bhgian luar enjin

9
RANCANGAN PENGAJARAN Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Tarikh : 31 Mac 2011 Masa : 8.00 pagi 10.00 pagi Tingkatan : 3 Ibnu Abbas Bilangan murid : 40 orang Tajuk : Enjin (Bahagian luar enjin) Isi pelajaran : 1. Pengenalan kepada enjin 2. Pengenalan kepada bahagian luar enjin 3. Pengenalan kepada nama dan fungsi setiap bahagian enjin Pengetahuan sedia ada pelajar : 1. Pelajar sudah mengetahui apa itu enjin dan jenis kegunaan pengikat dan pencantum bagi enjin pada sesi pembelajaran minggu lepas. Objektif : Am : Pengajaran hari ini pelajar dapat mempelajari bahagian utama luar enjin dan fungsinya. Khusus : Di akhir pengajaran ini, pelajar dapat 1. Menamakan setiap bahagian luar enjin dengan betul. 2. Menerangkan fungsi bahagian luar enjin dengan tepat. 3. Mempamerkan sikap untuk mempelajari bahagian luar enjin dengan lebih terperinci. Penerapan nilai murni :

Upload: la-lan

Post on 05-Dec-2014

37 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Bhgian Luar Enjin

RANCANGAN PENGAJARAN

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu

Tarikh : 31 Mac 2011

Masa : 8.00 pagi – 10.00 pagi

Tingkatan : 3 Ibnu Abbas

Bilangan murid : 40 orang

Tajuk : Enjin (Bahagian luar enjin)

Isi pelajaran :

1. Pengenalan kepada enjin

2. Pengenalan kepada bahagian luar enjin

3. Pengenalan kepada nama dan fungsi setiap bahagian enjin

Pengetahuan sedia ada pelajar :

1. Pelajar sudah mengetahui apa itu enjin dan jenis kegunaan pengikat dan

pencantum bagi enjin pada sesi pembelajaran minggu lepas.

Objektif :

Am : Pengajaran hari ini pelajar dapat mempelajari bahagian utama luar enjin dan

fungsinya.

Khusus :

Di akhir pengajaran ini, pelajar dapat

1. Menamakan setiap bahagian luar enjin dengan betul.

2. Menerangkan fungsi bahagian luar enjin dengan tepat.

3. Mempamerkan sikap untuk mempelajari bahagian luar enjin dengan lebih

terperinci.

Page 2: Bhgian Luar Enjin

Penerapan nilai murni :

1. Keyakinan diri

2. Kepekaan

Media pengajaran :

1. Power point

2. Carta

3. Bahan sebenar

Set induksi :(5 minit)

Pada awal pengajaran, guru menayangkan video tentang bahagian-bahagian luar

enjin. Kemudian bertanyakan soalan berkenaan video tersebut kepada pelajar.

Langkah Pelaksanaan :

MASA ISI KANDUNGAN KAEDAH CATATAN

Langkah

1 :

(3 minit)

Pengenalan

Definisi enjin.

Penyoalan dan perbincangan

Guru menyoal

pengetahuan pelajar

berkenaan maksud enjin.

Guru melakukan

perbincangan dengan

pelajar mengenai definisi

enjin.

Bahan bantu

mengajar :

-Papan putih

-Marker pen

Langkah

2:

( 4 minit )

Pengenalan

Definisi

bahagian luar

enjin.

Penyoalan dan perbincangan

Guru menyoal

pengetahuan pelajar

berkenaan apa yang

mereka faham dengan

Page 3: Bhgian Luar Enjin

Bahagian-

bahagian luar

yang terdapat

pada enjin.

maksud dan contoh

bahagian luar enjin yang

mereka ketahui.

Guru membincangkan

maksud bahagian luar

enjin dan memperkenal

bahagian-bahagian luar

enjin secara umum

kepada pelajar.

Guru mengedarkan

lampiran gambar

bahagian luar enjin

kepada pelajar.

- Power point:

slide

- Guru

mengawasi nilai

keyakinan diri

Langkah

3:

(10 minit)

Huraian isi :

Bahagian-

bahagian luar

enjin :

a)Kepala silinder

Penerangan dan perbincangan

Guru meminta salah

seorang pelajar membaca

penerangan bagi kepala

silinder tersebut.

Guru menyuruh pelajar

memberitahu apa yang

mereka faham daripada

penerangan tersebut

Guru menerangkan

dengan lebih lanjut.

- power point

slide 4-8

- Papan putih

- Marker Pen

- Guru

mengawasi nilai

murni keyakinan

diri.

-

Langkah

4

(5 minit)

Huraian isi :

b)Palam pencucuh

Penyoalan dan penerangan

Guru menyoal pelajar

berkenaan apa yang

-Power point-

-Bahan sebenar:

Page 4: Bhgian Luar Enjin

pelajar tahu berkenaan

palam pencucuh

Guru menunjukkan palam

pencucuh dan

menerangkan dengan

lebih lanjut

Palam pencucuh

- Papan putih

- Marker Pen

-guru mengawasi

nilai murni

kepekaan.

