5kepujian 11 feb.docx
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh / Hari : 12.2.2015 (Khamis)Tahun : 5 KepujianBilangan murid : 25 orangMasa : 8.35 – 9.35Mata Pelajaran : Bahasa MelayuTema : Kesihatan dan KebersihanTajuk : Bijak Membeli
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara kreatif semasa bercerita secara didik hibur.
4.2.1 Mengujarkan ayat dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul serta menggunakan laras bahasa yang sesuai semasa bercerita.
Objektif : Pada akhir proses pembelajaran dan pengajaran ini, murid dapat :
i. Bercerita dengan sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan laras bahasa yang sesuai.
ii. Bercerita dengan menggunakan bahasa badan secara kreatf.
Sistem Bahasa
Tatabahasa – Sintaksis – ayat tunggal dan ayat majmuk Sebutan dan intonasi : Intonasi ayat
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Kepenggunaan, KesihatanNilai : Bekerjasama, Rasional, BerdikariEMK : TMK KB : Menjana Idea, Membuat andaianBCB : Intonasi ayat
Kepelbagaian Kaedah dan Teknik
KB : Menghubung kait dengan pengalaman, merumus, mengenal pasti, menganalisis TKP : Verbal Linguistik , Intrapersonal, Interpersonal BCB : Bacaan Mekanis, Bacaan Mentalis Teknik : Mendengar aktif, Pendekatan Komunikatif
Bahan bantu mengajar
Jenis Bilangan
1. Lirik Lagu Gosok Gigi 32
2. Kad imbasan gambar alatan membersih 4
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah menggunakan alatan membersihkan gigi dan mengetahui fungsinya.
Langkah /Masa
Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi(5 minit)
Soal jawab:1. Siapa pernah tolong ibu beli
barang di kedai?
2. Ibu minta tolong beli barang apa?
Andaian jawapan: Beli bahan makanan Beli sabun pencuci Beli barang basah
3. Pernah periksa tarikh luput makanan yang dibeli?
4. Pernah periksa bekas makanan yang dibeli?
1. Murid akan soal oleh guru da menjawab
setiap soalan tersebut.
2. Murid dan guru membuat perkaitan dengan
pembelajaran hari ini.
BBM :
Kecerdasan pelbagai:- Verbal linguistik- Interpersonal
Pendekatan Komunikatif
Pembelajaran kontekstual :- Menghubungkait isi
pelajaran dengan pengalaman sedia ada murid.
Pembelajaran Masteri – soal jawab
Kemahiran berfikir:- Menghubungkaitkan
Kemahiran Belajar:- Perbincangan- Menghubungkaitkan
Langkah 1(10 minit)
Petikan :Bijak Membeli 1. Murid membaca petikan secara mentalis.
2. Murid mendengar guru membaca petikan
dengan gaya bercerita.
3. Murid dibimbing untuk menbaca petikan
yang diberi dengan gaya bercerita..
4. Guru menerangkan intonasi ayat yang
sesuai untuk membaca petikan tersebut.
BBM :- Petikan – Bijak membeli
Kecerdasan pelbagai :- Verbal linguistik- Interpersonal
Belajar Cara Belajar:- Bacaan mentalis- Bacaan mekanis
Kemahiran Berfikir :- Menyebut dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Nilai: Bekerjasama, Mendengar arahan.
Langkah 2(25 minit)
Petikan :Bijak Membeli 1. Murid membaca petikan secara individu.
BBM :- Petikan – Bijak Membeli
2. Murid akan mereka gaya bercerita
mereka berpandukan petikan yang
diberi.
3. Murid di pilih secara rawak dan
menyampaikan cerita berdasarkan
petikan dengan gaya sendiri.
Kemahiran berfikir :- Mencipta gaya bercerita
Belajar Cara Belajar:- Bacaan mekanis
Sistem Bahasa:- Ayat tunggal dan ayat majmuk-Intonasi ayat
Pendekatan Komunikatif
Kecerdasan pelbagai:- Verbal linguistik- Interpersonal
Kemahiran:- Mencari isi penting
Nilai:- Bekerjasama,- Keberanian
Langkah 3(15 minit)
Penilaian :Menjawab soalan berdasarkan petikan
1. Murid menggariskan isi penting di dalam
petikan.
2. Murid menjawab soalan di bawah
petikan.
3. Guru akan memanggil murid secara
rawak untuk membacakan jawapan
mereka.
BBM :- Petikan – Bijak Membeli
Kemahiran berfikir :- Membina ayat gramatis berdasarkan petikan
Pendekatan Komunikatif
Sistem Bahasa:- Ayat tunggal
Kecerdasan pelbagai:- Verbal linguistik- Interpersonal-Intrapersonal
Nilai:- Bekerjasama,- Kesedaran
Penutup(3 minit)
Petikan :Bijak Membeli
Sosial :
1. Murid bersoal jawab bersama murid tentang
pembelajaran yang telah dijalankan.
2. Sesi soal jawab terbuka bersama murid
Kognitif :
1. Guru merumuskan sesi pembelajaran.
BBM :- Petikan – Bijak Membeli
Kemahiran berfikir:- mengimbas kembali- Merumus
kemahiran belajar :- Perbincangan
Nilai: Kesedaran
REFLEKSI
KEKUATAN PENGAJARAN
KELEMAJAN PENGAJARAN
CADANGAN PENAMBAHBAIKAN