rancangan pengajaran harian
Post on 14-Jun-2015
11.795 Views
Preview:
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
BAHASA MELAYU
TAHUN 3 CERIA
SEKOLAH KEBANGSAAN SEBERANG JAYA
MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu
TARIKH : 1 November 2012
HARI : Khamis
MASA : 8.40 pagi hingga 9.40 pagi
KELAS : 3 Ceria
TEMA : Keseniaan dan Kebudayaan
TAJUK : Seni Tradisional Kita
BILANGAN MURID : 30 Orang
OBJEKTIF PELAJARAN : Pada akhir pelajaran ini murid-murid dapat :
1) Membaca dan memahami isi kandungan teks yang diberikan.
2) Menyatakan makna perkataan berwarna dengan betul .
3) Menjawab soalan kefahaman berdasarkan petikan dengan betul.
4) Mengenal pasti dan menyusun isi penting berdasarkan bahan rangsangan.
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Menjawab tiga soalan kefahaman.
2) Memberikan enam makna perkataan yang dicetak berwarna.
3) Mengelas dan menyenaraikan maklumat berdasarkan tajuk.
4) Memberikan tiga nilai dan pengajaran yang terdapat dalam lirik lagu.
FOKUS UTAMA :
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
(i) Membaca lancar bahan bukan sastera dengan sebutan yang betul.
6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus.
Aras 3
(i) Mengumpul maklumat yang sesuai daripada pelbagai sumber untuk
mengukuhkan fakta.
FOKUS SAMPINGAN :
6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat untuk
bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet.
Aras 1
(i) Mencari makna perkataan dan meneliti ejaan.
3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan
menggunakan kata, istilah, frasa, ayat yang tepat dan laras bahasa yang sesuai
Aras 3
(i) Mengenal pasti dan menyusun isi penting berdasarkan bahan.
KEMAHIRAN BAHASA : Bertutur, membaca dan menulis.
SISTEM BAHASA : Kata nama, sinonim
ILMU : Pend. Muzik, Pend. Sivik & Kewarganegaraan
NILAI : Menghargai, Menghormati, Bangga
KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH / KBT
KEMAHIRAN BERFIKIR : Menjana idea , Menerangkan sebab
KEMAHIRAN BELAJAR : Mengumpul dan memproses maklumat
KECERDASAN PELBAGAI : Kontekstual, Verbal- linguistik
ALAT BANTU MENGAJAR : i) Video Tarian Canggung
ii) Slide Power Point
iii) Alat Muzik
iv) Lembaran kerja
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1. Murid–murid pernah mendengar beberapa jenis alat muzik.
2. Murid pernah membaca pelbagai jenis teks prosa dan puisi dengan sebutan
dan intonasi yang betul.
Sumber:
i). Contoh alat muzik seperti kompang .
ii). Buku Teks Bahagian 2: muka surat 32-33
iii). Buku aktiviti: Jild 2, muka surat 30
LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi
( 5 minit )
Muzik ( tarian
Canggung )
Sumber P&P:
Power Point
Guru meminta murid mendengar muzik dan
lagu ‘Ala Canggung’.
Murid mendengar dengan teliti lagu yang
diperdengarkan.
Guru dan murid menyanyikan lagu bersama-
sama.
Murid cuba menyatakan kategori muzik yang
diperdengarkan.
KBT –
P.Muzik
Sumber:
Video
Perkembangan
Langkah 1
(5 minit)
10 minit
Aktiviti 1
Murid membaca petikan tentang tajuk dengan
senyap.
Murid dipilih secara rawak untuk membaca
petikan dan murid lain mendengar dengan
teliti.
Murid membaca perkataan dan ayat secara
mekanis mengikut sebutan dan intonasi yang
betul.
Ilmu: P. Muzik
BCB –
mendengar
dengan teliti
KP:
interpersonal
Sumber: Buku
teks Tahun 3
jilid 2.
Langkah 2
(10 minit)
Sistem ejaan :
asal
berasal
asas
diasaskan
jenaka
Aktiviti 2
Guru meminta murid menyebut perkataan
yang dicetak berwarna.
Guru mengemukakan soalan lisan tentang
perkataan berwarna.
Murid memberikan makna perkataan yang
dicetak berwarna yang terdapat dalam petikan.
Guru memberikan makna perkataan yang
betul.
BCB: Bacaan
dengan nada
dan intonasi
yang betul
Teknik :
Bersoal jawab
KP:
Interpersonal
Nilai: berdikari
Sumber P&P:
Petikan
Langkah 3
(10 minit)
Ayat Tunggal,
Ayat Majmuk
Aktiviti 3
Guru meminta murid menjawab soalan
kefahaman berdasarkan petikan.
Aktiviti 4
Murid mengelas dan menyenaraikan maklumat
yang ditunjukkan mengikut kategori.
Murid melakukan latihan secara interaktif.
Ilmu: PSK
KB: Menjana
idea
Sumber P&P:
-Power point
latihan
interaktif
Langkah 4
( 15 minit )
Isi – Nilai dan
pengajaran
Aktiviti 5
Murid membaca lirik lagu ‘Ala Canggung”
dan menyatakan nilai yang terdapat dalam
lagu.
KBCB:
Bacaan
lancar,
Menganalisis,
Mencatat
Aktiviti 6
Aktiviti berkumpulan.
Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.
Kumpulan 1
Kumpulan 2
Kumpulan 3
Kumpulan 4
Kumpulan 5
Pembentangan hasil kerja kumpulan
KP:
Interpersonal
Alatan:
Pen marker,
kertas
mahjong
Penutup
(5 minit)
Guru membuat rumusan tentang tajuk yang
telah dipelajari.
Menyanyi bersama lagu Tarian Canggung
yang dimuat turun melalui you tube.
Rumusan isi
pelajaran
Penerapan
nilai-nilai
murni.
Video Tarian
Canggung.
top related