asimen kumpulan- gabung

5
RPH 4 Bab 1 –Dunia Melalui Deria Sains Tingkatan 2 Matapelajaran : Sains Tingkatan 2 Tingkatan : 2 Ehsan (Pelajar Cemerlang | pelajar Sederhana | Pelajar Lemah) Tarikh : Minggu 1 (Hari Kedua) Masa : 8.40 pagi -10.00 pagi (Makmal Sains) Bil. Pelajar : 40 orang Tema / Tajuk : Bab 1 – Dunia Melalui Deria Sub Topik : 1.2 – Memahami deria sentuhan dan fungsi Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar dapat; 1 - Mengenalpasti struktur kulit yang terlibat dalam pengesanan ransangan 2 - Menyatakan fungsi bagi setiap reseptor : - Reseptor tekanan - Reseptor haba - Reseptor sejuk - Reseptor sakit - Reseptor sentuhan 3 - Merumuskan kepekaan kulit berbeza pada tiap-tiap bahagian yang tertentu Strategi / Aktiviti : Gabungan pemusatan guru dan pemusatan pelajar. Pengetahuan lalu : Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai organ deria yang telah dipelajari dalam tingkatan satu

Upload: al-nazuris

Post on 17-Dec-2015

55 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

KPD 4033 tugasan kumpulan

TRANSCRIPT

4

RPH 4Bab 1 Dunia Melalui DeriaSains Tingkatan 2Matapelajaran :Sains Tingkatan 2Tingkatan :2 Ehsan

(Pelajar Cemerlang | pelajar Sederhana | Pelajar Lemah)

Tarikh :Minggu 1 (Hari Kedua)Masa :8.40 pagi -10.00 pagi(Makmal Sains)

Bil. Pelajar :40 orang

Tema / Tajuk :Bab 1 Dunia Melalui Deria

Sub Topik :1.2 Memahami deria sentuhan dan fungsi

Hasil Pembelajaran :

Di akhir pengajaran, pelajar dapat; 1-Mengenalpasti struktur kulit yang terlibat dalam pengesanan ransangan

2-Menyatakan fungsi bagi setiap reseptor :

-Reseptor tekanan

-Reseptor haba

-Reseptor sejuk

-Reseptor sakit

-Reseptor sentuhan

3-Merumuskan kepekaan kulit berbeza pada tiap-tiap bahagian yang tertentu

Strategi / Aktiviti :Gabungan pemusatan guru dan pemusatan pelajar.

Pengetahuan lalu :Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai organ deria yang telah dipelajari dalam tingkatan satu

Bahan Bantu :Kertas mahjong, marker pen, Kadbod tebal, pencungkil gigi, pita salofan, jaluran kain, ais

Penerapan Nilai :Kerjasama, rasional,

Kumpulan CemerlangKumpulan SederhanaKumpulan Lemah

Set Induksi(5 minit)1Guru meminta wakil pelajar untuk tampil ke depan dan melakukan beberapa perkara;

- Menyapukan seketul ais pada kulit pelajar (BBM1)

- Mencucuk pencungkil gigi pada kulit pelajar

-Mencubit pelajar

Guru merangsang minda pelajar dengan bertanyakan soalan berkaitan aktiviti tersebut.

Objektif pembelajaran2.Guru memaklumkan objektif pembelajaran mengenai topik deria sentuhan

Input pengajaran3. Pelajar dipecahkan kepada 3 kumpulan mengikut tahap kognetif (pelajar cemerlang, pelajar sederhana, pelajar lemah).

4.Guru memaparkan gambarajah kulit menerusi LCD (BBM2)5.Pelajar perlu membincangkan dalam kumpulan dan melabelkan gambarajah dan menyatakan fungsi bahagian yang berkaitanp/s : penekanan yang lebih untuk fungsi reseptor sentuhan4.Guru memaparkan gambarajah kulit menerusi LCD (BBM2)5. Pelajar dibahagian kepada 5 kumpulan. Tiap kumpulan ditugaskan untuk mencari maklumat mengenai reseptor yang berkaitan

p/s : penekanan yang lebih untuk fungsi reseptor sentuhan4.Guru memaparkan gambarajah kulit menerusi LCD (BBM2)5. Pelajar dibahagikan kepada 4 kumpulan. (2 kump. pelajar lelaki /2 kump. pelajar perempuan) .Tiap kumpulan diberikan topic yang berlainan dan akan dibekalkan sedikit maklumat berkaitan topik yang berkaitan Pelajar perlu menambah maklumat berkaitanp/s : penekanan yang lebih untuk fungsi reseptor sentuhan

*Guru memantau pergerakan pelajar dan memberi panduan agar perbincangan mereka tidak tersasar.

