soalan 2 individu 2

8
Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model ASSURE Matapelajaran : Bahasa Melayu Kelas : 4 Arif Tarikh : 17.09.2013 Tajuk : Keluargaku Bahagia Tunjang : Mencari maklumat Bidang Pembelajaran : Hargai Pengorbanan Ibu Bapa Hasil Pembelajaran : 1. Mengakses maklumat melalui internet. 2. Mengumpul maklumat yang terdapat dalam laman web. 3. Menulis maklumat tentang adab-adab terhadap ibu bapa menggunakan slaid power point. 4. Membaca teks petikan dan menjawab lima soalan pemahaman. Masa : 60 Minit Pengetahuan Sedia Ada : 1. Setiap murid tahu melayari internet, mengakses bahan melalui laman web dan menggunakan powerpoint. 2. Murid tahu ibu bapa adalah golongan yang perlu dihormati.

Upload: zira-syukur

Post on 27-Oct-2015

23 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: SOALAN 2 INDIVIDU 2

Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model ASSURE

Matapelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 4 Arif

Tarikh : 17.09.2013

Tajuk : Keluargaku Bahagia

Tunjang : Mencari maklumat

Bidang Pembelajaran : Hargai Pengorbanan Ibu Bapa

Hasil Pembelajaran : 1. Mengakses maklumat melalui internet.

2. Mengumpul maklumat yang terdapat dalam laman

web.

3. Menulis maklumat tentang adab-adab terhadap ibu

bapa menggunakan slaid power point.

4. Membaca teks petikan dan menjawab lima soalan

pemahaman.

Masa : 60 Minit

Pengetahuan Sedia

Ada

: 1. Setiap murid tahu melayari internet, mengakses bahan

melalui laman web dan menggunakan powerpoint.

2. Murid tahu ibu bapa adalah golongan yang perlu

dihormati.

BBM : 1. Internet

2. Teks petikan

3. Tayangan MS powerpoint dan MS Word

4. Lembaran Kerja

5. Borang Pemerhatian

Page 2: SOALAN 2 INDIVIDU 2

6. Tayangan Video

Pendekatan : Induktif

Deduktif

Kemahiran Bernilai

Tambah

: Kemahiran Berfikir :

Menghubungkaitkan, mengimbas kembali,menilai,

menjana idea, membuat kesimpulan.

Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Mengakses internet, menggunakan MS power point.

Kemahiran Belajar cara belajar

Kecerdasan Pelbagai :

Interpersonal, Intrapersonal, verbal linguistik

Konstruktivisme

Konstektual

Pengisian Kurikulum : Ilmu :

Pendidikan Moral, Pendidikan Muzik.

Nilai :

Bersemangat kekitaan (bekerjasama), hormat-menghormati

dan kasih sayang.

Page 3: SOALAN 2 INDIVIDU 2

Set Induksi

(5 Minit)

1. Sajak

“Buat Ibu”

2. Bersoal jawab

antara murid dan

guru.

Murid menonton tayangan

video dengan teliti.

Murid membaca sajak

mengikut video yang

dipertontonkan dan

memahami maksud yang

tersirat.

Bersoal jawab tentang

sajak yang dipertontonkan.

BBM

Video sajak

“Buat ibu”

KBT

Kemahiran

Berfikir :

- Menjana idea

Kecerdasan

Pelbagai :

- Interpersonal

- Verval Linguistik

Nilai

-Kasih sayang

Langkah 1

(10 Minit)

1. Tayangan slide

powerpoint cerita

“Pengorbanan Ibu

bapa”

Apakah yang

kamu faham

berdasarkan

Guru menayangkan slide

cerita “Pengorbanan Ibu

bapa”

Murid diminta

menghayati tayangan

slide “Pengorbanan Ibu

bapa”

Menjawab soalan guru

tentang kefahaman

mereka berdasarkan

BBM

Tayangan slide

powerpoint cerita

“Pengorbanan Ibu

bapa”

KBT

Kemahiran

Berfikir :

Page 4: SOALAN 2 INDIVIDU 2

tayangan cerita

ini?

Pernahkan kamu

berbuat seperti

dalam cerita

kepada ibu

kamu?

cerita.

Murid memberi respon

yang baik

- Menjana idea

Kecerdasan

Pelbagai :

-Interpersonal

-Verbal linguistik

Pendekatan

-Induktif

Langkah 2

(10 Minit)

Melayari laman

web.

Arahan guru

Kamu

dikehendaki

mendapatkan

adab-adab

terhadap ibu bapa

yang terdapat

dalam laman

web.

Senaraikan dan

simpan bahan

tersebut di dalam

folder untuk

dibentangkan

menggunakan

power point.

Murid diminta duduk dalam

5 kumpulan.

Murid mengakses internet

tentang adab-adab

terhadap ibu bapa.

Murid menyimpan bahan

yang diperoleh daripada

laman web di dalam folder.

Murid menyunting bahan

dan menyenaraikan adab

terhadap ibu bapa

menggunakan power

point.

BBM

Laman web

“Adab-adab

terhadap ibu

bapa”

Tayangan power

point.

KBT

Kemahiran

Berfikir :

-Menghubung kait

-Mengimbas

Kembali

-Menjana idea

-Menilai

Page 5: SOALAN 2 INDIVIDU 2

Konstektual

Konstruktivisme

Pembelajaran

akses kendiri

Pendekatan

-Deduktif

Langkah 3

(15 Minit)

Membaca teks

petikan dan

menjawab soalan

kefahaman.

Soalan

pengukuhan

(Keseluruhan

pelajaran)

Murid membaca dan

memahami teks petikan

yang ditayangkan

menggunakan MS Word.

Murid menjawab soalan

pemahaman berdasarkan

teks petikan di dalam

Lembaran Kerja.

BBM

Teks Petikan

- MS Word

Lembaran Kerja

KBT

Kemahiran

Berfikir :

-Menjana idea

Konstruktivisme

Pendekatan

-Induktif

Langkah 4

(15 Minit)

Pembentangan

maklumat adab-

adab terhadap ibu

bapa.

Murid membentangkan

maklumat diperoleh

tentang adab-adab

terhadap ibu bapa

menggunakan MS

BBM

MS Power point

Borang

Page 6: SOALAN 2 INDIVIDU 2

Borang

Pemerhatian

(Penilaian hasil

pembentangan)

Powerpoint.

Pembentangan diberi

penilaian.

Pemerhatian

Pembelajaran

Masteri

Kecerdasan

pelbagai

- Verbal linguistik

- Visual Ruang

Penutup

(5 Minit)

Rumusan

Soalan Guru :

Apa yang kamu

faham tentang

pelajaran hari ini?

Tayangan video

nasyid “Kasihnya

Ibu bapa”

Guru bertanya kepada 3

orang murid tentang

pelajaran dipelajari.

Murid yang dipilih

menjawab berdasarkan

kefahamannya.

Murid menonton

tayangan video nasid dan

menyanyikannya.

BBM

Video nasyid

KBT

Kemahiran

Berfikir :

-Membuat

kesimpulan

Konstruktivisme

Kecerdasan

pelbagai :

- Muzikal

- Verbal lingusitik