contoh rph

25
Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan) CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SUBJEK PERDAGANGAN DISEDIAKAN OLEH AMIR AZROS BIN ABDUL AZIZ Dip. Pend. Pengurusan Perniagaan & Perdagangan Universiti Pendidikan Sultan Idris Email : [email protected] Blog : http://amirazros.blogspot.com/ Facebook : http://facebook.com/amirazros Laman web : http://wangianpemikat.com/ © Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 1

Upload: amir-azros

Post on 26-Jun-2015

4.791 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Contoh Rancangan Perancangan Harian Subjek Perdagangan

TRANSCRIPT

Page 1: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

CONTOH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SUBJEK PERDAGANGAN

DISEDIAKAN OLEH

AMIR AZROS BIN ABDUL AZIZ

Dip. Pend. Pengurusan Perniagaan & Perdagangan

Universiti Pendidikan Sultan Idris

Email : [email protected]

Blog : http://amirazros.blogspot.com/

Facebook : http://facebook.com/amirazros

Laman web : http://wangianpemikat.com/

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 1

Page 2: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 2

Page 3: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RM 1)

Mata pelajaran : Perdagangan

Tingkatan : 5 Trampil

Bilangan Murid : 35 Orang

Tarikh : 21 Januari 2010

Masa : 9.00am-9.40am (40 minit)

Tajuk : PROMOSI

Sub Tajuk (Unit) : Bab 5 : Promosi 5.1(a) Peranan promosi 5.2(b) Promosi dalam pemasaran

Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat

a) Menerangkan maksud promosi dengan ringkas.

b) Menghuraikan sekurang-kurangnya 3 peranan promosi di dalam perniagaan.

c) Menghuraikan kaitan promosi dengan pemasaran.

BBM : Slide powerpoint, video, gambar, nota guru dan papan putih

Set Induksi : Guru memaparkan satu tayangan video (BBM 1) mengenai aktiviti promosi dan meminta

pelajar meneka perkaitan antara tayangan video tersebut dengan tajuk yang akan

dipelajari. Dalam masa yang sama sesi soal jawab antara guru dan pelajar turut berlaku.

Langkah 1 : Dengan bantuan slide powerpoint (BBM 2) guru akan menerangkan maksud promosi

kepada pelajar. Guru juga menunjukkan gambar (BBM 3) contoh-contoh promosi yang ada

sambil menyoal pelajar tentang promosi yang pernah pelajar lihat dan ketahui. Guru

memperjelaskan lagi jawapan yang diberikan oleh pelajar bagi memastikan pelajar dapat

lebih memahami.

Langkah 2 : Guru menunjukkan satu produk dan bertanyakan pengetahuan pelajar akan kewujudan

produk itu di pasaran. Seterusnya guru mengaitkan pengetahuan berkenaan dengan salah

satu peranan promosi iaitu mewujudkan pasaran baru dan dalam masa yang sama, guru

mengedarkan nota (BBM 4) yang telah disediakan sebagai rujukan tambahan oleh pelajar.

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 3

Page 4: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

Langkah 3 : Berdasarkan nota yang telah diedarkan, guru menerangkan perkaitan promosi dengan

pemasaran. Sesi soal jawab berlaku antara guru dan pelajar. Guru membentuk kumpulan

kecil dan mengedarkan sekeping gambar (BBM 5) promosi bagi setiap kumpulan dan

meminta pelajar untuk menulis peranan promosi bedasarkan gambar berkenaan di atas

papan putih.

Penutup : Guru membuat rumusan berkenaan tajuk yang dipelajari seterusnya meminta pelajar

membuat latihan pengukuhan (BBM 6) dan membaca tajuk yang akan dibincang pada

kelas berikutnya.