Praktis terbimbing7. Pelajar kekal dalam kumpulan dan dibekalkan dengan pencungkil gigi dan penutup mata. (BBM 3) satu jadual kepekaan deria sentuhan (BBM 4)8.Pelajar perlu menamakan 5 bahagian-bahagian badan mengikut ketebalan epidermis samada tebal/nipis

9.Aktiviti : Seorang pelajar perlu menutup mata dan meneka bilangan pencungkil gigi yang digunakan (tekaan yang betul atau salah perlu direkodkan dalam jadual yang diberikan)

*Perbezaan BBM berdasarkan tahap kognitif* Pelajar hanya dibekalkan prosedur bertulis(Penerapan nilai: Kerjasama dalam kumpulan)7. Pelajar kekal dalam kumpulan dan dibekalkan dengan pencungkil gigi dan penutup mata. (BBM 3) satu jadual kepekaan deria sentuhan (BBM 4)8.Aktiviti : Seorang pelajar perlu menutup mata dan meneka bilangan pencungkil gigi yang digunakan (tekaan yang betul atau salah erlu direkodkan dalam jadual yang diberikan)

*Perbezaan BBM berdasarkan tahap kognitif* Guru menerangkan prosedur kepada pelajar(Penerapan nilai: Kerjasama dalam kumpulan)7. Pelajar kekal dalam kumpulan dan dibekalkan dengan pencungkil gigi dan penutup mata. (BBM 3) satu jadual kepekaan deria sentuhan (BBM 4)8.Pertandingan tekaan terbanyak antara kumpulan.

*Perbezaan BBM berdasarkan tahap kognitif*Demonstrasi dilakukan sepenuhnya oleh guru(Penerapan nilai: Kerjasama dalam kumpulan)

Pantau dan Ubahsuai10.Guru memantau pergerakan pelajar dan memberi panduan agar perbincangan mereka tidak tersasar.

9.Guru memantau pergerakan pelajar dan memberi panduan agar dapatan mereka tidak tersasar.

9.Guru memantau pergerakan pelajar dan memberi panduan agar perbincangan mereka tidak tersasar.

Praktis Tertempoh

11.Guru memaparkan video menerusi LCD (BBM2)

-Doktor sedang memberi suntikan

-Orang buta sedang membaca

menggunakan tulisan Braille 12.Pelajar diberikan masa selama 10 minit untuk melakukan perbincangan dalam kumpulan. Pelajar mengaplikasikan semua pengetahuan dan kemahiran mereka untuk menyelesaikan masalah.13. Pelajar diminta menghuraikan semula berdasarkan

i- Apa yang telah dipelajari

ii- Aplikasi harian yang lain

14.Perbentangan di dalam kertas

mahjong13.Guru memantau aktiviti atau tugasan yang diberikan.10.Guru memaparkan video menerusi LCD (BBM2)

-Doktor sedang memberi suntikan

-Orang buta sedang membaca

menggunakan tulisan Braille

11.Pelajar diberikan masa selama 10 minit untuk melakukan perbincangan dalam kumpulan. Pelajar mengaplikasikan semua pengetahuan dan kemahiran mereka untuk menyelesaikan masalah.13. Pelajar diminta menghuraikan semula berdasarkan

i- Apa yang telah dipelajari 14.Perbentangan di dalam kertas

mahjong13.Guru memantau aktiviti atau tugasan yang diberikan.10.Guru memaparkan video menerusi LCD (BBM2)

-Doktor sedang memberi suntikan

-Orang buta sedang membaca

menggunakan tulisan Braille

11.Pelajar diberikan masa selama 10 minit untuk melakukan perbincangan dalam kumpulan. Pelajar mengaplikasikan semua pengetahuan dan kemahiran mereka untuk menyelesaikan masalah.13. Pelajar diminta menghuraikan semula berdasarkan

i- Apa yang telah dipelajari 14.Perbentangan di dalam kertas

mahjong13.Guru memantau aktiviti atau tugasan yang diberikan.

Penutup dan refleksi1. Guru akan membuat penilaian terhadap pelajar setiap kali selepas tamat pembentangan dari setiap kumpulan.

Guru juga meminta pelajar lain supaya memberi tumpuan ketika pembentangan sedang dilakukan.

(Penerapan nilai: Menghormati orang lain)

2.

Guru akan memberikan penjelasan lanjut bagi mengukuhkan maklumat yang dibentangkan.

3. Guru akan memberikan respon terhadap jawapan yang diberikan oleh pelajar dan seterusnya memberikan pengukuhan

terhadap jawapan tersebut.