didengar dan dialami dengan menggunakan bahasa

    yang sesuai.

    b) Menyatakan kuantiti melalui kumpulan yang mempunyai banyak dan sedikit objek dan

    membanding dua kumpulan secara padanan.

    B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir

    a) Murid membuat perbandingan kumpulan banyak dan kumpulan sedikit, kumpulan sama

    banyak dan tidak sama banyak, kumpulan lebih dan kumpulan kurang berdasarkan objek

    yang ada di sekeliling murid.

  • 6

    Langkah pengajaran:

    Set Induksi (5 minit)

    1. Guru memainkan lagu Sepuluh Budak Hitam

    2. Guru mengajak murid menyanyi bersama-sama dengan iringan muzik.

    3. Guru meletakkan dua kumpulan guli di dalam mangkuk dan meletakkan di atas meja.

    4. Murid membuat pemerhatian terhadap 2 kumpulan guli yang terletak di atas meja.

    5. Murid diminta membuat perbandingan dan menyatakan guli yang mana banyak dan yang

    sedikit.

    Contoh soalan : Mangkuk manakah yang mempunyai banyak guli, mangkuk A atau B.

    : Berapakah guli di dalam Mangkuk A dan berapakah guli dalam mangkuk B.

    Mangkuk A Mangkuk B

    Langkah 1 (10 minit)

    1. Guru meminta murid membentuk dua bulatan.

    2. Guru menerangkan kepada murid tentang sama banyak dan tidak sama banyak melalui kad

    gambar.

    3. Bersoaljawab dengan murid mengenai kumpulan yang banyak dan sedikit, sama banyak dan

    tidak sama banyak.

    4. Murid di setiap kumpulan menghimpunkan guli di dalam mangkuk kepada kuantiti yang

    sama banyak dan tidak sama banyak.

    Cadangan komunikasi:

    i. Kumpulan 1 bentuk kumpulan guli yang banyak dan sedikit.

    ii. Kumpulan 2 bentuk kumpulan guli yang sama banyak dan tidak sama banyak.

  • 7

    Langkah 2 (10 minit)

    1.Guru memaparkan kad gambar dan menyoal murid gambar apa yang paling banyak, paling

    sedikit dan sama banyak.

    2. Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan. Setiap kumpulan diberi satu kertas majong

    dan pen marker.

    3. Kumpulan satu diminta melukis objek yang mewakili kumpulan banyak dan sedikit.

    4. Kumpulan dua diminta melukis objek yang mewakili kumpulan sama banyak dan tidak sama

    banyak.

    5. Kedua-dua kumpulan diminta membentang hasil kerja mereka.

    Langkah 3 (5 minit)

    1. Guru mengedarkan lembaran kerja dan minta murid menjawap soalan yang diberi.

    2. Penyemakan dilakukan bersama-sama.

    Penutup:

    1. Guru membuat rumusan berdasarkan aktiviti yang telah dijalankan dan memberi

    pemgukuhan kepada murid tentang tajuk yang dipelajari.

  • 8

    Lembaran Kerja

    Nama : ............................... Tarikh : .....................

    Kelas : ........................... Matematik Tahun 1

  • 9

    Padankan gambar di sebelah dan bawah secara satu-satu. Kemudian garis

    perkataan lebih atau kurang.

    Kumpulan A (lebih , kurang). Kumpulan B (lebih , kurang)

    Kumpulan C (lebih , kurang). Kumpulan D ( lebih , kurang)

    Kumpulan A

    Kumpulan B

    Kumpulan C

    Kumpulan D

  • 10

    Padankan kumpulan yang sama banyak.

  • 11

    Rujukan

    KSSR Modul Pengajaran Dan Pembelajaran Matematik Tahun 1, (2011). Bahagian Pembagunan

    Kurikulum, Kementerian Pelajaran Malaysia.

    Noor Shah Bin Saad, PhD. dan Mohd. Uzi Bin Dollah, PhD.(2013). Modul KRM3073 Pengajaran

    Matematik Sekolah Rendah. Tanjung Malim : Pusat Program Luar , UPSI.

    Marzita Puteh, Wan Yusof Wan Ngah, Chan Yook Lean, (2012), Matematik Tahun 1, Kuala Lumpur:

    Dewan Bahasa dan Pustaka Dan Kementerian Pelajaran Malaysia.