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 4

Page 5: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 5

Page 6: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

Rancangan Mengajar Harian Perdagangan Tingkatan 5

Tingkatan : 5 Perdagangan.Tarikh : 26 Januari 2010 (Selasa).Masa : 8.00 – 8.40 malam (40 minit).Bilangan Murid : 54 orang.Sub tajuk : Pemilihan Media Pengiklanan.Objektif : Sebelum tamat pembelajaran ini, pelajar dapat menentukan jenis

pengiklanan yang sesuai bagi sesuatu barang kepada peniaga.

Pengetahuan sedia ada: Pelajar telah mengetahui jenis media pengiklanan. Nilai Murni : Bekerjasama.

Langkah-langkah:

Langkah 1 : Guru menayangkan gambar-gambar media pengiklanan (BBM 1).(5 minit) Guru meminta beberapa orang pelajar untuk menyenaraikan

media-media pengiklanan.

Langkah 2 : Guru memberikan peta minda yang perlu dilengkapkan oleh setiap (5 minit) pelajar sepanjang proses pengajaran (BBM 2).

Guru memulakan pengajaran dengan menyatakan faktor-faktor pemilihan media pengiklanan (BBM 1).

Langkah 3 : Guru memberikan penerangan secara jelas kepada pelajar tentang (15 minit) faktor-faktor pemilihan media pengiklanan.

Guru memberikan contoh-contoh yang sesuai untuk mengukuhkan pemahaman murid terhadap kelapan-lapan faktor tersebut.

Langkah 4 : Guru membahagikan pelajar kepada empat kumpulan.(10 minit) Guru memberikan sehelai kertas (BBM 3) majung serta sampul

yang mengandungi gambar suatu jenis perniagaan(BBM 4).Pelajar diminta untuk menghuraikan faktor-faktor yang perlu dipertimbangkan dalam pemilihan media pengiklanan yang sesuai bagi mempromosikannya. Guru memanggil ketua kumpulan untuk membentangkan hasil perbincangan.

Langkah 5 : Guru meminta pelajar membuat refleksi tentang apa yang telah (5 minit) dipelajari hari ini (BBM 1).

Guru menyerahkan soalan penilaian berbentuk objektif untuk disiapkan di rumah dan dihantar keesokan harinya (Lampiran 2).

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 6

Page 7: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 7

Page 8: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

Rancangan Mengajar Harian Perdagangan Tingkatan 5

Tingkatan : 5 Perdagangan.Tarikh : 26 Januari 2010/ Selasa.Masa : 8.10 – 9.30 pagi (80 minit).Bilangan Murid : 54 orang.Sub tajuk : Jenis Promosi.Objektif : Sebelum tamat pengajaran, dalam masa 10 minit pelajar-pelajar Tingkatan

5VT dapat mengenalpasti dan membandingkan keempat-empat jenis promosi yang telah dibincangkan.

Pengetahuan sedia ada: Pelajar mengetahui adanya promosi digunakan oleh peniaga untuk menarik

perhatian dan minat pembeli agar membeli barangan yang dijual.Nilai Murni : Hormat-menghormati, bekerjasama, mematuhi arahan dan berani..

Langkah-langkah:

Langkah 1 : Guru menunjukkan barangan kegunaan harian dan menanyakan (5 minit) kepada pelajar mengenai barangan tersebut melalui pengetahuan

sedia ada mereka.

Langkah 2 : 1) Guru memulakan sesi p&p dengan mengimbas kembali dan (45 minit) menanyakan kepada pelajar mengenai pembelajaran yang lalu.

2) Guru menanyakan jenis promosi yang pelajar ketahui melalui pengetahuan sedia ada.

3) Guru menggunakan pendekatan inkuiri secara soal jawab di mana guru bertanyakan soalan kepada pelajar dan segala jawapan pelajar guru tuliskan di papan putih.

4) Guru memberikan gambaran serta situasi kepada pelajar berkenaan dengan barangan dan meminta pelajar memberikan pendapat mengenai situasi tersebut berdasarkan jenis promosi yang berkaitan. 5) Guru memberi masa kepada pelajar untuk menyalin nota di papan putih setelah perbincangan dari satu jenis promosi ke jenis promosi yang lain.