-

Langkah

5:

(10 minit)

Huraian isi :

c) Bongkah enjin

Penerangan dan perbincangan

Guru menerangkan

berkenaan bongkah enjin.

Guru menyuruh pelajar

memberitahu apa yang

mereka faham daripada

penerangan tersebut.

-Power point

-carta berkenaan

dengan bongkah

enjin

Langkah

6:

(8 minit)

Huraian isi :

d) Karburetor

Penerangan dan perbincangan

Guru menerangkan

berkenaan karburetor dan

penyenyap bunyi.

Guru menyuruh pelajar

memberitahu isi penting

yang mereka faham

daripada penerangan

tersebut.

-Power point

- Papan putih

- Marker Pen

Langkah

7:

(7 minit)

Huraian isi :

e)Penyenyap bunyi

Penerangan dan perbincangan

Guru menerangkan

berkenaan karburetor dan

penyenyap bunyi.

Guru menyuruh pelajar

-Power point

- Papan putih

- Marker Pen

Page 5: Bhgian Luar Enjin

memberitahu isi penting

yang mereka faham

daripada penerangan

tersebut.

Langkah

8:

(10 minit)

Huraian isi:

f)Palam pengisi minyak

h)Ukur celup

Penyoalan dan penerangan

Guru menyoal pelajar

berkenaan palam pengisi

minyak dan ukur celup .

Guru menunjukkan

bahagian ukur celup yang

terdapat di palam pengisi

minyak.

Guru menerangkan

berkenaan palam pengisi

minyak dan ukur celup .

Guru menyuruh pelajar

menyenaraikan isi penting

yang mereka faham

daripada penerangan

tersebut.

-Power point

- Papan putih

- Marker Pen

- bahan

sebenar : ukur

celup

-guru mengawasi

nilai murni

kepekaan.

Rumusan : (3 minit)

Guru bertanya kepada pelajar mengenai apa yang telah dipelajari hari ini dan

selepas itu guru membuat rumusan keseluruhan aktiviti pengajaran dan

pembelajaran hari ini.

Penilaian: (15 minit)

Page 6: Bhgian Luar Enjin

Guru menilai pelajar dengan mengedarkan set soalan dan meminta pelajar

menjawabnya dengan cara berbincang. Selepas itu, guru membincangkan jawapan

soalan-soalan tersebut bersama-sama pelajar. Set soalan rujuk (Lampiran A).

Tugasan:

Guru memberikan tugasan di dalam buku teks pada muka surat 121 dan 123 dan

tugasan tersebut mestilah dihantar kepada guru pada minggu hadapan.

Soalan latihan ( Lampiran A )

Page 7: Bhgian Luar Enjin

1. Apakah nama bahagian luar enjin tersebut?

A. Kepala silinder

B. Penyenyap bunyi

C. Palam pencucuh

D. Bongkah enjin

2. Yang manakah kegunaan utama kaburetor dalam enjin ?

A. Menutup bongkah enjin dan roda tenaga

B. Mengeluarkan percikan api di ruang pembakaran

C. Mewujudkan momentum untuk pergerakan enjin

D. Mencampur udara dan bahan api pada kadar yang betul

3. Antara bahagian yang terdapat pada bahagian utama enjin ini ialah:

Apakah bahagian yang berlabel X pada bongkah enjin tersebut?

A. Kaburetor

B. Bongkah enjin

X

Page 8: Bhgian Luar Enjin

C. lubang silinder

D. Ukur celup

Dipasang di lubang berulir di kepala silinder

Mengeluarkan bahan api untuk dimampatkan di ruang pembakaran

4. Berdasarkan penyataan yang diberiakn, namakan jenis bahagian luar enjin tersebut?

A. Palam pencucuh

B. Kepala silinder

C. Bongkah enjin

D. Sirip penyejuk

5. Ukur celup yang terdapat pada bongkah enjin digunakan untuk?

A. Sebagai satu lubang saluran untuk mengisi minyak pelincir

B. Menguji aras minyak pelincir dalam takung minyak.

C. Membuang minyak pelincir.

D. Menyukat aras minima minyak pelincir.

Page 9: Bhgian Luar Enjin

KAEDAH MENGAJAR KEMAHIRAN HIDUP

(STE 3600)- MIKRO TEACHING 3 -

NAMA : NO. MATRIK

SITI HAJAR BT ABU HASSAN ASAARI 149074BACELOR PENDIDIKAN SAINS PERTANIAN

PENSYARAH : DR. HAPSAH BT NAWAWITARIKH : 31/3/2011

Page 10: Bhgian Luar Enjin