rph bm permainan tradisional
Post on 23-Jun-2015
775 Views
Preview:
TRANSCRIPT
RANCANGAN MENGAJAR BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : 5 merah
Bilangan Murid : 20 orang
Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi
Tarikh : 25 September 2010
Tajuk : Permainan Tradisional
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
1. Membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul
2. Mengenal pasti isi-isi penting yang terdapat dalam petikan
3. Menyusun isi-isi penting dalam bentuk grafik
4. Menggariskan kata nama am dan kata nama khas dalam petikan
5. Membina ayat tunggal daripada kata nama
Fokus Utama:
5.1Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 3 (i): Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.
Fokus Sampingan:
9.3 Menyusun maklumat secara terancang daripada nota atau catatan hasil
daripada bahan yang didengar dan dibaca.
Aras 3 (i): menterjemah maklumat yang terdapat dalam bentuk teks prosa ke dalam
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi(± 5 minit)
Gambar gambarPermainanTradisional
Gasing Congkak Wau Sepak raga
Guru memastikan kelassentiasa bersih dankemas. Guru bertanya khabar
murid. Guru menayangkan
slaid gambar permainan tradisional kepada murid.
Guru bersoal jawab dengan murid
– Apakah jenispermainan yang ditunjukkantadi?
– Di mana permainan iniboleh dilihat?
– Pernahkan pelajar-pelajarbermain permainan ini?
– Adakah permainan inisesuai pada zaman modenini?Jawapan murid dikaitakndengan tajuk pengajaranuntuk hari ini
BBM:-Laptop-MS Power Point
Nilai:-Menghargai
KemahiranBelajar:-menyoal
KemahiranBerfikir:-menghubung kait
Langkah 1(± 15 minit)
Petikan –“PermainanTradisional“Bacaan secaramentalis
Murid dibahagikan kepadaempat orang satu kumpulandan diedarkan petikanbertajuk “PermainanTradisional” Murid diminta
membaca secara senyap
Murid berbincang berdasarkan petikan tersebut
Wakil kumpulan akan membentangkan hasil
BBM:-Petikan“PermainanTradisional”
KemahiranBerfikir:-PengurusanGrafik
Nilai :-Kerjasama-Hormat menghormati
perbincangan Semasa sesi
pembentangan dijalankan, kumpulan lain boleh memberi idea dan pendapat yag berkaitan dengan tajuk yang dibincangkan
Guru membuat pemantauan
Guru bersoal jawab dengan murid
Langkah 2(± 15 minit)
Sistem bahasa
Kata nama am-Wau-Sepak takraw-Gasing-Congkak
Kata nama khas-Malaysia-Pantai Timur-Kelantan
Guru meminta beberapamurid membaca petikandengan sebutan danintonasi yang betul Murid dikehendaki
menggaris kata nama yang terdapat dalam petikan
Murid diminta mengumpul dan mengkelaskan kata nama yang terdapat dalam petikan
Murid diminta membina ayat tunggal daripada kata nama am yang berikut :
– Wau– Congkak– Sepak takraw– Gasing
Kemahiranbelajar:-membaca
Kemahiranberfikir:-mengkelaskan
Langkah 3(±20 minit)
Kad tugasan Kelebihan
permainan komputer berbanding permainan lain
Keburukan permainan komputer kepada pelajar
Wakil diminta memilih kadtugasan Ketua kumpulan
mengagihkan tugas, setiap ahli mengumpul maklumat berkaitan dengan tajuk tugasan
Setiap kumpulan diminta menghasilkan satu peta minda di atas
BBM:-kad tugasan-kad manila
KemahiranBerfikir:-membuatrumusan-memilihmaklumat
Bagaimana hendak mengekalkan permainan tradisional kepada pelajar pada zaman moden
Permainan tradisional yang lain selain daripada yang disebutkan dalam petikan.
kertas manila Guru akan membuat
penilaian terhadap peta minda yang dihasilkan
Penilaian berdasarkan kriteria-kriteria berikut :
-Isi yang tepat-Bahasa-Persembahan
Peta minda akan dilekatkan di belakang kelas di sudut subjek bahasa Melayu
mengikutkeutamaan-pengurusangrafik
Nilai:-Tolong- menolong-Kerjasama
Penutup(± 5 minit)
Rumusan Murid membuat rumusan tentang tajuk pembelajaran dengan bantuan guru
Guru membuat rumusan kepentingan tradisional dalam memumpuk jati diri bangsa Malaysia.
Nilai:Jati diri
top related