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 8

Page 9: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

Langkah 3 : Simulasi dan main peranan berkaitan jenis promosi mengikut 4 (20 minit) jenis promosi selama 5 minit untuk setiap kumpulan.

Kumpulan 1 - Pengiklanan Kumpulan 3 - Jualan Terus Kumpulan 2 - Promosi Jualan Kumpulan 4 – Publisiti

Langkah 4 : Pelajar merumuskan keempat-empat jenis promosi yang telah (10 minit) dibincangkan beserta dengan fungsi dan tujuan untuk setiap jenis

promosi tersebut.

Langkah 5 : Guru juga memberikan latihan pengukuhah sebagai kerja rumah (5 minit) untuk memantapkan lagi pemahaman pelajar mengenai subtopik ini.

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 9

Page 10: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 10

Page 11: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

Rancangan Mengajar Harian Perdagangan Tingkatan 5

Tingkatan : 5 Perdagangan.Tarikh : 26 Januari 2010/ Selasa.Masa : 8.10 – 9.30 pagi (80 minit).Bilangan Murid : 54 orang.Sub tajuk : Media Pengiklanan.Objektif : Sebelum tamat pengajaran, pelajar dapat :

a) Menjelaskan kelebihan dan kekurangan setiap media pengiklanan.

b) Memilih media pengiklanan yang sesuai bagi mempromosikan sesuatu keluaran.

Pengetahuan sedia ada: Pelajar telah mengetahui jenis-jenis promosi dalam pengiklanan. Nilai Murni : Bekerjasama.

Langkah-langkah:

Langkah 1 : Guru meminta pelajar untuk menyenaraikan jenis promosi.(5 minit)

Langkah 2 : Guru menerangkan tentang maksud media pengiklanan(BBM 1).(5 minit) Guru menayangkan video berkenaan cara peniaga mengiklankan barangan

mereka(BBM 2). Guru menjelaskan perbezaan saluran yang digunakan antara peniaga kecil-kecilan dan peniaga besar-besaran.

Langkah 3 : Guru menerangkan maksud media bercetak(BBM 1).(20 minit) Guru memaparkan gambar jenis media bercetak yang sering digunakan(BBM 1).

Guru meminta pelajar untuk menyatakan jenis media bercetak. Guru menghuraikan tentang kelebihan dan kekurangan bagi setiap jenis media bercetak(BBM 1).

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 11

Page 12: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

Langkah 4 : Guru memberikan penerangan maksud media elektronik(BBM 1).(15 minit) Guru memaparkan gambar media elektronik yang sering digunakan(BBM 1).

Guru meminta pelajar untuk menyatakan jenis media elektronik. Guru menjelaskan tentang kelebihan dan kekurangan bagi setiap jenis media

elektronik(BBM 1).

Langkah 5 : Guru mempamerkan gambar media-media lain yang boleh digunakan(BBM 1).(15 minit) Guru meminta pelajar untuk menyatakan media-media tersebut.

Guru menjelaskan tentang kelebihan dan kekurangan bagi setiap jenis media tersebut(BBM 1).

Langkah 6 : Guru membahagikan pelajar kepada lima kumpulan.(15 minit) Guru memberi sehelai kertas majung serta sampul yang mengandungi soalan

yang perlu diselesaikan oleh pelajar(BBM 3). Guru memanggil ketua kumpulan untuk membentangkan hasil perbincangan.

Langkah 7 : Guru membuat rumusan pembelajaran hari tersebut(BBM 1).(5 minit) Guru mengedarkan soalan latihan untuk disiapkan dirumah(BBM 4).

Guru meminta pelajar bersedia untuk topik seterusnya dan membuat rujukan awal.

