rph pj- bola baling
DESCRIPTION
contoh rph pj yg dibuat.tunjang : kemahirantajuk: bola balingsubtajuk: menghantar bola aras bahuTRANSCRIPT
![Page 1: rph pj- bola baling](https://reader038.vdokumen.net/reader038/viewer/2022102415/5571f96b49795991698f891b/html5/thumbnails/1.jpg)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani
Tunjang : kemahiran
Tajuk : bola baling
Sub Tajuk/kemahiran : menghantar bola aras bahu
Tarikh : 30 Julai 2010 ( Jumaat )
Masa : 9.00 – 9.30 Pagi
Tahun : 4 Efektif
Bil. Murid : / 30 orang
Hasil Pembelajaran
Kandungan : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-
I. Psikomotor : memberi hantaran bola aras bahu dan menerima bola
dengan kaedah dan teknik yang betul sekurang-kurangnya 2 daripada 4 kali percubaan.
II. Kognitif : menjelaskan tujuan dan kegunaan hantaran aras bahu
![Page 2: rph pj- bola baling](https://reader038.vdokumen.net/reader038/viewer/2022102415/5571f96b49795991698f891b/html5/thumbnails/2.jpg)
di dalam permainan bola baling.
III. Affektif : melihat displin,sikap dan kerjasama, mematuhi arahan dan
bertolak-ansur.
Penerapan Nilai Murni : Ketelitian, disiplin, memberi perhatian,kerjasama,
kesungguhan, keselamatan,semangat kesukanan
Kemahiran Berfikir : membanding beza
Gabung jalin :.kecergasan
Alatan : bola baling, wisel, kun/skittle
![Page 3: rph pj- bola baling](https://reader038.vdokumen.net/reader038/viewer/2022102415/5571f96b49795991698f891b/html5/thumbnails/3.jpg)
Langkah
(masa)
Isi
Pembelajaran
Butir
mengajar
pengelolaan catatan
Set induksi
(5 minit)
Memanaskan
badan.
Berlari
Setempat
Lompat
selang seli.
Regangan
tangan,
bahu,badan
kaki,
Berlari setempat
Kaki diangkat hingga aras bahu
dan tangan dihayunkan
Lompat selang seli
Sambil melompat,kaki diangkat
kaki kiri dan kanan.Hayun tangan
dengan rancak.
Regangan tangan
Tangan diangkat kehadapan, tolak
telapak tangan ke atas dan
kebawah
Regangan bahu
Tangan dibengkokkan di depan
dada.tolak siku ke dalamdengan
sebelah tangan lain
Apabila wisel pertama dibunyikan
murid diminta untuk berlari
setempat di dalam kawasan yan
telah ditanda.
Apabila wisel kedua dibunyikan
murid diminta berhenti dari
melakukan larian setempat dan
melakukan pula gerakan lompat
selang-seli. Dan apabila wisel
ketiga ditiupkan, murid diminta
alatan
kun
TKP
Kinestetik
Verbal
Linguistik
Intrapersonal
Kaedah
Arahan
Nilai
Displin,
Tekun,
bekerjasama.
![Page 4: rph pj- bola baling](https://reader038.vdokumen.net/reader038/viewer/2022102415/5571f96b49795991698f891b/html5/thumbnails/4.jpg)
berselang.tangan capai tulang
belakang.tarik siku dengan tangan
bebas. Kemudian tukar tangan.
Regang badan
Angkat tangan kanan lurus.
Lengan cecah telinga. Tarik tangan
kanan ke kiri sambil bengkokkan
badan. Tukar tangan dan ulang.
berhenti dari melakukan lompat
selang-seli dan seterusnya
membentuk bulatan.
Seorang murid tampil ke tengah
bulatan untuk memimpin aktiviti
regangan tangan bahu,badan dan
kaki. Murid lain akan mengikut.
Langkah 1
Teknik
Menghantar
1. Prinsip hantaran bola aras
bahu.
Dalam 4 kumpulan Alatan
![Page 5: rph pj- bola baling](https://reader038.vdokumen.net/reader038/viewer/2022102415/5571f96b49795991698f891b/html5/thumbnails/5.jpg)
(5 minit)
(perkembangan)
bola aras bahu
dan menerima
hantaran
Untuk
membuat
hantaran
jarak jauh
ketika
dihalang atau
semasa tiada
halangan
Bola diletakkan di tapak tangan
untuk membuat hantaran.
Tangan yang akan membuat
hantaran ditarik dan meninggi ke
belakang.
Tangan dibengkokkan ke siku.
Salah satu kaki diletakkan ke
hadapan.
Tangan yang tidak memegang
bola dilintangkan manakala bahu
direndahkan sedikit semasa
melakukan hantaran.
2. Prinsip menerima hantaran
bola aras bahu
Hulurkan tangan lurus ke sisi
dengan jari-jari tangan diregangkan.
Sambut bola dan rapatkan bahu ke
dada.
1 2 3 4
Guru membuat demonstrasi atau
tunjuk cara kepada murid terlebih
dahulu bagaimana untuk membuat
hantaran bola aras bahu dan juga
teknik menerima bola hantaran
aras bahu kepada murid
Setiap 4 kumpulan telah
dibahagikan seramai 8 orang.
