rph pj kssr tahun 4b

10
PROGRAM PRAKTIKUM PISMP AMBILAN JANUARI 2011 SK SIBU JAYA, SIBU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI [KSSR] Tarikh : 28 Februari 2014 (Jumaat) Masa : 0830 – 0900 Tempat : Gelanggang Sekolah Tahun(Kelas) : Tahun 4 Mawar Bilangan Murid : 35 orang ( 22 lelaki & 13 perempuan) Fokus Pembelajaran: 1.6 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan kategori serangan dengan lakuan yang betul. Tajuk : Mengelecek bola Standard Pembelajaran : 1.6.3, 2.6.3 & 5.1.5 Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat: Psikomotor : i. mengelecek bola menggunakan bahagian kaki dalam ruang yang ditentukan. ii. mengelecek bola menggunakan bahagian kaki ke pelbagai arah dalam ruang yang ditentukan. Kognitif : i. mengenal pasti ruang yang sesuai untuk bergerak dengan bola. ii. mengenal pasti bahagian kaki yang digunakan untuk mengelecek bola. Afektif: i. mengenal pasti ruang yang selamat untuk melakukan aktiviti seperti mengelecek bola. ii. menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan aktiviti menghantar bola. Kemahiran Berfikir: Menilai Pengalaman sedia ada: Murid-murid pernah bermain menggunakan bola. Penerapan nilai : Kerjasama Penggabungjalinan : Matematik Desmond Daniel Ak Copta 910817-13-5659 KSSR 1

Upload: dmond-niel

Post on 21-Jul-2016

66 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Pj Kssr Tahun 4b

PROGRAM PRAKTIKUM PISMP AMBILAN JANUARI 2011 SK SIBU JAYA, SIBU

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI [KSSR]

Tarikh : 28 Februari 2014 (Jumaat)

Masa : 0830 – 0900

Tempat : Gelanggang Sekolah

Tahun(Kelas) : Tahun 4 Mawar

Bilangan Murid : 35 orang ( 22 lelaki & 13 perempuan)

Fokus Pembelajaran: 1.6 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan kategori serangan dengan lakuan yang betul.

Tajuk : Mengelecek bola

Standard Pembelajaran : 1.6.3, 2.6.3 & 5.1.5

Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat:

Psikomotor : i. mengelecek bola menggunakan bahagian kaki dalam ruang yang ditentukan. ii. mengelecek bola menggunakan bahagian kaki ke pelbagai arah dalam ruang yang ditentukan.

Kognitif : i. mengenal pasti ruang yang sesuai untuk bergerak dengan bola. ii. mengenal pasti bahagian kaki yang digunakan untuk mengelecek bola.

Afektif: i. mengenal pasti ruang yang selamat untuk melakukan aktiviti seperti mengelecek bola. ii. menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan aktiviti menghantar bola.

Kemahiran Berfikir: MenilaiPengalaman sedia ada: Murid-murid pernah bermain menggunakan bola. Penerapan nilai : KerjasamaPenggabungjalinan : Matematik

BSPP : Bola (35), kon (10)

EMK: Kreativiti dan inovasi

Desmond Daniel Ak Copta 910817-13-5659

KSSR

1

Page 2: Rph Pj Kssr Tahun 4b

BAHAGIAN/MASA

AKTIVITI BUTIR MENGAJAR/FOKUS P&P

ORGANISASI ALATAN/CATATAN

MemanaskanBadan

(5 minit)

1. Set Induksi

2. Memanaskan badan melalui latihan

Menceritakan satu situasi permainan bola sepak bagaimana seorang pemain dapat membawa dan menjaringkan gol.

Berpasangan dan seorang pelajar memegang sebiji bola.- Seorang pelajar (tanpa bola)

akan merebut bola yang dipegang oleh rakannya.

- Rakannya akan sedaya upaya memegang bola tersebut sekuat yang boleh bagi mengelakkan bola dirampas oleh rakannya itu.

Hantar bola menggunakan tangan kepada rakan-rakannya secara bebas.

Hantar bola menggunakan kaki kepada rakan-rakan secara bebas.

Pergerakan dimulakan dengan ritma perlahan seterusnya secara pantas.

Berpasangan dan bebas.

Petunjuk:G = GuruM = Murid(Pegang Bola)M = Murid(Yang akan merebut bola)

Kedudukan ketika aktiviti hantaran. Bebas dan berselerak.

Petunjuk:G = GuruM = Murid

Bola (17)

Desmond Daniel Ak Copta 910817-13-5659

M M M M M

M M M M M

M M M M M

G

M M M M M M

M M M M M M

M M M M M M

M M M M

G

2

Page 3: Rph Pj Kssr Tahun 4b

Perkembangan(15 minit)

Perkembangan 1 (7 minit)

Perkembangan 2 (8 minit)

1. Pengenalan isi pelajaran

2. Aktiviti 1(Feel The Ball)

3. Aktiviti 2(Menggelecek zig zag)

Aktiviti hari ini ialah pergerakan berirama iaitu “Mengelecek bola”.

Bawa bola menggunakan dalam kaki sejauh 10 meter kemudian balik semula ke garisan permulaan.

