contoh rph p. moral t4 terima kasih
TRANSCRIPT
-
8/11/2019 Contoh Rph p. Moral t4 Terima Kasih
1/3
CONTOH RPH
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4
Kelas : 4 Cemerlang
Masa : 8.30 9.30 pagi
Nilai Utama : Berterima kasih
Nilai sampingan : Kasih sayang, baik hati, hormat
Tajuk : Terima kasih
Standard Kandungan: Menghargai Sumbangan Jiran
Standard Pembelajaran: 4.1.1 , 4.1.2, 4.1.3, 4.1.4.
Objektif Pembelajaran ( OP ): Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat:
Kognitif :Menyatakan sekurang-kurangnya dua sumbangan jiran dan cara menghargai
sumbangan jiran.
Afektif :Menceritakan perasaan menghargai sumbangan jiran.
Psikomotor :Menunjukkan dua cara berterima kasih dengan jiran.
EMK : Kreativiti menjana idea.
BBM : Keratan akhbar, contoh kad ucapan, manila kad, pensel warna.
LANGKAH PDP:
LANGKAH/MASA AKTIVITI PEMBELAJARAN DANPENGAJARAN (PDP)
CATATAN
Set Induksi(5 minit)
Guru memberi gula-gula kepada murid.
Guru menyoal dan mengaitkan isipelajaran/ nilai yang akan dipelajari.
Contoh soalan:
1. Apakah nilai yang terlibat dalam situasi tadi?
2. Bagaimanakah cara menghargai sumbanganseseorang?
BBM: Gula-gula
Langkah 1(15 minit)
Guru meminta murid membaca teks padakeratan akhbar yang diberikan.
Guru membimbing murid memahami teksdan bersoal jawab dengan murid.
BBM: Keratanakhbar
-
8/11/2019 Contoh Rph p. Moral t4 Terima Kasih
2/3
Contoh soalan:
1. Apakah peristiwa yang berlaku berdasarkanteks yang telah anda baca?
2. Bagaimanakah keluarga Johan menunjukkanpenghargaannya kepada orang yangmemberikan bantuan?
3. Apakah cara lain yang boleh dilakukan untukmenunjukkan penghargaan?
Guru memilih murid secara rawak untukmenyenaraikan jenis bantuan yang diterimaoleh Johan di papan hitam.
Murid perlu menyatakan cara Johanberterima kasih atas bantuan yangditerima.
Guru membimbing murid memberikanjawapan.
LANGKAH/MASA AKTIVITI PEMBELAJARAN DANPENGAJARAN
CATATAN
Langkah 2(25 minit)
Guru menunjukkan contoh kad ucapanterima kasih.
Murid dibahagikan kepada beberapakumpulan untuk menghasilkan kad ucapanterima kasih kepada jiran mengikutkreativiti mereka.
Murid perlu menghasilkan kad ucapandengan mengandaikan diri mereka beradadalam situasi yang dialami oleh Johan.
BBM: Contoh kaducapan, manila kad,pensel warna.
EMK: Kreativiti
Langkah 3(10 minit)
Murid perlu membentangkan hasil kerja dihadapan kelas.
Guru membuat rumusan terhadap hasilkerja kumpulan.
Guru mempamerkan hasil kerja murid pada
sudut mata pelajaran di dalam bilik darjah.
(Penerapan nilai-nilai dan perasaan)
Penutup/Rumusan:(5 minit)
Perlakuan:
Guru menekankan nilai berterima kasihkepada jiran.
Murid perlu mengamalkan nilai terimakasih dalam kehidupan harian mereka.
Sosial: penghargaan
-
8/11/2019 Contoh Rph p. Moral t4 Terima Kasih
3/3
KELUARGA KEHILANGAN TEMPAT TINGGAL.
MIRI 20 September Kebakaran yang berlaku malam tadi
telah menyebabkan satu keluarga kehilangan tempattinggal. Penduduk berdekatan telah memberikan pelbagai
jenis bantuan kepada keluarga ini. Johan, seorang murid
dari Sekolah Kebangsaan Miri telah mendapat bantuan
dari sekolahnya. Selain itu, jiran tetangga mereka turut
menyampaikan sumbangan kepada keluarga Johan.
TERIMA
KASIH,
JIRANKU.