bm kspk rph slot

Upload: paul-winchester

Post on 03-Apr-2018

249 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/28/2019 Bm Kspk Rph Slot

    1/3

    SLOT (30 minit)

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN(SLOT PENGAJARAN)

    Kelas: Prasekolah Tunas Bestari.

    Tarikh: 20.1. 2010Masa: 11.00 11.20 pagiBilangan Pelajar 25 orangModul: AsasTema/Tajuk: Dengarkan rasa hatikuTunjang Utama: Komunikasi- Bahasa MalaysiaStandard Kandungan: BM1.1 Mendengar dengan penuh perhatianStandard Pembelajaran :BM 1.1.11 Membezakan jenis suara yang ada di persekitaran.Kesepaduan Tunjang: PSE 1.1.5 Mengenal pasti dan bercerita tentang jenis-jenis emosi gembira, sedih, takut dan marah.

    Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:1. Membezakan suara berbisik,ketawa, menangis dan menjerit.2. Mengaitkan nada suara dengan emosi.

    Pengetahuan Sedia Ada: Murid sudah belajar tentang pelbagai jenis bunyi yang ada di persekitaran.Kemahiran Berfikir(KB): menjana idea, membanding beza, menghubung kaitPenerapan Nilai: Bekerjasama, mengikut giliran, berhati-hatiBahan Bantu Mengajar(BBM): VCD, Video, Kad gambar dan Carta Roda PerasaanFokus MI : Kecerdasan bahasa, intrapersonal dan interpersonalKosa Kata: bisik, ketawa, jerit, emosi

    LANGKAH/MASA

    ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN

    (BBM,Kesepaduan,KB, Nilaidll.)

    Set Induksi( 5 minit)

    Menonton video klip.Sekumpulan pelajar dewasa

    mentertawakan rakan yang tidakpandai membaca.

    Contoh soalan.1. Kenapa peajar-pelajar itu

    ketawa?2. Adakah boleh mentertawakan

    rakan yang tidak tahu

    Murid menonton video klip cerita Pendekar BujangLapok.

    Guru bersoaljawab tentang video yang ditonton.Guru mengaitkan emosi murid-murid semasamenonton video klip itu.(Contoh ada yang ketawa danada yang tidak).

    Video, VCD

    KSPK Melaka 2009 1

  • 7/28/2019 Bm Kspk Rph Slot

    2/3

    SLOT (30 minit)

    membaca.

    PerkembanganP&P

    Langkah 1(7 minit)

    Langkah 2(15 minit)

    Membuat perkaitan di antara suaradengan perasaan?

    Con: Suara ketawa Kad gambarorang ketawa.

    Membuat aksi emosi berdasarkan kadgambar

    Contoh:

    Kad gambar bencana alam -menangis

    Kad gambar yang melucukan -ketawa

    Murid diperdengarkan pita rakaman pelbagai jenissuara.

    Murid memilih kad gambar mimik muka yang mewakiliperasaan berdasarkan suara yang didengar.

    Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. Ketuakumpulan akan memutar Roda Perasaan

    Murid akan mengambil kad gambar yang berhenti padatandul/anak panah.

    Dalam kumpulan murid akan berbisik bagaimanamelahirkan perasaan berdasarkan gambar.

    Murid-murid kumpulan lain diminta meneka emosikumpulan tersebut dan kenapa mereka menunjukkanemosi begitu.

    Guru berbincang tentang perasaan murid apabilamengalami kejadian yang sama

    BBM: radio, pita rakaman ,kad gambar

    BBM: Carta Roda Perasaan,kad gambar

    Penutup/Refleksi(3 minit)

    Contoh cara menangani perasaannegatif : beritahu ibu bapa/keluarga/guru, berdoa dan solat.

    Guru membuat rumusan dengan bertanya

    soalan dan mengingatkan murid bagaimanamenangani perasaan negatif.

    Nilai : empati, berkongsiperasaan

    Refleksi Pelatih:

    KSPK Melaka 2009 2

  • 7/28/2019 Bm Kspk Rph Slot

    3/3

    SLOT (30 minit)

    Penilaian

    Nama Murid :

    Bil Indikator Ya Tidak

    1 Dapat menzahirkan emosi mengikut keadaan.

    2 Dapat mengenali emosi orang lain.

    3 Dapat membezakan suara mengikut emosi

    4 Dapat mengurus emosi sendiri

    5

    KSPK Melaka 2009 3