contoh rph bestari - kt

5
Contoh Rancangan Pengajaran Harian KT Tahun : 4 Bestari Bidang/Tema: 2. PERIHAL KAWASAN SETEMPAT Tajuk Pelajaran: 2.2 Identiti Setempat d. Kemudahan dan perkhidmata awam Jangka masa: 1 jam (8.45 – 9.45 pagi) Ringkasan Pelajaran d. Kemudahan dan perkhidmatan dan awam i. Perkhidmatan perhubungan ii. Perkhidmatan pendidikan iii.Perkhidmatan keselamatan iv.Perkhidmatan kesihatan v. Kemudahan beribadat Hasil Pembelajaran 1. Menyatakan fungsi kemudahan dan perkhidmatan awam. 2. Menyenaraikan jenis kemudahan dan perkhidmatan awam di tempat murid. 3. Menyenaraikan jenis perkhidmatan yang disediakan oleh perkhidmatan awam. 4. Menjelaskan kepentingan pelbagai perkhidmatan awam di tempat murid. Objektif Pada akhir pelajaran murid dapat : 1. Menyatakan fungsi kemudahan dan perkhidmatan awam. 2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima jenis kemudahan dan perkhidmatan awam di tempat murid. 3. Menyenaraikan jenis-jenis perkhidmatan yang disediakan oleh setiap perkhidmatan. 4. Menjelaskan sekurang-kurangnya empat kepentingan pelbagai perkhidmatan awam di tempat murid. Pengetahuan Perlu Ada

Upload: eca-chan

Post on 06-Jun-2015

2.532 views

Category:

Documents


12 download

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh RPH Bestari  - KT

Contoh Rancangan Pengajaran Harian KT

Tahun : 4 Bestari Bidang/Tema: 2. PERIHAL KAWASAN SETEMPAT

Tajuk Pelajaran:2.2 Identiti Setempat d. Kemudahan dan perkhidmata awam

Jangka masa: 1 jam (8.45 – 9.45 pagi)

Ringkasan Pelajarand. Kemudahan dan perkhidmatan dan awam i. Perkhidmatan perhubungan ii. Perkhidmatan pendidikan iii.Perkhidmatan keselamatan iv.Perkhidmatan kesihatan v. Kemudahan beribadat

Hasil Pembelajaran

1. Menyatakan fungsi kemudahan dan perkhidmatan awam.

2. Menyenaraikan jenis kemudahan dan perkhidmatan awam di tempat murid.

3. Menyenaraikan jenis perkhidmatan yang disediakan oleh perkhidmatan awam.

4. Menjelaskan kepentingan pelbagai perkhidmatan awam di tempat murid.

Objektif

Pada akhir pelajaran murid dapat :

1. Menyatakan fungsi kemudahan dan perkhidmatan awam.2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima jenis kemudahan dan perkhidmatan awam di

tempat murid.3. Menyenaraikan jenis-jenis perkhidmatan yang disediakan oleh setiap perkhidmatan.4. Menjelaskan sekurang-kurangnya empat kepentingan pelbagai perkhidmatan awam di

tempat murid.

Pengetahuan Perlu AdaMurid sudah mengetahui perkhidmatan awam yang disediakan di sekeliling mereka

Isi KandunganFungsi kemudahan dan perkhidmatan awam.Jenis kemudahan dan perkhidmatan awam di tempat murid,Jenis-jenis perkhidmatan yang disediakan oleh perkhidmatan.Kepentingan pelbagai perkhidmatan awam di tempat murid.

Page 2: Contoh RPH Bestari  - KT

Pemupukan nilai patriotisme

Bersyukur dengan kemudahan dan perkhidmatan yang disediakan di kawasan setempat.

Bahan Bantu BelajarKomputer - Slaid power point, bahan elektronik (laman web), MS Word, Mesin cetak.

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari

Kemahiran Generik:

Kemahiran belajar: Kemahiran Mendengar, Kemahiran Mengingat, Kemahiran Membaca, Kemahiran Menulis, Kemahiran Mencatat Nota

Kemahiran Maklumat : Kemahiran belajar, Kemahiran penyelidikan, Kemahiran komunikasi dan penyampaian Kemahiran Berfikir: Menerangkan Sebab, Membuat Keputusan, Membuat Andaian

Kemahiran ICT : Kemahiran Melayari Laman Web, Kemahiran Membuat Persembahan MS PPT, Kemahiran Menggunakan MS Word., Kemahiran Menyimpan Maklumat , Kemahiran Mencetak, Kemahiran Menghantar Maklumat (email)

Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan, Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan Nilai Murni, Nilai Alam Sekitar, Unsur Patriotisme, dan

Sumber P&P

Set Induksi: ( 5 minit)Guru memaparkan movie berkaitan dengan jenis perkhidmatan.

Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP) :Visual-spatial

Sumber P & PVideo klip mengenai jenis perkhidmatan awam.

Nilai MurniBertanggungjawab dan bersyukur

Langkah 1 (10 minit)Guru memaparkan slaid dan meminta murid mengenalpasti jenis-jenis perkhidmatan yang disediakan oleh Perkhidmatan Awam.

Guru dan murid bersoal jawab berdasarkan jawapan yang diberikan oleh murid

Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP) :Visual-spatial

Sumber P & PSlaid mengenai jenis perkhidmatan awam.

Nilai MurniBertanggungjawab dan bersyukur

Page 3: Contoh RPH Bestari  - KT

Langkah 2 (30 minit)1. Murid dibahagikan kepada 5

kumpulan. 2. Setiap kumpulan diminta

mencari maklumat dari internet.dan menyediakan pembentangan menggunakan persembahan powerpoint hasil dari perbincangan bahan yang diperolehi dari internet.

3. Murid mencari maklumat berkaitan fungsi kemudahan dan jenis perkhidmatan awam berkenaan.

4. Setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan menggunakan power point.

5. Semua murid dikehendaki mencatat nota hasil pembentangan.

Kumpulan 1Fungsi Kemudahan dan Jenis Perkhidmatan PerhubunganKumpulan 2 Fungsi Kemudahan dan Jenis Perkhidmatan PendidikanKumpulan 3Fungsi Kemudahan dan Jenis Perkhidmatan KeselamatanKumpulan 4Fungsi Kemudahan dan Jenis Perkhdimatan KesihatanKumpulan 5Fungsi Kemudahan dan Jenis Perkhidmatan Beribadat

Teori Kecerdasan Pelbagai :Visual-spatial, Verbal-linguististik, Interpersonal

Kemahiran Belajar :Kemahiran MendengarKemahiran Mengingat

Kemahiran Belajar :Kemahiran MembacaKemahiran MenulisKemahiran Mencatat Nota

Kemahiran Maklumat :Kemahiran belajarKemahiran penyelidikanKemahiran komunikasi dan penyampaian

Kemahiran ICT :Kemahiran Melayari Laman Web,Kemahiran menggunakan MS PPT

Teori Kecerdasan Pelbagai Kemahiran Interpersonal.Kemahiran Intrapersonal

Sumber P & PAlamat laman web berkaitan tajuk (jika perlu)Software MS PPT

Nilai MurniBertanggungjawab Bekerjasama

Langkah 3 (10 minit)

Guru seterusnya meminta setiap murid dengan menggunakan MSWord untuk :i. menyenaraikan sekurang-

kurangnya lima jenis kemudahan dan perkhidmatan awam di tempat mereka.

ii. menjelaskan sekurang-

Kemahiran Belajar :Kemahiran Menulis.

Kemahiran Maklumat :Kemahiran komunikasi dan penyampaian

Kemahiran ICTMenggunakan MS Word,

Sumber P & PSoftware – MS WordDisket / Thumb DriveMesin CetakKertas Cetak A4Email guru

Nilai MurniBertanggungjawab

Page 4: Contoh RPH Bestari  - KT

kurangnya empat kepentingan pelbagai perkhidmatan awam di tempat mereka.

Hasil bahan tersebut hendaklah disimpan dalam disket, thumb-drive atau dalam desktop komputer sekolah dan dicetak untuk dihantar kepada guru atau boleh diemailkan kepada guru.

Menyimpan maklumat dalam komputer / disket / thumb driveMencetak bahan Menghantar email.

Penutup (5 minit)Guru bersoal jawab dengan murid :i. Jika anda ingin menghantar

maklumat kepada rakan anda, apakah jenis perkhidmatan yang patut anda gunakan?

ii. Apakah akan terjadi sekiranya perhidmatan tersebut tidak disediakan?

Kemahiran Berfikir : Membuat KeputusanMembuat Andaian