rph tahun 6c beg kertas

11
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual 2013 Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : Tahun 6 Cempaka Tarikh : 23 April 2013 Kehadiran : / 20 orang murid Bidang : Membentuk dan membuat binaan (pembungkusan) Tajuk : Beg Kertas dan Kad Hati Masa : 9.10 pagi - 10.10 pagi ( 60 minit ) Objektif Pengajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Menghasilkan beg kertas menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik inovatif dengan memberi penekanan kepada prinsip imbangan 2. Menggunakan kemahiran melipat dan menggam dengan kemas dan teliti untuk aktiviti pembungkusan. 3. Menyatakan kewujudan binaan dan fungsi binaan tersebut dalam kehidupan seharian. Alat dan Bahan : 1. Alat - kertas pembalut hadiah, kertas warna, tali 2. Bahan - gam, gunting, pembaris, penebuk lubang Bahan Bantu Mengajar: Contoh hasil beg kertas, contoh hasil origami hati Pengetahuan Sedia Ada: 1. Murid pernah membeli dan melihat beg kertas 2. Murid boleh menggunakan gam dan membuat lipatan

Upload: norhairi-zainuddin

Post on 11-Dec-2014

197 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

beg kertas

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Tahun 6c Beg Kertas

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Seni Visual 2013

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : Tahun 6 Cempaka

Tarikh : 23 April 2013

Kehadiran : / 20 orang murid

Bidang : Membentuk dan membuat binaan (pembungkusan)

Tajuk : Beg Kertas dan Kad Hati

Masa : 9.10 pagi - 10.10 pagi ( 60 minit )

Objektif Pengajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Menghasilkan beg kertas menggunakan pelbagai alat, bahan dan  teknik inovatif

dengan memberi penekanan kepada prinsip imbangan

2. Menggunakan kemahiran melipat dan menggam dengan kemas dan teliti untuk

aktiviti pembungkusan.

3. Menyatakan kewujudan binaan dan fungsi binaan tersebut dalam kehidupan

seharian.

Alat dan Bahan :

1. Alat - kertas pembalut hadiah, kertas warna, tali

2. Bahan - gam, gunting, pembaris, penebuk lubang

Bahan Bantu Mengajar:

Contoh hasil beg kertas, contoh hasil origami hati

Pengetahuan Sedia Ada:

1. Murid pernah membeli dan melihat beg kertas

2. Murid boleh menggunakan gam dan membuat lipatan

3. Murid kurang pengetahuan tentang kemahiran melipat untuk membuat binaan beg

kertas

Penerapan Nilai: Kebersihan, rajin, kreatif, kerjasama

Page 2: Rph Tahun 6c Beg Kertas

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:

1. Pembelajaran Akses Kendiri - Pembelajaran secara fleksibel tanpa tekanan dan

murid boleh membuat secara persendirian atau kumpulan.

2. Konstruktif - Murid menghasilkan pembungkusan dengan kemas dan teliti mengikut

bentuk dengan sendiri dan bantuan guru.

3. Kemahiran berfikir – Murid berfikir secara kritis dan kreatif untuk menghias hasil beg

kertas tersebut.

KBKK:

1. Murid dapat memahami teknik lipatan untuk membuat beg kertas

2. Murid dapat menghasilkan beg kertas dengan kemas

3. Murid dapat membuat beg kertas dengan sendiri dan tidak perlu membeli nya lagi.

4. Murid boleh menghubungkaitkan hasil binaan dengan menggunakan bahan-bahan

terbuang atau teknik lain.

Page 3: Rph Tahun 6c Beg Kertas

Langkah & Masa

Isi Pelajaran/Fokus Pembelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi P&PNilai/Catatan/BBM

Set Induksi

( 5 minit )

Memainkan muzik

“Selamat Hari Jadi”

Guru membuat perkaitan

tentang aktiviti

pembungkusan yang akan

dijalankan pada hari ini.

Guru bertanyakan soalan

kepada murid berkaitan

kegunaan beg kertas.

1. Guru menunjukkan contoh-contoh

beg kertas iyang berisi hadiah

kepada murid.

2. Guru bertanya murid tentang cara

membuat beg kertas dan bahan-

bahan yang digunakan

3. Murid menjawab soalan guru

4. Murid memahami konsep

Teori Kecerdasan

Pelbagai

- interpersonal

- verbal linguistik

BBM: contoh beg kertas,

lagu.

Langkah 1

(5 minit)

Definisi konsep dan teknik

membentuk dan membuat

binaan

Menunjukkan contoh beg

kertas yang telah siap kepada

murid.

Murid melihat dan memikirkan

idea cara membuat beg

kertas tersebut.

1. Guru menjelaskan tajuk pelajaran

iaitu kemahiran membrntuk dan

membuat binaan beg kertas.

2. Guru menunjukkan hasil yang

telah siap kepada murid

3. Guru bertanyakan idea murid

tentang cara untuk membuat beg

kertas

4. Murid-murid memberikan

pelbagai respon dan soalan

kepada guru.

5. Murid-murid menumpukan

perhatian terhadap penerangan

yang dibuat oleh guru.

Teknik Soal jawab

- Pembelajaran

Kontekstual

BBM: contoh beg kertas

yang telah siap.

Langkah 2

(10 minit)

Guru mengedarkan alat dan

bahan kepada murid

Guru menunjukkan

demonstrasi membuat beg

kertas dan kad hati kepada

murid.

Langkah-langkah membuat beg

kertas

1. Bahagikan pembalut hadiah

kepada dua bahagian dan

gariskan 1cm dihujung nya.

2.

1. Guru membahagikan murid

kepada kumpulan

2. Guru mengedarkan alat dan

bahan kepada setiap kumpulan

3. Guru menunjukkan demonstari

kepada murid

4. Murid memberi perhatian

dengan teliti

5. Murid bertanyakan soalan

kepada guru

BBM: contoh beg kertas

dan origami hati yang

telah siap

Page 4: Rph Tahun 6c Beg Kertas

Refleksi: