cth rph.docx

7
RPH BAHASA MELAYU KSSR TAHUN 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TAHUN : 1 AZAM BIL.MURID : 30 ORANG TARIKH : 14 AUGUST 2015 MASA : 9.00 - 9.30 PAGI TEMA : HIDUP SELAMAT TAJUK : BERHATI-HATI DI JALAN RAYA STANDARD KANDUNGAN : 1.2 Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi bahasa iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul. STANDARD PEMBELAJARAN : 1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat. OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : a) menyebut dengan jelas nama kenderaan darat yang terdapat dalam video “Berhati-hati di jalan raya”. b) mengeja nama-nama kenderaan dengan betul dan tepat. SISTEM BAHASA Kosa kata : jejantas, laluan zebra Tatabahasa : kata nama Kemahiran bahasa : kemahiran mendengar dan kemahiran menulis PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Keselamatan jalan raya Nilai : Menjaga keselamatan. KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH (KBT)

Upload: valli-rooban

Post on 10-Dec-2015

229 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: CTH RPH.docx

RPH BAHASA MELAYU KSSR TAHUN 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN   : BAHASA MELAYU

TAHUN                       : 1 AZAM

BIL.MURID                 : 30 ORANG

TARIKH                      : 14 AUGUST 2015

MASA                         : 9.00 - 9.30 PAGI

TEMA                         : HIDUP SELAMAT

TAJUK                        : BERHATI-HATI DI JALAN RAYA

STANDARD KANDUNGAN :

1.2       Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi bahasa iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa

dan ayat dengan betul.

STANDARD PEMBELAJARAN :

1.2.4    Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang     

           mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat.

OBJEKTIF

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

a) menyebut dengan jelas nama kenderaan darat yang terdapat dalam video “Berhati-hati di

    jalan raya”.

b)  mengeja nama-nama kenderaan dengan betul dan tepat.

SISTEM BAHASA

Kosa kata    :   jejantas, laluan zebra

Tatabahasa :  kata nama

Kemahiran bahasa  :  kemahiran mendengar dan kemahiran menulis

PENGISIAN KURIKULUM

Ilmu : Keselamatan jalan raya

Nilai : Menjaga keselamatan.

KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH (KBT)

i)       kecerdasan pelbagai

a)    interpersonal

b)    muzik

Page 2: CTH RPH.docx

c)    kemahiran berfikir

ii)      Pembelajaran konstruktivisme

-       Murid dapat membina pengetahuan baharu iaitu prosedur melintas jalan raya dengan selamat

dengan mengaitkan pengetahuan sedia ada mereka mengenai cara melintas jalan raya.

BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

-        Komputer

-     LCD

-   Video pembelajaran

PENGETAHUAN SEDIA ADA

- Murid sudah mempelajari suku kata terbuka dan tertutup.

- Murid pernah melintas jalan raya.

Page 3: CTH RPH.docx

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

-    Nyanyian lagu

 ‘Sayang Semua”

(Lampiran 1)

Set induksi (5minit) :

     Murid menyanyikan lagu ‘Saya Sayang

Semua’ dengan kuat dan bersemangat.

     Murid diterangkan oleh guru tentang isi

pelajaran pada hari ini.

BBM  : video lagu,

           LCD,komputer

KBT : kecerdasan

         pelbagai (muzik)

-     Tayangan video

“Berhati-hati di

jalan raya”

-     Tayangan video

“Prosedur

melintas jalan

raya dengan

selamat”.

Kata kunci

melintas jalan raya :

1.    Berhenti

2.    Lihat

3.    Dengar

4.    Fikir

5.    Berhati-hati

Langkah 1 (10 minit) :

     Murid menonton tayangan “Berhati-hati di

jalan raya”.

     Murid berbincang dengan guru akan perkara

penting yang terdapat dalam video tersebut.

     Murid juga dikehendaki menyatakan dan

menyebut  nama kenderaan darat yang

terdapat  di dalam video tersebut.

     Murid menonton video “Prosedur melintas

jalan raya dengan selamat”.

     Murid menyatakan kata kunci melintas jalan

raya dengan betul secara nyanyian.

BBM : video, LCD,

          komputer.

KBT : kecerdasan

         pelbagai (muzik)

KBT  : interpersonal

Nilai : keselamatan

Mendengar,

menyebut dan

mengeja perkataan

Langkah 2  (10 minit) :

     Murid diperkenalkan dengan suku kata

BBM - slaid gambar

Page 4: CTH RPH.docx

suku kata terbuka dan

tertutup :

-     basikal

-     kereta

-     motosikal

-     bas

-     jejantas

-     lori

-     jentolak

terbuka dan suku tertutup.

     Murid mengeja perkataan

mengikut suku kata yang betul.

     Murid menulis perkataan tersebut di dalam

buku latihan.

-   Nyanyian lagu

 ‘Sayang Semua”

(Lampiran 1)

Membuat rumusan isi

pelajaran

-  Memberi pujian

dan motivasi

Penutup ( 5 minit ) :

     Murid merumus  isi pelajaran pada hari ini.

     Murid menyanyikan lagu ‘Saya Sayang

Semua’ bersama-sama dengan penuh

semangat.

BBM  : video lagu,

           LCD,komputer

KBT : kecerdasan

         pelbagai (muzik)

KBT : Kemahiran

          berfikir

LAMPIRAN 1

LIRIK LAGU SAYA SAYANG SEMUA

Saya sayang ibu,

Saya sayang ayah,

Saya sayang guru,

Saya sayang semua.

Marilah ibu pimpin tangan saya,

Marilah ayah pimpin tangan saya,

Ingin melintas (3x), jalanlah raya,

Selamat tiba (3x), lepaslah bahaya.

Page 5: CTH RPH.docx

Ibu bapa merasa bangga,

Menimba ilmu untuk berjaya,

Pimpinlah tangan jangan dilupa,

Agar selamat kita semua.

Page 6: CTH RPH.docx