suzie rph 1

9
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN S E J A R A H TAHUN EMPAT Disediakan oleh Suzie Bt Defrin Kumpulan PISMP (SJH) Ambilan Januari 2013 Institut Pendidikan Guru Kampus Rajang 96509 Bintangor 1 INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS RAJANG KM 1 JALAN KJD 96509 BINTANGOR SARAWAK

Upload: huitene-sim

Post on 08-Sep-2015

20 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

sejarah

TRANSCRIPT

2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

S E J A R A H

TAHUN EMPAT

Disediakan oleh

Suzie Bt DefrinKumpulan PISMP (SJH) Ambilan Januari 2013Institut Pendidikan Guru Kampus Rajang

96509 BintangorRANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN EMPAT

Tarikh (Hari)

MasaTahun / Kelas

Bilangan Murid:

:

:

:17 April 2015 (Jumaat)0840 0940 (60 minit)

4 Biru24 orang

Tema Tajuk

Standard Kandungan (SK)Standard Pembelajaran (SP):

:

:

:SEJARAH AWAL NEGARA

1.MARI BELAJAR SEJARAH

1.2 Pengertian Diri dan Keluarga

1.2.5 Menjelaskan perkembangan diri dan keluarga mengikut garis masa1.2.6 Menyatakan peristiwa bersejarah dalam keluarga K1.2.9 Menyatakan keistimewaan mewujudkan sebuah keluarga

Objektif Pembelajaran (OP):Pada akhir pelajaran murid dapat:

1. Menjelaskan perkembangan diri dan keluarga mengikut garis masa berdasarkan contoh yang diberikan oleh guru.

2. Menyatakan peristiwa bersejarah dalam keluarga berdasarkan contoh-contoh yang diberikan oleh guru.

3. Menyatakan keistimewaan mewujudkan keluarga asas berdasarkan hasil perbincangan kumpulan.

Aktiviti :1. Melaksanakan aktiviti soal jawab berkaitan dengan gambar yang dipaparkan.

2. Kaedah penerangan3. Kaedah perbincangan kumpulan

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

:

:

:Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)

Nilai Murni : Kerjasama dan Kasih sayangAplikasi TKP : Interpersonal, Verbal-linguistik dan Visual Ruang

Kemahiran Berfikir : Menjana idea

Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS) : Konversi masa ( membuat interpretasi garis masa)

Penilaian PdP:1. Murid boleh menjelaskan perkembangan diri dan keluarga berdasarkan penerangan dari guru.2. Murid boleh menyatakan peristiwa bersejarah dalam keluarga masing-masing

3. Murid dapat menyatakan keistimewaan mewujudkan keluarga asas berdasarkan perbincangan kumpulan.

Bahan Bantu Belajar(BBB):

:

:

:Komputer ribaProjektor LCDPakej Slaid Pengajaran dan Pembelajaran

Lembaran kerja, Borang peta i-think

STRATEGI PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANLANGKAH

ISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARANDAN PEMBELAJARANKAEDAH / TEKNIK /

BBM / EMK / KPS

Set Induksi

(5 minit)

Maklumat yang diperoleh dari gambar Ibu Bapa

Anak

keluargaTajuk Pelajaran: Mari Belajar Sejarah

Isi Pelajaran: Perkembangan diri dan keluarga

Peristiwa bersejarah dalam keluarga

Keistimewaan mewujudkan keluarga asas

1. Guru menggunakan quiet signal untuk memastikan semua murid memberi tumpuan dan perhatian.

2. Guru menayangkan gambar Keluarga Bahagia melalui Projektor LCD.

3. Murid-murid diminta mengenalpasti mesej yang terdapat dalam gambar yang dipaparkan.

4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran dan seterusnya memperkenalkan tajuk pelajaran.

KAEDAH/TEKNIK

Teknik Soal JawabBBBKomputer ribaProjektor LCDPakej Slaid PdPEMK

TMKNM - Nilai Bekerjasama dan kasih sayangTKP - Interpersonal, KBF Menjana idea

Langkah 1

(20 minit)

1. Perkembangan diri dan keluarga mengikut garis masa.

a. Perkembangan Diri

Perubahan dari segi umur. Badan akan mengalami proses tumbesaran menjadi dewasa. Perubahan yang berlaku di sekolah, contohnya naik kelas dari tahun satu ke tahun dua. Peningkatan ilmu pengetahuan dan kemahiran tertentu. Peningkatan daya berfikir.b. Perkembangan Keluarga

Bilangan ahli keluarga akan bertambah. Ayah dan ibu meningkat tua. Anak-anak menjadi dewasa. Wujud keluarga kembangan apabila ada ahli keluarga yang berkahwin. Kematian ahli keluarga. Perubahan tempat tinggal.KPS: Konversi Masa -Membuat interpretasi garis masa.

1. Guru menerangkan tentang perkembangan diri dan keluarga kepada murid dengan bantuan Slaid Pengajaran dan Pembelajaran yang dipaparkan melalui Projektor LCD.

