rph merancang dan menyedia jualan tahun 5
DESCRIPTION
merancang dan menyediakan jualanTRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian
Kemahiran Hidup Tahun 5
Mata pelajaran : Kemahiran hidup
Kelas : 5 delima
Tarikh : 30 Julai 2012
Masa : 12.05 pagi – 1.05 pagi
Bilangan pelajar :
Tajuk : 2.2 Merancang dan menyediakan jualan
Sub-tajuk : 2.2 (a) Membuat rancangan jualan
Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat:.
i. Menyatakan 2 cara menghasilkan barang yang akan dijual dengan betul.ii. Menetapkan 1 barang jualan yang akan dijual dengan tepat..iii. Menyatakan 2 cara menjual barang jualan dengan betul.
Pengalaman sedia : murid pernah membeli barang keperluan di kedai
Ada (PSA)
Kemahiran : murid dapat menyatakan cara menghasilkan barang, menetapkan barang jualan, menyatakan cara menjual
Nilai : kerjasama dan keyakinan.
KMD : 3 (6.3) Pandangan Terhadap Masa Depan.
KB : menjana idea.
BBM : buku teks kemahiran hidup tahun 5, lembaran kerja, buku rampaian
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran (PnP)
Catatan
Set induksi(5 minit)7.45 - 7.50
Pengenalan kepada sub tajuk merancang dan menyediakan jualan iaitu membuat rancangan jualan.
1. Guru bertanya siapa yang bercita-cita untuk menjadi usahawan.
2. Murid mendengar dengan penuh perhatian.
3. Guru menyoal murid.Soalan Apakah contoh
barangan yang akan dijual.
4. Murid memberi respons.Cadangan jawapan Makanan Jam tangan Pakaian
5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pengajaran.
BBM Buku
teks kh tahun 5 muka surat 107
Langkah 1(10 minit)7.50 – 8.00
Pengenalan kepada membuat rancangan jualan
Cara menghasilkan barang jualan
Menghasilkan sendiri barang jualan menternak menganyam menanam memasak
mengubah suai barang yang sedia ada barang dihasilkan
sendiri barang diperoleh
dari pembekal barang kitar
semula
1. Guru bertanya murid mengenai perancangan berniaga.
2. Murid memberi respons.3. Guru menerangkan sub
tajuk membuat rancangan jualan.
4. Murid memberikan perhatian terhadap pengajaran guru.
5. Guru membuat kesimpulan umum.
BBM
Langkah 2(10 minit)8.00 – 8.10
Menentukan barang jualan
Faktor Harga
1. Guru menerangkan maksud menentukan barang jualan.
2. Murid memberikan
BBM
Kehendak pembeli Diterima
perhatian terhadap pengajaran guru.
3. Guru menerangkan berdasarkan slide power point.
4. Murid memberi perhatian5. Guru membuat
kesimpulan umum.
Langkah 3(15 minit)8.10 – 8.25
Merancang cara menjual
Berjaja Bergerai Berkedai
KMD Fikirkan satu produk
yang akan dijual Pembentangan idea
1. Guru menerangkan merancang cara menjual.
2. Murid memberikan perhatian terhadap pengajaran guru.
3. Guru menerangkan berdasarkan slide power point.
4. Murid memberikan perhatian.
5. Guru membuat kesimpulan umum.
KMD Guru menyuruh murid
memikirkan idea tentang barangan yang akan dijual.
Murid membentangkan idea.
Guru membuat kesimpulan umum..
BBM
KMD 3(6.3)
Pandangan Terhadap Masa Depan
NILAI kerjasa
ma
Langkah 4(15 minit)8.25 – 8.40
Penilaian
Soalan latihan pada lembaran kerja. (lampiran 2)
.
1. Guru mengarah murid mengemas meja kerja.
2. Murid duduk di tempat masing-masing.
3. Guru mengedarkan lembaran kerja dan memberi arahan untuk menjawab soalan latihan..
4. Murid menjawab latihan pada lembaran kerja.
5. Guru memantau dan
BBM Lembara
n kerja (lampiran 2)
KB Menj
ana
membetulkan kesalahan.6. Murid membuat
pembetulan.7. Guru membincangkan
jawapan dengan murid dan membuat rumusan
8. Murid membetulkan jawapan.
9. Guru membuat kesimpulan umum.
ideaNILAI
keyakinan
Kesimpulan(5 minit)8.40 – 8.45
Rumusan
Guru merumuskan tajuk pengajaran: Pengenalan kepada
membuat rancangan jualan
Menentukan barang jualan
Merancang cara menjual
1. Guru merumuskan topik “membuat rancangan jualan”.
2. Murid memberi perhatian terhadap rumusan guru.
3. Guru meminta murid merumuskan pengajaran.
4. Murid memberi respons.5. Guru membuat
kesimpulan umum.
Tindakan susulan Guru menyuruh murid
membaca sub tajuk ‘membuat rancangan jualan’ dalam buku teks sebagai persediaan kelas akan datang.
BBM Buku
teks KH tahun 5 muka surat 114