rph mate (seni dlm pendidikan).docx

16
NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073 Matapelajaran : Matematik Tahun : 2 Harmoni Masa : 10.40 hingga 11.40 pagi ( 60 minit ) Bilangan murid : 24 orang Bidang : Nombor Dan Operasi Tajuk : Pecahan Standard Kandungan : Murid-murid dibimbing untuk : 6.1 Menamakan pecahan wajar Standard Pembelajaran : 6.1 (i) ,(ii) ,(iii) (iv) Objektif Pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid-murid berupaya untuk: Mengenalpasti ,menyebut ,menamakan dan melorek pecahan wajar yang pengangkanya 1 dan penyebutnya hingga 10 dengan menggunakan bahan konkrit,gambar dan lipatan kertas dengan betul dalam kumpulan dan

Upload: noraini-huzin

Post on 17-Jan-2016

19 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073

Matapelajaran : Matematik

Tahun : 2 Harmoni

Masa : 10.40 hingga 11.40 pagi ( 60 minit )

Bilangan murid : 24 orang

Bidang : Nombor Dan Operasi

Tajuk : Pecahan

Standard Kandungan : Murid-murid dibimbing untuk :

6.1 Menamakan pecahan wajar

Standard Pembelajaran : 6.1 (i) ,(ii) ,(iii) (iv)

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid-murid berupaya untuk:

Mengenalpasti ,menyebut ,menamakan dan melorek

pecahan wajar yang pengangkanya 1 dan penyebutnya

hingga 10 dengan menggunakan bahan konkrit,gambar

dan lipatan kertas dengan betul dalam kumpulan dan

individu berpandukan soalan-soalan yang diberi.

Bahan Bantu Belajar : Roti keping, kertas pelbagai bentuk,kad perkataan,

Kad pecahan,LCD,Lembaran kerja.

Nilai : Bekerjasama,Tolong menolong,kekemasan,Yakin diri.

Elemen Merentas

Kurikulum : Kreatif Dan Inovatif

NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073

Fasa Aktiviti Komunikasi Catatan

1. Persediaa

n

Set Induksi

(5 minit)

1. Guru membawa

beberapa

Keping roti dan

memanggil murid untuk

memotong roti tersebut

kepada beberapa

bahagian yang sama

besar untuk diberikan

kepada rakannya.

2. Murid yang pertama

dikehendaki memotong

roti kepada 2 bahagian

yang sama besar untuk

diberikan kepada 2

orang rakannya.

3. Manakala murid yang

kedua dikehendaki

memotong roti kepada

4 bahagian yang sama

besar untuk diberikan

kepada 4 orang

rakannya.

4. Guru menerangkan

bahawa roti yang

1. Apa yang

cikgu bawa?

2. Bagaimanaka

h cara roti itu

dipotong

supaya

mendapat 2

bahagian

yang sama

besar?

3. Satu

daripada 2

bahagian roti

tersebut

dinamakan

apa?

4. Bagaimanaka

h cara roti

yang dipotong

supaya

mendapat 4

bahagian

yang sama

besar?

5. Satu daripada

4 bahagian

roti tersebut

BBB: Roti

keeping

Strategi /

Kedah:

Tunjukcar

a dan

Soal-

jawab

Nilai :

Yakin diri

NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073

dipotong kepada dua

bahagian dinamakan

separuh atau setengah

atau satu perdua dan

roti yang telah dipotong

kepada 4 bahagian

yang sama besar

dinamakan suku atau

satu per empat.

Atau

1= satu perdua

2

= setengah

Atau

1= satu perempat

4

= suku

dinamakan

apa?

2. Analisis 1. Murid-murid 1. Bagaimana BBB:Kad

NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073

(10min) diperkenalkan dengan

pecahan wajar yang

pengangkanya 1 dan

penyebutnya hingga 10.

2. Guru mempamerkan

bentuk yang terdiri

daripada dua

bahagian.kemudian

satu bahagian telah

diwarnakan.

3. Murid diterangkan

bahawa satu bahagian

yang berwarna ditulis

dalam pecahan ialah

1 dan

2

Ditulis dalam perkataan

sebagai

satu perdua.

1 = satu perdua

2

4. Ulangi aktiviti yang

cara untuk

melipat

bentuk ini

bagi

mendapatkan

dua bahagian

yang sama

besar?

2. Berapakah

pecahan bagi

bahagian

yang

berwarna ?

3. Bagaimana

untuk ditulis

dalam

perkataan.

4. Ulangi

soalan-soalan

yang sama

untuk bentuk-

bentuk yang

lain bagi

pecahan-

pecahan yang

seterusnya.

pelbagai

bentuk,

kad

pecahan,

kad

perkataan

Kaedah/

strategi :

Tunjuk

cara,

demontra

si,soal

jawab.

Nilai:Beri

perhatian,

toleransi

NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073

sama bagi pecahan 1

3

1 , 1 , 1 ,1 , 1 , 1 dan 1

4 5 6 7 8 9 10

5. Guru menerangkan

bahawa satu bahagian

yang dipilih boleh sama

ada untuk diwarnakan

atau dilorekkan.Guru

menunjukkan teknik

mewarna dan melorek

yang betul .