2. Murid mendengar penerangan guru sambil mencatat isi-isi penting dalam buku skrap.3. Murid diminta membina garis masa berkaitan diri dan keluarga masing-masing.4. Beberapa orang murid diminta menjelaskan perkembangan diri dan keluarga yang telah dihasilkan mengikut garis masa yang telah dibuat. 5. Guru merumuskan isi pelajaran dan seterusnya menerapkan nilai murni menghargai masa dalam kehidupan.

KAEDAH/TEKNIK

Kaedah PeneranganBBBKomputer riba

Projektor LCD

Pakej Slaid PdP

EMKTMKNM - Nilai menghargai masaTKP - Kecerdasan Visual RuangKPS

Konversi Masa Membuat interpretasi garis masa

Langkah 2(10 minit)

2. Peristiwa bersejarah dalam keluarga

Perstiwa bersejarah - peristiwa penting yang telah berlaku sama ada baik atau buruk. Contoh-contoh peristiwa bersejarah dalam keluarga:

i. Sambutan Hari Jadi

ii. Sambutan Hari Bapa/ Bapaiii. Kelahiran adik

iv. Perayaan mengikut agama dan kepercayaan; Tahun Baru Cina, Hari Raya Aidilfitri, Depavali, Hari Krismas, Gawai Dayak, dan Pesta Kaamatan.

v. Peristiwa kebakaran

Guru menerangkan maksud peristiwa bersejarah berserta contoh dengan bantuan Slaid Pengajaran dan Pembelajaran yang dipaparkan melalui Projektor LCD. Murid mendengar penerangan guru sambil mengimbas kembali peristiwa bersejarah dalam keluarganya.

Beberapa orang murid diminta menceritakan tentang peristiwa bersejarah yang pernah menjadi kenangan pahit atau manis dalam hidup mereka.

Guru menerapkan nilai kasih sayang terhadap keluarga dalam isi pelajaran.

KAEDAH/TEKNIK

Model Ekspositori

(Teknik Penerangan)

BBBKomputer ribaProjektor LCD Pakej Slaid PdP

EMK

TMKNM - Nilai Kasih sayangTKP - Kecerdasan Verbal linguistikKBF - Menjana idea

Langkah 3(20 minit)

3. Keistimewaan mewujudkan keluarga asas

a) Keluarga asas terdiri daripada:

Bapa Ibu Anak-anakb) Keistimewaan mewujudkan keluarga asas Hidup saling menghormati, menasihati dan bantu membantu Membentuk sebuah keluarga yang sempurna Merapatkan hubungan kekeluargaan

Hidup gembira bersama keluarga tersayang

Hidup bersopan

1. Guru menyoal murid tentang keluarga asas yang telah dipelajari pada minggu lepas.

2. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan. Setiap kumpulan melantik seorang ketua, pencatat, material monitor dan pelapor.3. Material monitor mengambil petikan Keluarga Bahagia dan borang i-think dari meja guru.

4. Setiap kumpulan membaca petikan dan membincangkan tentang keistimewaan mewujudkan keluarga asas berdasarkan petikan yang telah diberi.

5. Isi pelajaran dirumuskan dalam bentuk peta i-think.

6. Wakil kumpulan melaporkan hasil kerja dengan bantuan pengurusan grafik.

7. Guru merumus isi pelajaran dan menerapkan nilai bekerjasama.

KAEDAH/TEKNIK

Teknik Perbincangan Kumpulan

BBBKomputer riba

Projektor LCD

Pakej Slaid P&P

Bahan ransangan (petikan)

EMK

TMK

NM - Nilai BekerjasamaTKP - Kecerdasan InterpersonalKBF - Menjana idea

Penutup

(5 minit)1. Penutup Kognitif Isi kandungan Pelajaran 1 Perkembangan diri dan keluarga mengikut garis masa

Peristiwa bersejarah dalam keluarga

Keistimewaan mewujudkan keluarga asas2. Penutup Sosial

Perasaan pencapaian

Peneguhan positif

Membuat perkaitan

Perasaan ingin tahu

3. Aktiviti Susulan

Lembaran Kerja

1. Guru merumuskan keseluruhan isi kandungan pelajaran dengan bantuan slaid pengajaran dan pembelajaran yang dipaparkan melalui Projektor LCD

2. Guru menimbulkan perasaan pencapaian murid dan memberikan peneguhan positif

3. Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan pelajaran yang akan datang.4. Material monitor mengambil lembaran kerja dari meja guru dan mengedarkannya kepada ahli-ahli kumpulan masing-masing.

5. Lembaran kerja yang diberikan perlu disiapkan dan dihantar kepada guru pada keesokan harinya.

BBBKomputer ribaProjektor LCD Pakej Slaid PdP

Lembaran KerjaEMK

TMK

NM Kerajinan dan bertanggungjawab

Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

Tandatangan :

Nama :

Tarikh :Disahkan oleh Guru Besar

Tandatangan :

Nama :

Tarikh :

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS RAJANG

KM 1 JALAN KJD

96509 BINTANGOR

SARAWAK

Sesuai. Pastikan ia dicapai semasa PdP

Jelaskan konsep ini dengan teliti esok

Beri arahan yang jelas supaya murid faham

Arahan perlu jelas sebelum membuat kerja kumpulan agar murid faham dan tahap kebisingan terkawal

RPH lengkap. Aktiviti sesuai. Pengurusan masa mesti teliti.

PAGE 7