Ulang pelakuan menggunakan kaki yang bertentangan pula.

Bawa bola menggunakan kaki yang dirasakan selesa dan sesuai untuk bergerak ke hadapan.

Fokus Pembelajaran:I. Kawal bola dengan selesa

dan kemas.

Bawa bola menggunakan bahagian kaki yang dirasakan selesa.

Kawal bola dengan kemas dan selesa.

Bawa bola secara zig zag di antara kon yang disusun.

Fokus Pembelajaran: Pastikan bola yang dikawal

verada hampir dengan bahagian kaki.

5 barisan = 7 orang / barisan

G

M M M M M M M M

M M M M M M M M

PetunjukG = guruM = murid

Aktiviti semasa latih tubi

G

M M M M M M M M M M M M M

Petunjuk:G = GuruM = Murid

= Jarak 10 meter.

= Garisan lurus

Bola (35), kon (10)

Catatan: Demonstrasi

dilakukan dahulu. Jarak antara murid

diberi penekanan supaya tidak berlaku pelangggaran dan murid selesa melakukan aktiviti.

Desmond Daniel Ak Copta 910817-13-5659

3

Page 4: Rph Pj Kssr Tahun 4b

Kemuncak(7 minit)

“Mari Menggelecek” Berdiri dan berada di dalam kawasan yang telah ditetapkan.

Kelecek bola di sekitar kawasan yang ditetapkan.

Cuba kelecek bola apabila berjumpa atau bertembung dengan rakan.

Murid yang berlanggar atau bola menyentuh bola murid lain akan terkeluar daripada permainan.

Kawasan kelecek akan dikecilkan setiap 1 minit.

Murid yang dapat kelecek bola tanpa bersentuhan atau berlanggar dengan murid lain akan dinobatkan sebagai pengelecek terbaik.

Tepukan diberikan kepada pengelecek terbaik dan akan membuat demonstrasi kepada rakan-rakan yang lain.

2 kumpulan = Lelaki @ perempuan / kumpu

Petunjuk:G = GuruM = Murid = Kon

Bola (35), kon (8)

Catatan: Guru akan

melakukan demonstrasi terlebih dahulu.

Penutup(3 minit)

1. Menyejukkan Badan Berlari anak dalam kawasan yang ditetapkan bersama bola.

Membuat gelonggaran bersama dengan bola.

Buka kaki selebar setengah meter dan tegakkan badan.

Bongkokkan badan serendah yang mungkin sambil bola yang dipegang menyentuh rumput dengan kiraan 8.

Berdiri tegak dengan kaki dibuka seluas bahu dan rapatkan kedua belah tangan lurus di atas kepala dengan kiraan 8.

Tarik nafas melalui hidung dan tahan selama kira-kira 3 saat

Petunjuk:G = GuruM = Murid

Desmond Daniel Ak Copta 910817-13-5659

M M M M M M M MM M

G

M M M

M M M M

M M M M

G M M M

4

Page 5: Rph Pj Kssr Tahun 4b

2. Rumusan Pelajaran2.1 Rumusan kognitif & Psikomotor

2.2 Rumusan Afektif- Penerapan Nilai- Pujian / Teguran

3. Kerja Susulan

kemudian hembus melalui hidung dan mulut.

Pastikan bola yang dikawal verada rapat dengan kaki untuk mendapatkan kawalan yang baik.

Gunakan dalam kaki atau kekura kaki untuk mengawal bola.

Berikan kerjasama semasa melakukan aktiviti mengelecek.

Lakukan aktiviti mengikut arahan yang diberikan untuk elak kecederaan.

Melayari internet bagi mendapatkan kefahaman yang kukuh berkaitan kemahiran mengelecek.

Menonton perlawanan bola sepak yang disiarkan di televisyen.

CATATAN SEMAKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Desmond Daniel Ak Copta 910817-13-5659

5

Page 6: Rph Pj Kssr Tahun 4b

Bil. KOMEN/CATATAN SEMAKAN OLEH

1.____________________________________

(En. Mohd. Marzuki B. Abu Bakar)

Guru Pembimbing

Tarikh: ____________________________

2.____________________________________

(En. Beruin Luang)

Guru Besar

Tarikh: ____________________________

3.

_____________________________(En. Ling Chung Yeo)

Pensyarah Penyelia

Tarikh: ____________________________

BORANG CATATAN REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Desmond Daniel Ak Copta 910817-13-5659

6

Page 7: Rph Pj Kssr Tahun 4b

ISU / PERKARAYANG DIBERI

BUKTI / ANALISIS / PENJELASAN CADANGAN TINDAKAN SUSULAN(PENCEGAHAN / PENAMBAHBAIKAN)

KEKUATAN /KELEBIHAN

KELEMAHAN / KEKURANGAN

Desmond Daniel Ak Copta 910817-13-5659

Disemak oleh Guru Pembimbing

Tandatangan :

Nama: En. Mohd. Marzuki B. Abu Bakar Tarikh:

Disemak oleh Pensyarah Penyelia

Tandatangan :

Nama: En. Ling Chung Yeo Tarikh:

7