contoh rph 2

2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) LITERASI-KSSR 2015 Tema : Seni dan Budaya Tajuk : Permainan Congkak Tahun : 2 Zamrud Masa : 7.45 pagi – 8.45 pagi (1 jam) Standard Kandungan : 1.6 Standard Pembelajaran : 1.6.3 berbicara untuk menyampaikan maklumat dengan tepat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan ayat yang mengandungi rangkai kata yang sesuai secara bertatasusila. Asas Literasi : Konstruk 6 : Keupayaan membaca dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata tertutup ’ng’ Objektif : Pada akhir PdP, murid berupaya : a) Berbicara berdasarkan maklumat tentang permainan congkak. (M) b) Mengeja dan menulis lima perkataan yang mengandungi suku kata tertutup ‘ng’. (BM) BBM : Rakaman video, Carta Grafik, Buku Teks, kad perkataan, pelekat gambar, model Langkah dan Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran Catatan Set Induksi 5 minit Video permainan congkak https://youtu.be/ 3BsvXvC70UY 1. Murid ditayangkan rakaman video Permainan congkak. 2. Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan video. Rakaman video Langkah 1 (15 minit) 1. Murid ditunjukkan alat permainan congkak. 2. Murid dikehendaki menceritakan cara permainan congkak oleh individu di dalam video. (M) 3. Murid melakukan aksi cara permainan congkak secara berpasangan . (BM) BBM: gambar congkak / papan congkak Video Main peranan Penyerapan: sayangkan warisan bangsa Tema : seni dan budaya KBT : KP : interpersonal Langkah 2 (15 minit) Lubang Congkak Menang 1.Murid membaca petikan di dalam buku teks halaman 65. (M) 2. Murid kenal pasti perkataan yang mengandungi suku kata tertutup Penyerapan : Matematik Penggabungjalinan: Matematik, seni visual, kajian

Upload: siti-saidah

Post on 07-Dec-2015

247 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: contoh RPH 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)LITERASI-KSSR 2015

Tema : Seni dan BudayaTajuk : Permainan CongkakTahun : 2 ZamrudMasa : 7.45 pagi – 8.45 pagi (1 jam)Standard Kandungan : 1.6Standard Pembelajaran : 1.6.3 berbicara untuk menyampaikan maklumat dengan tepat tentang sesuatu perkara

daripada pelbagai sumber dengan menggunakan ayat yang mengandungi rangkai

kata yang sesuai secara bertatasusila.

Asas Literasi : Konstruk 6 : Keupayaan membaca dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata tertutup ’ng’

Objektif : Pada akhir PdP, murid berupaya :a) Berbicara berdasarkan maklumat tentang permainan congkak. (M)

b) Mengeja dan menulis lima perkataan yang mengandungi suku kata tertutup ‘ng’. (BM)

BBM : Rakaman video, Carta Grafik, Buku Teks, kad perkataan, pelekat gambar, model

Langkah dan Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran

Catatan

Set Induksi5 minit

Video permainan congkak

https://youtu.be/3BsvXvC70UY

1. Murid ditayangkan rakaman video Permainan congkak.

2. Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan video.

Rakaman video

Langkah 1(15 minit)

←←

1. Murid ditunjukkan alat permainan congkak.

2. Murid dikehendaki menceritakan cara permainan congkak oleh individu di dalam video. (M)

3. Murid melakukan aksi cara permainan congkak secara berpasangan . (BM)

BBM: gambar congkak / papan congkak

VideoMain peranan

Penyerapan: sayangkan warisan bangsa

Tema : seni dan budaya

KBT : KP : interpersonal

Langkah 2(15 minit)

Lubang

Congkak

Menang

Bilang

Orang

Paling

1.Murid membaca petikan di dalam buku teks halaman 65. (M)

2. Murid kenal pasti perkataan yangmengandungi suku kata tertutup ‘ng’

(M)

3. Murid mengeja dan menyebut perkataan pada kad perkataan. (BM)

Penyerapan : Matematik

Penggabungjalinan: Matematik, seni visual, kajian tempatan

Langkah 3(20 minit)

Lembaran aktivitiModul Murid Literasi Asas 2 Halaman 150

1. Murid membina ayat tunggal berdasarkan gambar (congkak) di dalam buku latihan. (M)(buat karangan berpandu)

2. Murid melengkapkan huruf berdasarkan gambar yang diberi. (BM)

KB: menghubungkaitkan

- Latih tubi

Page 2: contoh RPH 2

3. Murid mengisi tempat kosong berdasarkan gambar. (BM)

Penutup(5 minit)

Sosial Kognitif

Permainan bahasa (kuiz) mengenai permainan congkak.

Nota : Cikgu boleh menyampaikan PdP menggunakan pelbagai strategi