rph kssr t4 pendidikan moral

4
Kelas: Tahun 4 Masa: 0900 – 1000 / 60 minit Nilai Utama : Kepercayaan Kepada Tuhan Nilai Sampingan : Menghormati Tajuk : SK : Kepercayaan Kepada Tuhan SP : 1.1.1 , 1.1.2 Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid-murid akan berjaya untuk: i. Menyenaraikan amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran. (Kognitif) ii. Menerangkan cara menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran. (Afektif) iii. Mengamalkan sikap menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran (Psikomotor) EMK: Keusahawanan (EK5), TMK BBB: Laptop, Lembaran Kerja, LCD Aktiviti: Set Induksi : Menunjukkan gambar-gambar tempat beribadat (Guru bersoaljawab dengan pelajar mengenai pengetahuan murid-murid tentang tempat-tempat beribadat) Langkah – Langkah : 1. Guru menerangkan tentang nilai yang akan dipelajari 2. Guru bersoaljawab dengan murid berkaitan amalan agama dan kepercayaan jiran. - Apakah amalan ibadat dan agama yang diamalkan oleh jiran? - Apakah yang kamu tahu mengenai amalan agama tersebut? - Bagaimanakah cara kamu menghormati amalan agama tersebut?

Upload: mohd-rezuan

Post on 26-Oct-2015

665 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

rph kssr t4 pendidikan moral

TRANSCRIPT

Page 1: rph kssr t4 pendidikan moral

Kelas: Tahun 4

Masa: 0900 – 1000 / 60 minit

Nilai Utama : Kepercayaan Kepada Tuhan

Nilai Sampingan : Menghormati

Tajuk :

SK : Kepercayaan Kepada Tuhan

SP : 1.1.1 , 1.1.2

Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid-murid akan berjaya untuk:

i. Menyenaraikan amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran. (Kognitif)ii. Menerangkan cara menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan

kepercayaan jiran. (Afektif)iii. Mengamalkan sikap menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan

kepercayaan jiran (Psikomotor)

EMK: Keusahawanan (EK5), TMK

BBB: Laptop, Lembaran Kerja, LCD

Aktiviti:

Set Induksi : Menunjukkan gambar-gambar tempat beribadat

(Guru bersoaljawab dengan pelajar mengenai pengetahuan murid-murid

tentang tempat-tempat beribadat)

Langkah – Langkah :

1. Guru menerangkan tentang nilai yang akan dipelajari2. Guru bersoaljawab dengan murid berkaitan amalan agama dan kepercayaan

jiran.- Apakah amalan ibadat dan agama yang diamalkan oleh jiran?- Apakah yang kamu tahu mengenai amalan agama tersebut?- Bagaimanakah cara kamu menghormati amalan agama tersebut?

3. Guru menerangkan cara menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran.

4. Murid diminta melakonkan cara menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran.

5. Guru memberikan lembaran kerja.

Page 2: rph kssr t4 pendidikan moral

Penutup:

Guru dan murid membuat rumusan terhadap aktiviti yang telah dilakukan.

Contoh soalan:

- Apakah yang telah kamu lakonkan?- Apakah nilai yang telah kamu pelajari pada hari ini?

Penilaian : Lembaran kerja

Impak : ___________________________________________________________

____________________________________________________________

Page 3: rph kssr t4 pendidikan moral

Lembaran Kerja

Agama Amalan Ibadat

IslamMeminum air Amrit tanda menjadi umat yang mematuhi peraturan

Hindu

Menyalakan lampu minyak pada Hari Wesak sebagai tanda memohon kesejahteraan

KristianMengambil wuduk sebelum menunaikan sembahyang lima kali sehari

Sikh

Memecahkan buah kelapa semasa Thaipussam sebagai salah satu cara menandakan hasrat tercapai

BuddhaPergi ke gereja pada setiap hari Ahad untuk melakukan amalan sembahyang.