Secara berpasangan di dalam
setiap kumpulan membuat
hantaran dan menerima bola aras
bahu.
Kun
Wisel
Bola baling
Kaedah
Demonstrasi
Kumpulan
arahan
Nilai
Bersungguh,
tekun, displin
Langkah 2
(5 minit)
Menghantar
dan
1. Menghantar bola aras bahu dengan
menggunakan kaedah dan teknik
Dalam 4 kumpulan
Alatan
Kun
![Page 6: rph pj- bola baling](https://reader038.vdokumen.net/reader038/viewer/2022102415/5571f96b49795991698f891b/html5/thumbnails/6.jpg)
menerima
bola aras
bahu
yang betul.(sama seperti kaedah di
atas)
2. Hantaran bola yang dilakukan
bermula dengan tanpa halangan.
A B
2 meter
4 meter
6meter
Di dalam kumpulan yang sama,
secara berpasangan murid
membuat hantaran dan menerima
hantaran bola aras bahu pada
jarak 2 meter, 4meter,6meter
tanpa halangan dengan setiap
hantaran 2 kali percubaan.
Guru sentiasa berada di kawasan
padang untuk memerhati dan
menilai pelajar.
Wisel
Bola baling
Kaedah
Kumpulan,
arahan
Nilai
Bersungguh, ,
displin,
kerjasama,
Langkah 3
(5 MINIT)
Membuat
hantaran bola
aras bahu
1. Membuat hantaran bola aras bahu
dengan kaedah dan teknik yang
seperti di atas dengan halangan.
dalam 4 kumpulan
Alatan
Kun
![Page 7: rph pj- bola baling](https://reader038.vdokumen.net/reader038/viewer/2022102415/5571f96b49795991698f891b/html5/thumbnails/7.jpg)
dengan
halangan
a b c
2meter
Murid masih lagi di dalam
kumpulan yang sama.
guru mengarahkan murid untuk
membuat hantaran bola aras bahu
dengan halangan.
Murid a akan membuat hantaran
kepada murid c dengan dihalang
oleh murid b.
Bermula dengan hantaran pada
jarak 2 meter dengan 2 kali
percubaan.
Guru sentiasa berada di kawasan
padang untuk memerhati dan
menilai pelajar.
Wisel
Bola baling
Kaedah
arahan
Kumpulan
Nilai
Bersungguh,
tekun, displin
Langkah 4
(7 minit)
Bermain
dalam
Pertandingan bola baling mini. AlatanKump: 1 dan 2
Kump: 3 dan 4
A
![Page 8: rph pj- bola baling](https://reader038.vdokumen.net/reader038/viewer/2022102415/5571f96b49795991698f891b/html5/thumbnails/8.jpg)
(kemuncak)
kumpulan
1. Padang dibahagikan kepada 2 iaitu
padang A dan padang B.
2. Kumpulan 1 dan 2 akan
menggunakan padang A manakala
kumpulan 3 dan 4 akan
menggunakan padang B
3. Murid dibahagikan kepada 4
kumpulan.
4. Setiap kumpulan mempunyai 8
orang.
5. Syarat permainan ini hanya
menggunakan hantaran bola aras
bahu sahaja. Sekiranya
Kun
Wisel
Bola baling
Kaedah
Kumpulan
Nilai
Bersungguh, ,
displin,
kerjasama,
semangat
kesukanan
dan
berpasukan
B
![Page 9: rph pj- bola baling](https://reader038.vdokumen.net/reader038/viewer/2022102415/5571f96b49795991698f891b/html5/thumbnails/9.jpg)
menggunakan hantaran bola yang
lain,kumpulan tersebut dikira
kalah.
6. Pasukan yang menjaring bola
paling banyak dikira sebagai
pemenang.
Penutup
(3 minit)
Aktiviti
Menyejukkan
badan
Membuat
rumusan
1. Murid membuat aktiviti kelonggaran
dan menyejukkan badan.
2. Guru menyoal murid sama ada
murid gembira dan seronok
menjalankan aktiviti pada hari itu.
3. Guru menyoal kepada murid :-
Soalan:-
Apakah kegunaan hantaran bola
aras bahu semasa di dalam
permainan bola baling?
Jawapan:-
Untuk membuat hantaran jarak jauh
ketika dihalang atau semasa tiada
halangan
Kaedah
sumbangsara
n
Nilai
Bersungguh, ,
displin,
kerjasama
![Page 10: rph pj- bola baling](https://reader038.vdokumen.net/reader038/viewer/2022102415/5571f96b49795991698f891b/html5/thumbnails/10.jpg)
Soalan:-
Bagaimana untuk membuat
hantaran bola aras bahu?
Tunjukkan cara membuat balingan
bola tersebut
Jawapan:-
Tangan yang hendak membuat
balingan ditarik tinggi ke
belakang,dibengkokkan ke siku.
Satu kaki diletakkan ke hadapan.
Tangan yang memegang bola
dilintangkan dan bahu direndahkan
semasa melakukan hantaran.
Refleksi:
![Page 11: rph pj- bola baling](https://reader038.vdokumen.net/reader038/viewer/2022102415/5571f96b49795991698f891b/html5/thumbnails/11.jpg)
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Ulasan pensyarah/ guru pembimbing
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………