rph keris
TRANSCRIPT
Matapelajaran: Pendidikan Seni Visual
Kelas/ Tahun: 6 Orkid
Tarikh : 5.3.2012
Masa : 10.20 – 11.20 pagi (1 jam)
Bil. Murid : 25 orang
Bidang Kegiatan: Kraf Tradisional
Tajuk: Keris
Hasil Pembelajaran:
Aras 1
1. Melihat dan memerhati gambar pelbagai jenis keris dan bahagiannya.
Aras 2
1. Membuat model keris dengan menggunakan elephant kad. (melukis, menggunting dan mencantum)
Aras 3
1. Mewarnakan keris dengan menggunakan warna pilihan sendiri (krayon)
Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengetahui bahagian- bahagian yang terdapat pada keris.
2. Memahami cara menghasilkan keris dengan menggunakan bahan gantian.
3. Menghargai keris sebagai bahan warisan Melayu.
Pengetahuan sedia ada murid :
1. Murid pernah melihat objek keris di majalah dan televisyen.
2. Murid pernah menghias, menggunting dan mewarna.
Nilai Murni : Bekerjasama, ketekunan, ketelitian dan kekemasan.
Alat : Gunting, warna krayon,
Bahan : Kertas lukisan
Kemahiran Berfikir :Kemahiran belajar, pemudahcara
Strategi Pembelajaran : Direktif, Pemerhatian, Kontekstual,koperatif, Kecerdasan Pelbagai
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Video, paparan slaid
Langkah/masa Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set induksi
(5 minit)
Guru menayangkan klip video Murid menonton cerita yang dimainkan BBM : Klip video.
Kecerdasan pelbagai –
Muzik dan linguistik
Langkah 1
(10 minit)
Guru memperkenalkan tajuk
pelajaran pada hari ini.
Guru menyoal murid mengenai
jenis alat tajam yang mereka tahu
dan pernah lihat.
Soalan: Siapa pernah melihat
alatan tajam?
Jawapan : saya
Soalan : Nyatakan jenis-jenis
alatan tajam yang kamu tahu?
Jawapan: Pisau, parang, sabit,
1. Guru menanyakan soalan yang berkaitan
dengan alatan yang tajam.
2. Murid menjawab soalan yang diberikan oleh
guru.
3. Murid mendengar penerangan guru dengan
penuh minat dan tekun.
4. Guru menayangkan jenis-jenis alatan tajam
dalam bentuk paparan slaid.
5. Murid memerhati dengan penuh minat.
6. Guru mengaitkan contoh yang diberikan
dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
BBM : Persembahan
multimedia, projector
keris
Langkah 2
(10 minit)
Soal jawab mengenai keris:
Guru: Siapa pernah lihat keris?
Murid : Pernah.
Guru : Adakah kamu tahu
menghasilkan keris?
Murid: Tidak.
Guru menerangkan senarai alat
dan bahan yang diperlukan untuk
menghasilkan keris iaitu:
Gunting, pensel warna
Kertas lukisan
Guru membuat demonstrasi cara
menghasilkan keris tersebut.
Guru menerangkan kepada murid-murid bahawa
mereka akan membuat keris yang diperbuat
daripada elephant kad.
Guru memberi penerangan mengenai bahan yang
diperlukan untuk menghasilkan keris.
Guru membahagikan murid-murid kepada 5
kumpulan dimana setiap kumpulan mempunyai 5
orang murid.
Murid menyediakan alat dan bahan yang dibawa
sendiri.
Langkah 3 Guru memberi arahan supaya
murid mula menghasilkan keris.
Murid menghasilkan keris dengan pelbagai saiz dan
bentuk
(25 minit)
Murid menghasilkan keris dengan kreativiti mereka
sendiri.
Murid mewarna dan menghias keris yang dihasilkan
dengan pelbagai warna yang menarik.
Langkah 4
(5 minit)
Murid mempamerkan hasil karya
mereka.
Guru mengarah murid mempamerkan hasil karya
masing-masing di hadapan kelas.
Murid menceritakan perihal keris yang dihasilkan
kepada rakan sekelas.
Penutup
(5 minit)
Membuat penilaian Guru membuat penilaian hasil karya murid
berdasarkan kekemasan, kekreatifan dan
Merumuskan tajuk dan
menerapkan nilai
kebersihan.
Guru mengulangi tajuk pada hari ini dan
menerapkan nilai murni yang bersesuaian.