rph_bm_tahun_3 11

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MALAYSIA Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh : Rabu(19.08.2015) Masa : 8.15- 9.15 pagi Tahun : 3 Bilangan Murid : 18 orang Tema : Alam Sekitar Unit 25 : Sayangi Alam Tajuk : Habitat Haiwan Standard Kandungan Standard Pembelajaran 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul 1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang dibaca dengan tepat ,sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk. Objektif:- Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : I. Menceritakan sekurang kurangnya tiga maklumat penting yang didengar dan dilihat daripada paparan slaid yang ditayangkan . II. Membina sekurang- kurangnya 3 ayat tunggal dan 2 ayat majmuk berdasarkan gambar haiwan. Sistem Bahasa : Ayat tunggal & Ayat majmuk Kata Nama

Upload: thiradevi-balakrisnan

Post on 25-Jan-2016

10 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

rph bahasa melayu sesuai untuk murid linus.

TRANSCRIPT

Page 1: RPH_BM_Tahun_3  11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

BAHASA MALAYSIA

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia

Tarikh : Rabu(19.08.2015)

Masa : 8.15- 9.15 pagi

Tahun : 3

Bilangan Murid : 18 orang

Tema : Alam Sekitar

Unit 25 : Sayangi Alam

Tajuk : Habitat Haiwan

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

1.5 Bercerita dan menceritakan

sesuatu perkara semula dengan

tepat menggunakan sebutan yang

jelas dan intonasi yang betul

1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang

dibaca dengan tepat ,sebutan yang

jelas dan intonasi yang betul

menggunakan ayat tunggal dan

ayat majmuk.

Objektif:-

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

I. Menceritakan sekurang – kurangnya tiga maklumat penting yang didengar

dan dilihat daripada paparan slaid yang ditayangkan .

II. Membina sekurang- kurangnya 3 ayat tunggal dan 2 ayat majmuk

berdasarkan gambar haiwan.

Sistem Bahasa :

Ayat tunggal & Ayat majmuk

Kata Nama

Aspek Bahasa

Mendengar dan Bertutur

Pengisian Kurikulum

Page 2: RPH_BM_Tahun_3  11

Ilmu : Dunia Sains, Dunia Seni Visual dan Dunia Muzik

Nilai murni : Keberanian , Kerjasama dan Berdisiplin

Kemahiran Bernilai Tambah : Kecerdasan pelbagai & Kemahiran berfikir

Elemen : Kreativiti dan Inovasi

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah bercerita dan mendengar cerita.

Bahan bantu Belajar(BBB) :

1. Bunyi- bunyi binatang

2.Slaid powerpoint

3.Komputer riba

4.Gambar – gambar haiwan

5.Sampul surat

6.Kertas mahjung

7. Pen marker

8.Video Lagu

9.Lembaran Kerja

10.Peta pemikiran- peta buih

Page 3: RPH_BM_Tahun_3  11

Bahagian/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran &

Pembelajaran

Catatan

Set induksi (5 minit) Bunyi- bunyi haiwan

ayam

ular

gajah

kambing

singa

kuda

kucing

anjing

Contoh soalan:

1. Apakah bunyi

– bunyi

haiwan yang

kamu dengar?

2. Apakah

haiwan yang

berkokok?

3. Apakah

haiwan yang

mengaum?

Jangkaan jawapan

o ayam- kok

kok

o ular

o kambing

mengembik

1. Murid mendengar

rakaman bunyi yang

dimainkan oleh guru.

2. Murid meneka bunyi

haiwan .

3. Murid bersoal jawab

dengan guru.

4. Guru mengaitkan bunyi

haiwan dengan tajuk dan

isi pelajaran pada hari

ini.

BBB

o Rakaman bunyi

haiwan

Strategi:

o Pendekatan

Induktif

Teknik:

o Penyoalan

Kemahiran Bernilai

Tambah:

o Menghubung kait

o Berfikir

Kecerdasan Pelbagai:

o Muzik

Page 4: RPH_BM_Tahun_3  11

o harimau

o gajah

o kucing

mengiau

o kuda

Langkah 1

(20 minit)

Slaid Habitat

Haiwan

o Haiwan yang

hidup di

darat

o Haiwan yang

hidup di

dalam air

o Haiwan yang

boleh di

darat dan di

dalam air

1. Murid melihat

paparan slaid yang

ditayangkan oleh

guru.

2. Guru bersoal jawab

dengan murid untuk

memastikan tahap

kefahaman murid.

3. Beberapa murid

dipilih secara rawak

untuk

menyeneraikan

nama- nama haiwan

dalam peta buih

mengikut kumpulan

habitatnya.

4. Guru dan murid

menyemak jawapan

bersama- sama.

BBB

o Paparan slaid

o Peta buih- Kad

manila

Strategi:

o Pemusatan

bahan

o Pemusatan murid

Kecerdasan Pelbagai:

o Verbal- linguistik

Kemahiran Berfikir:

o Menilai

o Menaksir

Langkah 2

(20 minit )

Sampul surat

mengandungi kad

gambar- gambar

haiwan

o Gajah

o Monyet

o Lembu

o Kucing

1. Murid dibahagikan

kepada empat

kumpulan .

2. Wakil daripada setiap

kumpulan memilih

sekeping sampul surat.

3. Murid mengeluarkan

gambar haiwan yang

terdapat dalam sampul

surat.

4. Murid membincang

BBB:

o Sampul surat

o Gambar haiwan

o Kertas mahjong

Sistem Tatabahasa:

o Sintaksis- Ayat

tunggal & Ayat

Majmuk

Elemen:

o Kreativiti.

Teknik:

Page 5: RPH_BM_Tahun_3  11

dalam kumpulan tentang

haiwan berkenaan.

5. Murid membina 3 ayat

tunggal dan 2 ayat

majmuk berdasarkan

gambar haiwan dan

menuliskannya pada

kertas mahjong yang

diedarkan oleh guru.

6. Murid- murid

mempersembahkan hasil

kumpulan masing-

masing.

7. Guru membetulkan

kesalahan – kesalahan

murid.

o Perbincangan

Nilai:

o Kerjasama

o Sikap

keterbukaan

Langkah 3

(10 minit)

Lembaran Kerja 1.Murid membuat lembaran

kerja yang guru edarkan.

2.Guru dan murid

menyemak jawapan

bersama- sama.

BBB

o Lembaran Kerja

Kemahiran berfikir:

o Mencirikan

o Mengklasifikasi

Page 6: RPH_BM_Tahun_3  11

Penutup

(5 minit)

Kognitif:

Rumusan isi

pelajaran

o 2 haiwan yang

hidup di darat

o 2 haiwan yang

hidup di

dalam air

o 2 haiwan yang

hidup di darat

dan di dalam

air

Sosial:

Memberi ganjaran

Penerapan nilai murni

1. Guru mengadakan kuiz

menjawab soalan .

2. Murid menjawab

persoalan guru.

3. Guru memberi ganjaran

kepada murid.

4. Guru menerapkan nilai

murni .

Teknik :

o Kuiz

Nilai :

o Menyayangi

haiwan

o Menjaga dan

memelihara

haiwan.