.

3. Perkemba

ngan

(Aktiviti

kumpulan)

(15 min)

1. Murid-murid

dibahagikan kepada 6

kumpulan yang terdiri

daripada 4 orang.

2. Setiap kumpulan

dibekalkan dengan lima

keping kad pelbagai

bentuk,kad

pecahan ,kad perkataan

dan jadual.

KAD BENTUK

1. Untuk

mendapatkan

pecahan 1

2

Berapa

bahagiankah

bentuk ini

perlu dilipat ?

2. Berapakah

yang perlu

dilorekkan?

3. Berapakah

pecahan yang

diperolehi dan

BBB:

Kad

Bentuk.

Kad

pecahan,

Kad

perkataan

,jadual

hasil kerja

Kaedah/

NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073

KAD PECAHAN

1 1 1 1 1

3 5 6 8 10

KAD PERKATAAN

apakah yang

perlu dotulis

dalam

perkataan?

4. Ulangi soalan

yang sama

bagi pecahan-

pecahan yang

seterusnya

dengan

bentuk yang

berbeza.

Strategi:

Perbincan

gan dan

berpusatk

an bahan

dan murid

Nilai:Beke

rjasama,y

akin

diri.kreatif

dan

inovatif.

NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073

Satu pertiga

Satu perlima

Satu perenam

Satu perlapan

Satu persepuluh

3. Mereka dikehendaki

melipat kad-kad

tersebut kepada

beberapa bahagian

mengikut kad pecahan

1, 1 , 1 ,1 dan 1

3 5 6 8 10

yang dibekalkan

dan menggariskan

kesan lipatan

dengan pembaris

seterusnya

melorekkan satu

bahagian mengikut

kreativiti masing-

masing.

4. Mereka perlu

NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073

memadankan dengan

kad pecahan , kad

perkataan serta

menampalkan didalam

jadual yang telah

disediakan.

5. Guru mmempamerkan

hasil kerja setiap

kumpulan dan membuat

penilaian kumpulan.

4. Imaginasi

Penjanaan

Idea

(15 min)

1. Setiap murid diberikan

dengan sehelai

lembaran kerja yang

teridiri daripada 4

bentuk yang berbeza.

LEMBARAN KERJA

2. Murid-murid

1. Berapakah

bahagian

yang

diperlukan

untuk

mendapatkan

pecahan 1 ,

2

1 ,1 ,1

4 7 9

2. Berapa

bahagian

yang perlu

diwarnakan?

3. Bagaimana

BBB:Kad

bentuk,gu

nting,buk

u latihan

Strategi/

kaedah:

berpusatk

an bahan

Nilai:

Yakin

diri,kreatif

dan

berani

NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073

dikehendaki

menggunting bentuk-

bentuk tersebut dan

membahagikan dengan

cara melipat kepada

beberapa bahagian

mengikut pecahan yang

diberikan iaitu 1 ,1 ,1 , 1

2 4 7 9

3. Kemudian murid-murid

dikehendaki menampal

di dalam buku latihan

dan seterusnya melorek

dan menulis dalam

pecahan dan

perkataan.

untuk menulis

dalam

pecahan dan

perkataan?

membuat

keputusa

n

5. Penilaian

(10 min)

1. Murid-murid diedarkan

dengan lembaran kerja.

2. Murid-murid

dikehendaki melorek

atau mewarna pecahan

berpandukan soalan-

soalan yang diberi.

BBB:

Lembaran

kerja

Strategi:B

erpusatka

n bahan

Nilai:Yaki

n diri

6. Penutup 1. Guru merumuskan 1. Apakah BBB:

NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073

tentang pecahan wajar

yang telah dipelajari.

2. Murid-murid

menyanyikan lagu

dengan iringan muzik:

Irama : Tanya sama

pokok versi lama

Mengapa adik bersusah hati

Belajar pecahan seronok sekali

Pecahan tambah tolak darab bahagi

Kalau selalu cuba mudah sekali

Pengangka satu, penyebut dua

Setengah diberi nama pecahan

Penyebutnya satu pengangkanya tiga

Itu satu pertiga kita namakan

Satu pertiga jangan dilupa

Kecil saiznya berbanding setengah

Satu perempat juga serupa

Saiznya kecil berbanding setengah

pecahan

wajar?

2. Apakah

pecahan yang

dipanggil

setengah?

senikata

lagu,

Muzik,LC

D

NORAINI BINTI HUZIN 730424025004 WAJ3073

Bila pengangka nilainya satu

Penyebutnya pula semakin besar

Semakin kecil pecahan itu

Bahagiannya pula semakin banyak,

SEMUA

Belajar pecahan dengan gembira

Faham asasnya tak mudah lupa

Cuba berulang kali gunakan minda

Kalau tidak faham cikgukan ada

Tanya sama cikgu , apakah pecahan ???