rph psk 2(asigment)

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Matapelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 belian Bil.Murid : 26 orang Masa : 7.00 – 8.00 pagi Tarikh : 12 Ogos 2012 Tema : Sayangi Diri Topik : Unit 2 – Pengurusan Diri Subtopik : Makanan Seimbang Hasil Pembelajaran : Pada akhir aktiviti ini, murid-murid dapat: 1. Menyenaraikan jenis-jenis makanan seimbang. 2. Menjaga kesihatan diri dengan mengamalkan pemakanan yang seimbang. 3. Menyayangi diri dengan mengamalkan pemakanan yang seimbang. Isi kandungan : 1. Menerangkan jenis-jenis makanan yang seimbang. 2. Menerangkan penjagaan kesihatan diri hasil

Upload: kawaiirico

Post on 06-Feb-2016

22 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rancangan pengajaran harian

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Psk 2(Asigment)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 belian

Bil.Murid : 26 orang

Masa : 7.00 – 8.00 pagi

Tarikh : 12 Ogos 2012

Tema : Sayangi Diri

Topik : Unit 2 – Pengurusan Diri

Subtopik : Makanan Seimbang

Hasil Pembelajaran : Pada akhir aktiviti ini, murid-murid dapat:

1. Menyenaraikan jenis-jenis makanan seimbang.

2. Menjaga kesihatan diri dengan mengamalkan pemakanan yang seimbang.

3. Menyayangi diri dengan mengamalkan pemakanan yang seimbang.

Isi kandungan : 1. Menerangkan jenis-jenis makanan yang seimbang.

2. Menerangkan penjagaan kesihatan diri hasil

pengamalan pemakanan yang seimbang.

3. Menyayangi diri dengan mengamalkan pemakanan yang

seimbang.

Penerapan nilai : 1. Bekerjasama

Page 2: Rph Psk 2(Asigment)

2. Tolong – menolong

3. Menghormati

Penyerapan ilmu : 1. Kemahiran mendengar

2. Kemahiran bertutur

Pengetahuan sedia ada : 1. Murid pernah makan beberapa jenis makanan yang

seimbang.

2. Ibubapa murid pernah menyuruh mereka makan

makanan yang seimbang.

Kemahiran generik 1. Kajian masa depan

2. Kemahiran belajar

Pembelajaran Koperatif

1. Round Robin

2. Roam the room

Pendekatan Konstruktivisme

Page 3: Rph Psk 2(Asigment)

Prosedur pelaksanaan P&P Elemen Pengurusan Pembelajaran bestari/kemahiran generik

Catatan

Set Induksi (5 minit)

1. Guru akan melekatkan gambar

makanan yang berkhasiat dan

makanan yang tidak berkhasiat.

2. Guru akan bertanya kepada murid

mengenai pemilihan makanan

seimbang yang betul dan baik

untuk kesihatan.

3. Guru mengaitkan jawapan murid

dengan tajuk pelajaran hari ini.

KB :

I. Menghubung Kait

II. Membanding Beza

III. Menklasifikasikan

KBF :

I. Membuat Keputusan

II. Menyelesaikan Masalah

MI : I. Ruang/Visual

II. Interpersonal

III. Kinestetik

EIC :

I. Kompetensi kecerdasan emosi

(Emotional Intelegent Competency)

BBBGambar makanan seimbang dan tidak

seimbang.

Nilai murni:

Langkah 1 (15 minit)1. Murid diminta menontong tayangan

slaid power point mengenai

makanan seimbang.

2. Guru akan bersoal jawab dengan

murid tentang makanan-makanan

KB :

I. Memerhati

II. Menjana Idea

III. Menghubung kait

BBBLCD & Komputer riba

Nilai murniI. Bantu-membantu

Page 4: Rph Psk 2(Asigment)

seimbang.

2.1 apa makanan seimbang yang

pernah anda makan?

2.2 bilakah kali terakhir anda

makan mengikut system

piramid makanan.

Langkah 2 (20 minit)1. Guru akan mengedarkan gambar

makanan kepada setiap seorang

murid.

2. Murid diminta untuk menampalkan

gambar tersebut pada piramid

makanan yang telah disediakan

pada papan tulis mengikut

pengkelasan piramid makanan.

3. Setelah selesai melakukan aktiviti

tersebut, murid diminta untuk

menyenaraikan makanan-makanan

yang ada pada piramid makanan

didalam buku latihan mereka.

MI : I. Visual/Ruang

II. Interpersonal

KB : I. Memerhati

II. Menjana Idea

III. Menghubung kait

BBBPiramid makanan dan kad gambar.

Nilai murniI. Bertimbang rasa

II. bertanggungjawab

Langkah 3 (15 minit)1. Murid diminta untuk membentuk 6

kumpulan kecil iaitu 4 orang dalam

Teknik TOC :- Pokok/Awan

KB :-

BBBKertas mahjong/ alat tulis

Page 5: Rph Psk 2(Asigment)

setiap kumpulan.

2. Murid diminta untuk berbincang

dalam kumpulan masing-masing

mengenai faedah mengamalkan

pemakanan yang seimbang dalam

kehidupan.

3. Hasil kerja kumpulan akan

dipamerkan. Wakil setiap

kumpulan akan diminta untuk

membentangkan hasil

perbincangan dihadapan kelas.

I. Penyelesaian masalah

II. Menjana Idea

III. Komunikasi

IV. Memerhati

V. Menulis

Pembelajaran Koperatif :-I. Round Robin

II. Roam the room

Nilai murniI. Bertanggungjawab

II. bertimbang rasa

III. menghargai

IV. tolong menolong.

Penutup (5 minit)1. Guru membuat rumusan mengenai

hasil pembelajaran.

2. Guru memberikan dorongan

kepada murid untuk sentiasa

mengambil berat mengenai

pengamalan pemakanan yang

seimbang dalam kehidupan.

KBKK:Membuat kesimpulan