rph menendang bola sepak

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI (KSSR) (60 MINIT) Tarikh : 12 September 2012 Kelas : K11 Mata pelajaran: Pendidikan Jasmani Masa : 8.10 - 9.10 pagi Bilangan Murid: 6 orang (3 lelaki, 3 perempuan) Tajuk : 1.0 Kemahiran Pergerakan Tunjang Utama : Kemahiran Standard Kandungan : 1.1 Pergerakan Asas Lokomotor Standard Pembelajaran :1.1.1 Melakukan Aktiviti Pergerakan Lokomotor Menendang Bola Tunjang lain yang disepadukan: Perkembangan Fizikal dan Estetika Nilai : Keseronokan, Berusaha, Kerjasama, Keyakinan Diri, Kerajinan. Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat aktiviti menendang bola pada minggu lepas. Elemen Merentas Kurikulum : Berorientasikan Pencapaian. Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: I. Psikomotor: a. Menendang bola ke arah gol sekurang-kurangnya dua kali percubaan. 1

Upload: johnny-lee

Post on 12-Dec-2015

511 views

Category:

Documents


27 download

DESCRIPTION

bola sepak

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Menendang Bola Sepak

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI (KSSR) (60 MINIT)

Tarikh : 12 September 2012

Kelas : K11

Mata pelajaran: Pendidikan Jasmani

Masa : 8.10 - 9.10 pagi

Bilangan Murid: 6 orang (3 lelaki, 3 perempuan)

Tajuk : 1.0 Kemahiran Pergerakan

Tunjang Utama : Kemahiran

Standard Kandungan : 1.1 Pergerakan Asas Lokomotor

Standard Pembelajaran :1.1.1 Melakukan Aktiviti Pergerakan Lokomotor Menendang Bola

Tunjang lain yang disepadukan: Perkembangan Fizikal dan Estetika

Nilai : Keseronokan, Berusaha, Kerjasama, Keyakinan Diri, Kerajinan.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat aktiviti menendang bola pada minggu lepas.

Elemen Merentas Kurikulum : Berorientasikan Pencapaian.

Objektif:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

I. Psikomotor:

a. Menendang bola ke arah gol sekurang-kurangnya dua kali percubaan.

b. Menendang bola ke arah pin untuk menjatuhkan pin sekurang-kurangnya dua

kali percubaan.

II. Kognitif:

a. Menyambung titik-titik gambar menendang bola dengan kemas dengan separa

bantuan guru.

b. Mewarna gambar menendang bola dengan kemas dengan separa bantuan guru.

1

Page 2: Rph Menendang Bola Sepak

III. Afektif:

a. Bekerjasama dengan guru semasa mengambil dan menyimpan alatan.

b. Berkerjasama dengan rakan dan mematuhi arahan guru semasa aktiviti

menendang bola dilaksanakan.

Bahan Bantu Mengajar : Kon, skitel, bola, pin boling, gelung.

BIL SPESIFIKASI

ALATAN

JUMLAH

1. Kon 16

2. Gelung 6

3. Skitel 6

4. Bola 6

2

Page 3: Rph Menendang Bola Sepak

Langkah Aktiviti BBB Catatan

Set induksi

(10 minit)

Memanas-

kan badan

dan

Regangan

Memanaskan badan:

1. Guru mengiri pelajar berlari padang

sebanyak 2 pusingan.

Regangan:

1. Guru membuat regangan anggota badan

bersama-sama murid.

2. Murid-murid diminta mengira bersama-

sama guru.

3. Guru membimbing murid membuat

regangan bersama-sama.

Gaya A:

Arahan

Nilai:

Keseronokan

Langkah 1

(5 minit)

Menendang

bola dalam

bulatan

1. Skitel disusun mengikut bilangan murid

dalam formasi bulatan.

2. Murid-murid dibimbing untuk berdiri di

hadapan skitel.

3. Guru berada di tengah-tengah bulatan.

4. Murid-murid diberikan arahan aktiviti

menendang bola yang akan dilaksanakan.

5. Guru menunjukkan cara menendang bola.

6. Guru menendang bola ke arah murid.

7. Murid-murid dibimbing menendang bola ke

arah guru.

8. Murid bertukar posisi dengan guru dan

menendang bola ke arah rakan.

9. Aktiviti menendang bola diteruskan

sekurang-kurangnya dua kali percubaan.

Spesifikasi Alatan

Alatan Jumla

h

Skitel 6

Bola 1

Gaya B:

Latihan

Terapi:

Psikomotor

Kasar

Nilai:

Berusaha

3

Page 4: Rph Menendang Bola Sepak

Langkah 2

(5 minit)

Menendang

bola secara

berpasangan

1. Murid-murid dibahagikan secara

berpasangan.

