contoh rph

5
LAMPIRAN G RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (TEKNOLOGI MAKLUMAT) Mata Pelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi Tingkatan : 4 TM 1 Bilangan Pelajar : 30 orang Tarikh : 8 Mac 2011 (Selasa) Masa : 7.40 - 9.00 pagi (80 minit) Tema : Sistem Komputer Subtema : Rangkaian Komputer Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: (i) menyenaraikan contoh-contoh rangkaian komputer dengan tepat. (ii) membezakan keperluan bagi perkakasan dan perisian rangkaian. (iii) menerangkan secara ringkas tentang perkhidmatan rangkaian komputer Prasyarat : Pada amnya, pelajar-pelajar mengetahui tatacara untuk menggunakan komputer dalam rangkaian LAN. Bahan Bantu Mengajar : (i) Transparensi (ii)Gambar rajah (iii) Nota edaran (iii) Kabel untuk rangkaian (iv)Lembaran kerja Penerapan Nilai Murni : (i) Berani mencuba (ii)Rasional (iii) Sabar dan kerjasama (iv)Kerajinan (v) Menghormati guru dan rakan

Upload: ayumohamad

Post on 22-Jun-2015

954 views

Category:

Documents


13 download

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh rph

LAMPIRAN G

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (TEKNOLOGI MAKLUMAT)

Mata Pelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Tingkatan : 4 TM 1

Bilangan Pelajar : 30 orang

Tarikh : 8 Mac 2011 (Selasa)

Masa : 7.40 - 9.00 pagi (80 minit)

Tema : Sistem Komputer

Subtema : Rangkaian Komputer

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:(i) menyenaraikan contoh-contoh rangkaian komputer

dengan tepat.(ii) membezakan keperluan bagi perkakasan dan

perisian rangkaian.(iii) menerangkan secara ringkas tentang perkhidmatan

rangkaian komputer

Prasyarat : Pada amnya, pelajar-pelajar mengetahui tatacara untuk menggunakan komputer dalam rangkaian LAN.

Bahan Bantu Mengajar : (i) Transparensi(ii) Gambar rajah (iii) Nota edaran(iii) Kabel untuk rangkaian(iv) Lembaran kerja

Penerapan Nilai Murni : (i) Berani mencuba(ii) Rasional(iii) Sabar dan kerjasama(iv) Kerajinan(v) Menghormati guru dan rakan

Page 2: Contoh rph

LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN

AKTIVITI ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN/NILAI MURNI/BAHAN

BANTU MENGAJAR

Set Induksi

(5 min.)

Pengenalan kepada rangkaian komputer

Guru membuat pertanyaan kepada pelajar:Bagaimanakah jika hanya mempunyai 1 pencetak tetapi terdapat beberapa komputer hendak menggunakannya?.Pelajar menjawab pertanyaan guru.

Gambar menunjukkan sebuah makmal komputer yang hanya terdapat 1 pencetak sahaja.

Langkah 1

(12 min.)

Konsep rangkaian komputer

Guru menerangkan kepada pelajar tentang konsep rangkaian.Guru menunjukkan gambar rajah yang berkaitan dengan konsep rangkaianPelajar mengikuti penerangan guru dengan teliti dan mencatat nota

Gambar rajah

Nilai bekerjasama

Langkah 2

(20 min.)

Keperluan bagi perkakasan dan perisian rangkaian

Guru menerangkan keperluan bagi perkakasan dan perisian komputer.Guru menerangkan perbezaan antara keperluan perkakasan dan perisian rangkaian komputer.Pelajar memberi sepenuh perhatian terhadap apa yang diajar oleh guru dan mencatat nota.Pelajar membuat pertanyaan kepada guru.

.

Langkah 3

(22 min.)

Perkhidmatan rangkaian: perkongsian sumber seperti pencetak dan perisian, uploading dan downloading fail, mel elektronik.

Guru menerangkan secara terperinci kepada pelajar tentang perkhidmatan rangkaian komputer.Guru mengarah pelajar membentuk kumpulan dan mengedarkan gambar rajah rangkaian yang berkenaan untuk dibincang.Guru membimbing pelajar meneliti contoh di dalam buku.Pelajar memberi tumpuan sepenuhnya penerangan guru.Pelajar membuat perbincangan dalam kumpulan kecil.Pelajar menyalin nota yang diberikan. Pelajar membuat pertanyaan kepada guru.

Perbincangan

Nilai bekerjasama

KBKK diterapkan

Page 3: Contoh rph

AKTIVITI ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN/NILAI MURNI/BAHAN

BANTU MENGAJAR

Langkah 4

(Penilaian)

(6 min.)

Guru mengedar lembaran kerja dan menyuruh pelajar membuat lembaran kerja berkenaan. Guru membuat pertanyaan soalan kepada pelajar.Pelajar membuat soalan lembaran kerja.Pelajar menjawab pertanyaan guru.

Lembaran kerja

Nilai berani mencuba

Langkah 5

(Pengukuhan)

(10 minit)

Guru mengarahkan pelajar mencari maklumat rangkaian komputer dalam kumpulan.Guru menyuruh pelajar membuat soalan latihan yang diedarkan sebagai kerja rumah. Pelajar mengikuti arahan guru dengan teliti.Pelajar membuat latihan yang diberikan.

Perbincangan

Nilai bekerjasama

Nilai menghormati guru dan rakan

Penutup

(5 minit)

Guru menyenaraikan sekali lagi apa yang telah dipelajari hari ini.Guru bertanya kepada pelajar:Bagaimanakah kita mengatasi masalah hanya mempunyai 1 pencetak?Pelajar memberikan tumpuan sepenuhnya dan menjawab pertanyaan soalan guru.

Refleksi:

Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing:

Page 4: Contoh rph