c:\documents and settings\user\my documents\tugasan 2 rancangan mengajar

3
Rancangan Mengajar Tingkatan : 2 Masa : 80 minit Bidang : 5. Nilai berkaitan dengan hak asasi manusia Nilai : 5.1 Melindungi hak kanak-kanak Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: 1. Kognitif Moral Menerangkan kepentingan persekitaran yang selamat dalam melindungi hak kanak-kanak. 2. Perasaan Moral Menyatakan perasaan dan keperluan kanak-kanak hidup dalam persekitaran yang selamat. 3. Perlakuan Moral Mengambil tindakan untuk memelihara persekitaran yang selamat. Pendekatan : Penjelasan nilai : Pendekatan berasaskan kemahiran BBM : Komputer, buku teks Set Induksi 1. Pelajar dibawa ke makmal komputer. 2. Guru menayangkan klip video perbuatan buli untuk tontonan pelajar.

Upload: manivanan

Post on 14-Jun-2015

292 views

Category:

Education


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: C:\Documents And Settings\User\My Documents\Tugasan 2   Rancangan Mengajar

Rancangan Mengajar

Tingkatan : 2

Masa : 80 minit

Bidang : 5. Nilai berkaitan dengan hak asasi manusia

Nilai : 5.1 Melindungi hak kanak-kanak

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:

1. Kognitif MoralMenerangkan kepentingan persekitaran yang selamat dalam melindungi hak kanak-kanak.

2. Perasaan MoralMenyatakan perasaan dan keperluan kanak-kanak hidup dalam persekitaran yang selamat.

3. Perlakuan MoralMengambil tindakan untuk memelihara persekitaran yang selamat.

Pendekatan : Penjelasan nilai

: Pendekatan berasaskan kemahiran

BBM : Komputer, buku teks

Set Induksi

1. Pelajar dibawa ke makmal komputer.2. Guru menayangkan klip video perbuatan buli untuk tontonan pelajar.

My Pictures\watch.htm3. Guru meminta beberapa orang murid menjelaskan pandangan mereka tentang isu

tersebut.4. Guru memperkenalkan tajuk pelajaran.

Page 2: C:\Documents And Settings\User\My Documents\Tugasan 2   Rancangan Mengajar

Aktiviti 1

1. Pelajar dibahagikan kepada 6 kumpulan. Setiap kumpulan terdiri daripada 5 orang pelajar.

2. Pelajar disuruh berbincang dalam kumpulan masing-masing dan mengenal pasti:a. Kepentingan persekitaran yang selamat untuk kanak-kanak.b. Sebab kanak-kanak perlu hidup dalam persekitaran yang selamat.c. Tindakan untuk memelihara persekitaran yang selamat di rumah, sekolah dan tempat

awam.3. Guru akan memantau aktiviti pelajar.

Aktiviti 2

1. Setiap kumpulan dikehendaki menyediakan hasil perbincangan mereka dalam bentuk “power point” menggunakan komputer masing-masing.

2. Setiap kumpulan dikehendaki membentangkan hasil perbincangan “power point” di hadapan makmal.

3. Guru akan memantau dan memberi komen.

Penutup

1. Membimbing murid untuk mengenalpasti nilai yang perlu diamalkan oleh seseorang yang melindungi hak asasi kanak-kanak hidup dalam persekitaran yang selamat.

2. Mengaitkan nilai dan kandungan akademik pelajaran yang telah dipelajari.

Refleksi/Penilaian

1. Pelajar dikehendaki menjawab soalan penilaian yang disediakan oleh guru melalui online.

2. Guru meminta murid mencari maklumat dalam internet atau surat khabar tentang kes yang berkaitan dengan hak asasi kanak-kanak hidup dalam persekitaran yang selamat seperti kes penganiayaan kanak-kanak, buruh kanak-kanak dan pembunuhan kanak-kanak.