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 12

Page 13: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 13

Page 14: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

TINGKATAN : 4 Perdagangan

TARIKH : 10 Disember 2009

MASA : 3.00 - 3.40 petang

TAJUK : Unsur Perdagangan

BIL. MURID : 50 orang

SUB TAJUK :Maksud Bantuan Perniagaan dan Fungsi-Fungsi Bantuan Perniagaan

OBJEKTIF : Di akhir pembelajaran, pelajar dapat :

a. Menjelaskan definisi bantuan perniagaan.b. Menghuraikan kepentingan bantuan perniagaan dalam perniagaan.c. Mengenalpasti jenis bantuan perniagaan yang digunakan dalam sesuatu perniagaan.

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

Pelajar telah memahami maksud perdagangan dan maksud perniagaan.

NILAI MURNI :Cekap, Menepati Masa, Produktif, Berkeyakinan, Berinteraksi, Berani, Menghormati, Patuh Arahan

KBKK : Mengenalpasti, Menjelaskan, Menghuraikan

ABM : Power Point, Kajian Kes

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 14

Page 15: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

Langkah / Topik / Aktiviti Guru Aktiviti MuridStrategi / Kaedah / ABM

/

Masa Sub Topik     Nilai / KBKK         

       Strategi: Berpusatkan guru

Set Induksi   Guru menayangkan sekeping Menarik perhatian pelajar untuk dan murid.

(5 minit) gambar rumah yang sedangmelihat gambar yang dipamerkan.  

  terbakar pada slaid.   Kaedah : Penerangan,      penyoalan.    Guru meminta semua pelajar Pelajar akan menjawab      bayangkan jika kebakaran pertanyaan guru mengikut ABM : Gambar.    di sebuah rumah, apakah pendapat masing-masing.      tindakan pertama yang mereka    

   lakukan jika keadaan itu berlaku?   Nilai : Berkeyakinan,

        berinteraksi.    Guru menerangkan tujuan        gambar tersebut dipamerkan.   KBKK : Menjelaskan.                      Sebelum menerangkan Pelajar yang disoal akan      definisi bantuan perniagaan, menjawab soalan guru.      guru menyoal kepada pelajar        tentang maksud perniagaan.               Memperkenalkan Guru menerangkan tentang    

  definisi bantuan maksud bantuan perniagaan dan    

  perniagaan. guru menerangkan bahawa        terdapat 6 jenis bantuan        perniagaan    

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 15

Page 16: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

           i. Pengangkutan Guru bertanya kepada pelajar: Pelajar mendengar definisi dan   a. Apakah kenderaan yang penjelasan yang diberikan oleh      mereka naiki untuk datang guru. Pelajar mendengar  

Langkah 1   ke sekolah? sambil menjawab soalan-soalan  

(10 minit)   b. Adakah kenderaan tersebut yang diberikan oleh guru.Strategi: Berpusatkan guru

    merupakan pengangkutan?   dan murid.

   c. Apakah jenis pengangkutan;    

    Darat? Air? Udara?   Kaedah : Penerangan,

   d. Berikan contoh pengangkutan   penyoalan.

    darat, air dan udara.            ABM : Power Point.

   Guru menerangkan kepentingan    

   pengangkutan sebagai bantuan    

    perniagaan.   Nilai : Berani,         menghormati.  ii. Perbankan Guru bertanya kepada pelajar: Pelajar mendengar definisi dan      a. Berikan contoh bank-bank penjelasan yang diberikan oleh KBKK : Membezakan.    di Malaysia. guru. Pelajar mendengar        sambil menjawab soalan-soalan  

   Menerangkan kemudahan yang yang diberikan oleh guru.  

    disediakan dalam perbankan.               iii. Insurans Guru menyoal pelajar adakah Pelajar mendengar definisi dan      mereka mempunyai sebarang penjelasan yang diberikan oleh      insurans diri? guru. Pelajar mendengar  

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 16

Page 17: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

      sambil menjawab soalan-soalan      Guru menerangkan tentang yang diberikan oleh guru.      kepentingan insurans sebagai        bantuan perniagaan.             

