draf rph 1.docx

8
DRAF RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN : 2 Mata Pelajaran : Pendidikan Islam (Al-Quran) Kelas : 2 Cemerlang Tarikh / Hari : 18 Syawal 1436 / 03 Ogos 2015 / Isnin Masa : 60 minit (07.45 – 08.45 pagi) Bilangan Murid : 22 Orang ( Lelaki : 10 , Perempuan : 12 ) Tajuk : Surah An-Nisa Ayat 74-80 Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah membaca surah An-Nisa pada PdP sebelum ini. Standard Kandungan : 4.2 Memahami dan mengambil iktibar daripada perkahwinan nabi. Standard Pembelajaran : 4.2.3 Menyenaraikan nama anak-anak nabi. 4.2.4 Menyatakan beberapa nama isteri nabi yang lain selepas perkahwinan dengan khadijah. 4.2.5 Menyatakan iktibar daripada perkahwinan Nabi Muhammad SAW. Objektif Pembelajaran : Selepas proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1. Menyatakan sekurang-kurangnya 4 nama anak- anak dan isteri-isteri Nabi Muhammad dengan betul. 2. Menyebut sekurang-kurangnya 3 daripada 5 iktibar daripada perkahwinan nabi Muhammad SAW dengan betul. 3. Menyenaraikan nama anak-anak Nabi Muhammad dan nama isteri-isteri Nabi Muhammad dengan betul. Kemahiran Berfikir : Mengingat (Hukum Tajwid iaitu Mad Asli)

Upload: nadiahmy

Post on 28-Aug-2015

469 views

Category:

Documents


18 download

TRANSCRIPT

DRAF RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TAHUN : 2Mata Pelajaran: Pendidikan Islam (Al-Quran)

Kelas: 2 Cemerlang

Tarikh / Hari : 18 Syawal 1436 / 03 Ogos 2015 / Isnin

Masa: 60 minit (07.45 08.45 pagi)

Bilangan Murid: 22 Orang ( Lelaki : 10 , Perempuan : 12 )

Tajuk: Surah An-Nisa Ayat 74-80

Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah membaca surah An-Nisa pada PdP sebelum ini.

Standard Kandungan: 4.2 Memahami dan mengambil iktibar daripada perkahwinan nabi.

Standard Pembelajaran: 4.2.3 Menyenaraikan nama anak-anak nabi. 4.2.4 Menyatakan beberapa nama isteri nabi yang lain selepas perkahwinan dengan khadijah. 4.2.5 Menyatakan iktibar daripada perkahwinan Nabi Muhammad SAW.

Objektif Pembelajaran: Selepas proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1. Menyatakan sekurang-kurangnya 4 nama anak-anak dan isteri-isteri Nabi Muhammad dengan betul.2. Menyebut sekurang-kurangnya 3 daripada 5 iktibar daripada perkahwinan nabi Muhammad SAW dengan betul.3. Menyenaraikan nama anak-anak Nabi Muhammad dan nama isteri-isteri Nabi Muhammad dengan betul.

Kemahiran Berfikir: Mengingat (Hukum Tajwid iaitu Mad Asli)

Gabungjalin: Jawi

Penyerapan: Bahasa Arab (Membaca ayat dalam bahasa arab)

Penerapan Nilai: 1. Bersungguh-sungguh dalam membaca ayat surah An-Nisa 2. Bekerjasama dalam melaksanakan aktiviti kumpulan. 3. Berani menjawab soalan yang diberi. 4. Yakin menjawab soalan.

EMK: 1. Keusahawanan : Murid bekerjasama dalam melaksanakan aktiviti kumpulan.

Penilaian PdP: 1. Isi tempat kosong dengan jawapan yang betul 2. Membandingbeza nama anak-anak dan isteri-isteri Nabi Muhammad dengan betul.

Bahan Bantu Mengajar: 1. Kad gambar 2. Papan ajaib 3. Kad Perkataan

LangkahIsi KandunganCadangan AKtivitiCatatan

Muqadimah( 3 minit)Bacaan Doa :1. Guru meminta murid membaca doa secara kelas.Penerapan Nilai :

Khusyuk dalam membaca doa

Set Induksi ( 5 minit)Gambar :

Perkahwinan

Soalan :

1. Cuba teka apa yang ada di dalam kotak misteri.2. Gambar apa yang kamu lihat di hadapan?

1. Guru memaparkan gambar di hadapan kelas.2. Guru meminta murid menyatakan gambar yang mereka lihat di hadapan.3. Guru bersoal jawab dengan murid.4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini. Kaedah : Soal Jawab

BBM :Kotak MisteriKad Gambar

Penerapan Nilai :Yakin Menjawab soalan

Langkah 1(15 Minit)Surah An-Nisa : Ayat 74 80

1. Guru memaparkan carta nama anak-anak dan isteri-isteri Nabi dengan menggunakan Papan Ajaib.2. Guru menyebut satu persatu nama anak-anak dan isteri-isteri nabi.3. Guru meminta murid menyebut nama anak-anak dan isteri-isteri nabi secara kelas, kumpulan dan individu.4. Guru menerangkan nama anak-anak dan isteri-isteri nabi.5. Guru bersoal jawab dengan murid.Kaedah :Latih Tubi

BBM :Papan AjaibKad Perkataan

Penerapan Nilai :Bersungguh-sungguh dalam menyatakan nama anak-anak dan isteri- isteri Nabi Muhammad.

Langkah 2(12 Minit)Iktibar daripada Perkahwinan Nabi Muhammad SAW :

1. Perkahwinan ialah sunnah.2. Menghalalkan hubungan lelaki dan perempuan.3. Membina kasih sayang dalam keluarga.4. Menambahkan zuriat.5. Mengembangkan ajaran islam.1. Guru memberikan sampul surat kepada beberapa orang murid.2. Guru meminta murid membaca ayat yang terkandung dalam sampul surat tersebut.3. Guru meminta murid menampal ayat tersebut pada papan tulis.4. Guru membaca ayat iaitu iktibar daripada perkahwinan nabi 5. Guru menerangkan iktibar tersebut satu persatu.Kaedah :Penerangan

BBM : Kad PerkataanSampul Surat

Penerapan Nilai : Bersungguh-sungguh membaca dan memahami iktibar daripada perkahwinan nabi.

Langkah 3( 20 minit)Nama Anak-Anak Nabi Muhammad SAW :

1.Kasim2.Abdullah3.Ibrahim4.Fatimah5.Zainab6.Rukaiyah7.Ummu Kalthum

Nama Isteri-Isteri Nabi Muhammad SAW :

1.Khadijah2.Aisyah3.Hafsah4.Zainab5.Mariah1. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan.2. Guru meminta setiap kumpulan melengkapkan carta pada papan ajaib.3. Guru bersoal jawab dengan murid.4. Guru membetulkan jawapan murid.

Kaedah :Permainan

BBM : Kad perkataanPapan ajaib

Penerapan nilai :Bekerjasama dalam melaksanakan tugasa n yang diberi.

Penutup(5 minit) Rumusan Isi pelajaran

Kognitif :

1. Guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini.2. Guru mengedarkan lembaran kerja.

Sosial :

1. Guru menasihatkan murid supaya sentiasa berselawat kepada nabi dan sentiasa mengingat nama anak-anak dan isteri-isteri nabi.Kaedah :Soal Jawab

Penerapan nilai :Berani menjawab soalan yang diberi.

ABM :

Papan LutsinarKotakPrint dan tampal senarai nama anak n isteri nabi ( utk ABM dan RPH)Gambar anak, isteri, perkahwinan