cth rph.docx
Post on 10-Dec-2015
230 Views
Preview:
TRANSCRIPT
RPH BAHASA MELAYU KSSR TAHUN 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU
TAHUN : 1 AZAM
BIL.MURID : 30 ORANG
TARIKH : 14 AUGUST 2015
MASA : 9.00 - 9.30 PAGI
TEMA : HIDUP SELAMAT
TAJUK : BERHATI-HATI DI JALAN RAYA
STANDARD KANDUNGAN :
1.2 Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi bahasa iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa
dan ayat dengan betul.
STANDARD PEMBELAJARAN :
1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang
mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat.
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
a) menyebut dengan jelas nama kenderaan darat yang terdapat dalam video “Berhati-hati di
jalan raya”.
b) mengeja nama-nama kenderaan dengan betul dan tepat.
SISTEM BAHASA
Kosa kata : jejantas, laluan zebra
Tatabahasa : kata nama
Kemahiran bahasa : kemahiran mendengar dan kemahiran menulis
PENGISIAN KURIKULUM
Ilmu : Keselamatan jalan raya
Nilai : Menjaga keselamatan.
KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH (KBT)
i) kecerdasan pelbagai
a) interpersonal
b) muzik
c) kemahiran berfikir
ii) Pembelajaran konstruktivisme
- Murid dapat membina pengetahuan baharu iaitu prosedur melintas jalan raya dengan selamat
dengan mengaitkan pengetahuan sedia ada mereka mengenai cara melintas jalan raya.
BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)
- Komputer
- LCD
- Video pembelajaran
PENGETAHUAN SEDIA ADA
- Murid sudah mempelajari suku kata terbuka dan tertutup.
- Murid pernah melintas jalan raya.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
- Nyanyian lagu
‘Sayang Semua”
(Lampiran 1)
Set induksi (5minit) :
Murid menyanyikan lagu ‘Saya Sayang
Semua’ dengan kuat dan bersemangat.
Murid diterangkan oleh guru tentang isi
pelajaran pada hari ini.
BBM : video lagu,
LCD,komputer
KBT : kecerdasan
pelbagai (muzik)
- Tayangan video
“Berhati-hati di
jalan raya”
- Tayangan video
“Prosedur
melintas jalan
raya dengan
selamat”.
Kata kunci
melintas jalan raya :
1. Berhenti
2. Lihat
3. Dengar
4. Fikir
5. Berhati-hati
Langkah 1 (10 minit) :
Murid menonton tayangan “Berhati-hati di
jalan raya”.
Murid berbincang dengan guru akan perkara
penting yang terdapat dalam video tersebut.
Murid juga dikehendaki menyatakan dan
menyebut nama kenderaan darat yang
terdapat di dalam video tersebut.
Murid menonton video “Prosedur melintas
jalan raya dengan selamat”.
Murid menyatakan kata kunci melintas jalan
raya dengan betul secara nyanyian.
BBM : video, LCD,
komputer.
KBT : kecerdasan
pelbagai (muzik)
KBT : interpersonal
Nilai : keselamatan
Mendengar,
menyebut dan
mengeja perkataan
Langkah 2 (10 minit) :
Murid diperkenalkan dengan suku kata
BBM - slaid gambar
suku kata terbuka dan
tertutup :
- basikal
- kereta
- motosikal
- bas
- jejantas
- lori
- jentolak
terbuka dan suku tertutup.
Murid mengeja perkataan
mengikut suku kata yang betul.
Murid menulis perkataan tersebut di dalam
buku latihan.
- Nyanyian lagu
‘Sayang Semua”
(Lampiran 1)
Membuat rumusan isi
pelajaran
- Memberi pujian
dan motivasi
Penutup ( 5 minit ) :
Murid merumus isi pelajaran pada hari ini.
Murid menyanyikan lagu ‘Saya Sayang
Semua’ bersama-sama dengan penuh
semangat.
BBM : video lagu,
LCD,komputer
KBT : kecerdasan
pelbagai (muzik)
KBT : Kemahiran
berfikir
LAMPIRAN 1
LIRIK LAGU SAYA SAYANG SEMUA
Saya sayang ibu,
Saya sayang ayah,
Saya sayang guru,
Saya sayang semua.
Marilah ibu pimpin tangan saya,
Marilah ayah pimpin tangan saya,
Ingin melintas (3x), jalanlah raya,
Selamat tiba (3x), lepaslah bahaya.
Ibu bapa merasa bangga,
Menimba ilmu untuk berjaya,
Pimpinlah tangan jangan dilupa,
Agar selamat kita semua.
top related