             Guru bertanyakan kepada Pelajar akan bertanyakan  

    pelajar sekiranya mereka soalan sekiranya mereka      mempunyai masalah atau mempunyai masalah.      soalan untuk 3 bantuan yang        telah dipelajari.             

Langkah 2 iv. Promosi Guru mempamerkan gambar Pelajar menjawab mengikutStrategi: Berpusatkan guru

(10 minit)   kepada pelajar dan memberikan pendapat masing-masing. dan murid.    soalan kepada pelajar:        a. Produk yang manakah   Kaedah : Penerangan,    mempunyai promosi yang   penyoalan.    lebih berkesan?            ABM : Power Point.    Guru menerangkan kepada Pelajar mendengar definisi dan      pelajar tentang promosi. penjelasan yang diberikan oleh        guru. Pelajar mendengar Nilai : Cekap, produktif .

  v. Pergudangan Guru menerangkan tentangsambil menjawab soalan-soalan  

    maksud dan kepentingan yang diberikan oleh guru.      pergudangan dalam perniagaan.   KBKK : Membezakan.           vi. Komunikasi Guru memberikan soalan Pelajar mendengar definisi dan      kepada pelajar: penjelasan yang diberikan oleh      a. Adakah mereka pernah guru. Pelajar mendengar      menggunakan telefon? sambil menjawab soalan-  

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 17

Page 18: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

soalan    b. Apakah tujuan mereka yang diberikan oleh guru.      menggunakan telefon?                 Guru menerangkan tentang        kepentingan komunikasi dalam        perniagaan.                 Guru bertanyakan kepada        pelajar jika mereka ada soalan.             

           Guru memberikan kajian        kes kepada pelajar.            Strategi: Berpusatkan

Langkah 3   Guru meminta setiap daripada Pelajar membuat tugasan yang murid.(10 minit)   pelajar menyenaraikan diberikan oleh guru.  

    jenis-jenis bantuan perniagaan   Kaedah : Kajian kes.    yang sesuai digunakan dalam        kajian kes tersebut.            ABM : Power Point.    Guru akan memilih pelajar Pelajar yang dipilih akan  

    secara rawak untuk memberikanmenjawab soalan yang diberikan  

   jawapan bagi kajian kes tersebut. oleh guru. Nilai : Menepati masa,

        patuh arahan.                 KBKK : Mengenalpasti.

                  

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 18

Page 19: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

Penutup   Guru menyoal beberapa orang Pelajar menjawab soalan guru.  (5 minit)   pelajar tentang bantuan.   Strategi: Berpusatkan

        murid.    a. Apakah 6 jenis bantuan        perniagaan?   Kaedah : Penyoalan.    b. Apakah maksud bantuan        perniagaan?        c. Mengapakah bantuan   Nilai : Patuh arahan.    perniagaan penting dalam        perniagaan?        d. Jenis bantuan yang manakah   KBKK : Menjana idea.    dapat menstabilkan        permintaan dan penawaran        barang dalam pasaran?                 Guru menerangkan topik Pelajar mendapat keseluruhan      pembelajaran hari itu secara pelajaran.      ringkas.    

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 19

Page 20: CONTOH RPH

Contoh Rancangan Pengajaran Harian (Perdagangan)

======================

+ IKLAN BERBAYAR +

======================

Membina Laman Web Perniagaan Internet 100% Secara Praktikal!

>> http://www.bengkelwebsite.com/index.php?ref=kelaswebsite

Rahsia Mencari Duit Perkahwinan!

>> http://www.maskahwin.com/index.php?ref=budgetkahwin

Rahsia Mudah Akad Nikah!

>> http://www.nikahkahwin.com/index.php?ref=panduannikah

Rahsia Sebenar Untuk Berjaya!

>> http://www.kuasamindaberjaya.com/index.php?ref=motivasidiri

======================

© Hak cipta terpelihara 2010-2011 | //www.amirazros.blogspot.com 20