didik hibur (bercerita)
DESCRIPTION
RPH BMTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 4
(KEMAHIRAN SENI BAHASA)
Tarikh : 24 April 2014)
Hari : Khamis
Tahun : 4 Waja
Bil Murid :26 Orang
Masa : 1110-1210
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Masyarakat Penyayang
Tajuk :Amalan Mulia Jadi Pegangan
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara kreatif semasa bercerita secara didik hibur
4.2.1 Mengujarkan ayat yang gramatis dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas serta susunan idea yang tepat semasa bercerita secara didik hibur.
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya :
1. Bercerita menggunakan ayat yang gramatis sekurang-kurangnya empat daripada
enam ayat dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas serta susunan idea
yang tepat.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya empat daripada lima nilai murni yang terdapat
dalam teks.
Sistem Bahasa
Kosa Kata : Baik, amalan, mulia
Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Sivik
Nilai Murni : Baik Hati, Bekerjasama
EMK : Kreativiti dan Inovasi
DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIE Page 1
Kemahiran Bernilai Tambah
KB : Menjana Idea, merumus
TKP : Kinestetik, Verbal-linguistik
BCB : Bacaan Mekanis
Bahan Bantu Mengajar
Bil. Jenis Bilangan
1. Petikan Cerita 262. Kad Pantun 13. Tag nama Watak 4
Pengetahuan Sedia Ada Murid :
Murid pernah mendengar cerita menggunakan ayat yang gramatis dan bahasa yang
indah.
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 MINIT)
Soal Jawab
Apakah
pesanan
dalam pantun?
Contoh
amalan mulia
yang murid
ketahui?
1. Guru memastikan semua
murid bersedia untuk sesi
pengajaran dan
pembelajaran.
2. Guru dan murid
menyanyikan pantun “
Amalan Mulia”
3. Guru bersoal jawab
bersama murid tentang
pantun “Amalan Mulia”.
4. Guru menulis jawapan
murid di papan putih.
5. Guru memperkenalkan
tajuk pelajaran .
BBM
-Lembaran pantun
TKP:
-Verbal linguistik
KB:
-m
menjana idea
DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIE Page 2
Langkah 1
(15 MINIT)
Membaca dan
berbincang
1. Guru mengedarkan petikan
cerita kepada murid.
2. Murid membaca secara
senyap.
3. Murid membaca dan
berbincang untuk
memahami dan mengenal
pasti nilai yang terdapat
dalam cerita.
4. Murid menyatakan nilai
yang terdapat dalam cerita.
5. Guru menerapkan kosa
kata baharu.
BBM:
-Petikan teks
KB:
-mengecam
BCB:
-mendengar dengan
berkesan
TKP:
Verbal linguistik
Penilaian Objektif:
- Menyatakan
sekurang-
kurangnya
empat daripada
lima nilai murni
yang terdapat
dalam teks.
Langkah 2
(20 MINIT)
Aktiviti Kumpulan 1. Guru mengadakan
pertandingan bercerita mini
di dalam kelas.
2. Dalam kumpulan murid
berbincang untuk
melakonkan watak yang
terdapat dalam cerita.
3. Setiap kumpulan akan
membuat persembahan di
hadapan kelas.
4. Beberapa orang murid
dipilih untuk menjadi hakim.
BBM:
Tag nama mengikut
watak
TKP:
-verbal linguistik,
-Kinestetik
KB:
-Menghubungkait
DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIE Page 3
Penilaian Objektif:
1. Bercerita
menggunakan
ayat yang
gramatis
sekurang-
kurangnya
empat daripada
enam ayat
dengan sebutan
yang betul dan
intonasi yang
jelas serta
susunan idea
yang tepat.
Langkah 3
(15 Minit)
Pentaksiran Membina cerita berdasarkan
gambar yang diberi.
Pengayaan
Menulis cerita pendek tentang
Amalan Mulia dalam kehidupan
seharian.
Pemulihan
Murid menyusun jalan cerita
Amalan Mulia jadi pegangan
sehingga menjadi cerita yang
lengkap.
BBM:
Lembaran kerja
DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIE Page 4
Penutup
(5 MINIT)
Kognitif 1. Guru dan murid
merumuskan isi pelajaran.
2. Guru menerapkan nilai
murni.
3. Guru memberi
penghargaan kepada
murid-murid.
KB:
Merumus
Aktiviti Susulan : Murid membaca cerita yang mengandungi nilai murni.
DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIE Page 5
PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH
(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :
Catatan
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
Disemak oleh Guru Besar :
Catatan
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIE Page 6