2. Murid-murid diminta untuk menendang

bola ke arah rakan.

3. Murid-murid dibimbing untuk menendang

bola ke arah rakan secara berpasangan.

4. Murid-murid menendang bola mengikut

keupayaan sendiri.

Butiran mengajar:

a. Kaki dibuka seluas bahu.

b. Mata pandang hadapan.

c. Kaki kanan dibawa ke belakang dan

dihayunkan ke hadapan untuk menendang

bola.

d. Bola ditendang ke arah rakan.

Spesifikasi Alatan

Alatan Jumla

h

Skitel 4

Gelun

g

5

Gaya C:

Berpasangan

(Reciprocal)

Terapi:

Pergerakan

dan

Psikomotor

Kasar

Nilai:

Kerjasama

Langkah 2

(10 minit)

Menendang

bola ke

dalam gol

1. Murid-murid dibimbing untuk beratur di

belakang skitel.

2. Guru menunjukkan cara menendang bola

ke dalam palang gol.

3. Murid-murid dibimbing untuk menendang

bola dalam jarak yang dekat dahulu.

4. Skitel dijarakkan dari palang gol.

5. Murid-murid dibimbing menendang bola

dengan jarak yang semakin jauh dan

kedudukan yang berbeza.

6. Murid-murid menendang bola mengikut

keupayaan sendiri.

7. Aktiviti diteruskan sekurang-kurangnya

tiga kali percubaan.

Spesifikasi Alatan

Alatan Jumla

h

Skitel 1

Bola 1

Palang

gol

1

Gaya B:

Latihan

Terapi:

Main dan

Psikomotor

Kasar

Nilai:

Keseronokan

dan

Keyakinan

Diri

4

Page 5: Rph Menendang Bola Sepak

Variasi permainan:

a. Menendang bola ke dalam gol dari arah

kiri.

b. Menendang bola ke dalam gol dari arah

kanan.

Langkah 4

(5 minit)

Menendang

bola untuk

menjatuhkan

pin

1. Skitel disusun secara dua barisan.

2. Kon disusun di dalam gelung dihadapan

skitel.

3. Murid-murid dibahagikan kepada dua

kumpulan.

4. Murid-murid dibimbing untuk beratur di

belakang skitel.

5. Guru memberi arahan dan menunjuk cara

aktiviti menendang bola untuk

menjatuhkan kon.

6. Murid-murid diberikan sebiji bola bagi

setiap kumpulan.

7. Murid dikehendaki menendang bola ke

arah pin untuk menjatuhkan pin.

8. Murid-murid menendang bola mengikut

keupayaan sendiri.

Butiran mengajar:

a. Kaki dibuka seluas bahu.

b. Mata pandang hadapan.

c. Bola diletakkan di hadapan kaki.

d. Kaki kanan dibawa ke belakang dan

dihayunkan ke hadapan.

e. Bola ditendang ke arah pin.

Spesifikasi Alatan

Alatan Jumla

h

Skitel 2

Gelun

g

2

Kon 6

Bola 2

Gaya B:

Latihan

Terapi: Main

dan

Pengamatan

Nilai:

Berusaha

5

Page 6: Rph Menendang Bola Sepak

Langkah 5

(10 minit)

Permainan

Kecil

1. Skitel dan kon disusun dihadapan setiap

murid.

2. Murid-murid dibimbing untuk berbaris di

belakang skitel.

3. Murid-murid dikehendaki menendang bola

untuk menjatuhkan kon.

4. Guru membimbing murid menendang bola

untuk menjatuhkan pin.

5. Murid-murid menendang bola untuk

menjatuhkan pin mengikut keupayaan

sendiri.

6. Murid-murid diberikan gula-gula jika dapat

menjatuhkan pin.

Spesifikasi Alatan

Alatan Jumla

h

Skitel 6

kon 12

Gelun

g

6

Bola 6

Gaya A:

Arahan

Terapi:

Psikomotor

Kasar dan

Pengamatan

Nilai:

Keseronokan

dan Berusaha

Menyejukk

an badan

Rumusan

dan

kesimpulan

(15 minit)

1.Guru mengiringi murid-murid untuk membuat

regangan .

2.Guru menunjukkan satu regangan badan dan

diikuti oleh semua murid.

3.10 regangan badan telah dibuat.

4.Guru mengiringi murid-murid untuk menarik

nafas 3 kali.

5.Guru membuat rumusan isi pelajaran yang telah

dipelajari pada hari tersebut

X X

X X X

X X

Petunjuk:

= Guru

X = Murid

Gaya A:

Arahan

Nilai:

Kerajinan

Langkah

keselamata

n:

Aktiviti ini

diadakan

untuk

memulihkan

debaran

jantung.

6

Page 7: Rph Menendang Bola Sepak

7