rph saad full keluarga bahagia
DESCRIPTION
zzTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAHMata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4 Gemilang
Tajuk/ UnitTajuk : Sejarah dan KitaUnit 2 : Keluarga Harmoni -Salasilah Keluarga Saya
Masa8.45-9.15 pagi
FokusStandard Kandungan :1.2 Mengetahui dan memahami diri dan keluarga.
Standard Pembelajaran1.2.1 Menyatakan biodata diri.1.2.2 Mengenalpasti salasilah keluarga.1.2.3 Menyatakan pengertian keluarga asas.
K1.2.9 Menyatakan keistimewaan mewujudkan keluarga asas.
Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :i. Menyatakan struktur ahli anggota keluarga harmoniii. Menjelaskan peranan setiap anggota keluarga
Aktiviti
1. Menonton tayangan video klip Keluarga Bahagia2. Guru menunjukkan salasilah keluarga yang penuh3. Guru memperkenalkan peranan dalam keluarga asas4. Murid bermain roda impian di papan putih5. Murid diminta menyatakan peranan setiap ahli keluarga6. Guru menayangkan semula lagu Keluarga Bahagia7. Murid diminta menyanyi bersama.8. Guru merumuskan kepentinganinstitusi keluarga .
EMKNilai Murni - kasih sayang,hormat-menghormatiKPS - Elemen asas sejarah.Dimensi Kewarganegaraan - Menghargai keluarga.TMK - Belajar melalui TMK.
Bahan Bantu MengajarPapan putih, pen marker, komputer riba, LCD
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran DSPTahap 5: Murid boleh membuat penilaian tentang pengertian diri dan keluarga serta menghubungkait dengan peranan setiap ahli keluarga
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAHEMKCATATAN
Set induksi (5 minit)Menonton tayangan video klip1. Murid menonton tayangan video klip Keluarga bahagia2. Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan lagu yang diperdengarkan.a)Siapakah yang perlu kita sayangi?Murid menjawab soalan guru secara lisanb)Lagu ini tentang apa?Muridmenjawab secara lisan3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.Nilai Murni-bersyukur- kasih sayangEMK-TKP-TMKKB-Menjana Idea-menghubung kaitBBM-Komputer riba, LCD, Video
Langkah 1 (10 minit)1. Guru menunjukkan salasilah keluarga yang penuh2. Guru memperkenalkan peranan dalam keluarga asas3. Murid bermain teka kata tentang salasilah ahli keluarga di papan putih4. Murid dikehendaki mengisi tempat kosong dengan huruf yang tepatEMKkeusahawananNilaiSopan santunKBmenjana ideaBBMCarta Keluarga
Langkah 2 (10 minit)1. Guru menampal roda impian di papan putih2. Murid diminta untuk bergerak membentuk dua kumpulan yang besar3. Guru membuat beberapa soalan kuiz berkaitan dengan peranan ahli keluarga seperti
a. Apa tugas kita sebagai anak?b. Kenapa perlu jadi anak yang baik?c. Kenapa kita perlu sayang kepada ibu bapa?
4. Murid diminta memutar roda impian untuk menentukan markah yang akan diperoleh kumpulan mereka.5. Kumpulan yang mengumpul markah yang paling tinggi dikira sebagai pemenang
Nilai Murni Bersyukur Kasih sayang
EMK TPK TMK
KB Menjana idea menghubungkait
BBM Komputer Riba LCD Roda Impian
Penutup (5 minit)
1.Guru menayangkan semula lagu Keluarga Bahagia2. Murid diminta menyanyi bersama.3.Guru merumuskan kepentinganinstitusi keluarga.NilaiKasih sayang