rph (induktif)

5
Contoh rancangan pelajaran harian mengikut pendekatan induktif Tema : Menyiasat Alam Bahan Tajuk : Sifat-sifat bahan Subtopik : Sifat bahan Tempoh : 60 minit Tahun : 4 Objektif pembelajaran: Memahami sifat-sifat bahan Hasil Pembelajaran: Pada akhir P&P, para pelajar akan dapat: Mengenalpasti bahan konduktor atau penebat elektrik. Pendekatan/kaedah/strategi: Pendekatan – Inkuiri-penemuan Strategi – Mengeksperimen dan perbincangan Pengetahuan sedia ada: Kejutan elektrik yang berkaitan dengan pengalir dan penebat elektrik. Kemahiran Proses Sains: Komunikasi, meramal dan mengelas Nilai murni: Kerjasama Sumber: Litar lengkap dan bahan pengalir dan penebat Fasa (masa) Isi kandungan Aktiviti pembelajaran dan pengajaran Catatan Set Mengapa Jenis aktiviti:

Upload: ezzah-syahirah

Post on 31-Jul-2015

1.070 views

Category:

Documents


74 download

DESCRIPTION

Rancangan Pelajaran Harian

TRANSCRIPT

Page 1: RPH (INDUKTIF)

Contoh rancangan pelajaran harian mengikut pendekatan induktif

Tema : Menyiasat Alam Bahan

Tajuk : Sifat-sifat bahan

Subtopik : Sifat bahan

Tempoh : 60 minit

Tahun : 4

Objektif pembelajaran: Memahami sifat-sifat bahan

Hasil Pembelajaran: Pada akhir P&P, para pelajar akan dapat:

Mengenalpasti bahan konduktor atau penebat elektrik.

Pendekatan/kaedah/strategi: Pendekatan – Inkuiri-penemuan

Strategi – Mengeksperimen dan perbincangan

Pengetahuan sedia ada: Kejutan elektrik yang berkaitan dengan pengalir dan

penebat elektrik.

Kemahiran Proses Sains: Komunikasi, meramal dan mengelas

Nilai murni: Kerjasama

Sumber: Litar lengkap dan bahan pengalir dan penebat

Fasa (masa) Isi kandungan Aktiviti pembelajaran dan

pengajaran

Catatan

Set induksi/

orientasi (5

minit)

Mengapa terdapat

jenis bahan dalam

satu alat elektrik

Jenis aktiviti: bercerita

- Guru menceritakan

mengenai

pengalaman

terkena kejutan

elektrik yang kecil

apabila

menggunakan

Page 2: RPH (INDUKTIF)

alatan elektrik.

- Bersoal jawab

tentang cerita

tersebut iaitu

tentang jenis bahan

yang menyebabkan

kejutan elektrik

pengalaman sedia

ada murid.

Meramal

idea (10

minit)

Mengenalpasti

objek konduktor

dan penebat

elektrik.

1. mengedarkan

pelbagai jenis objek

kepada murid

seperti paku,

kertas, buku, pensil

kayu, pembaris

plastic, grafit pensil,

duit syiling, sudu

plastic, getah

pemadam dan rod

kaca.

2. Murid mengelaskan

bahan kepada 2

kumpulan iaitu

konduktor dan

penebat elektrik.

Kemahiran

saintifik: meramal,

mengelas

Nilai murni:

kerjasama dan

berani.

Pemerhatia

n (25 minit)

Mengeksperimen

bahan yang diberi

dalam litar elektrik.

1. Murid membina litar

lengkap.

2. Murid

menyambungkan

objek yang diberi

dalam satu litar

yang lengkap.

3. Murid membuat

Kemahiran

saintifik:

mengeksperimen,

membuat

pemerhatian.

Nilai murni:

bekerjasama, jujur

Page 3: RPH (INDUKTIF)

pemerhatian

tentang nyalaan

mentol bagi setiap

objek yang

disambung dalam

litar lengkap.

4. Murid merekodkan

hasil pemerhatian

dalam lembaran

yang diberi.

Penjelasan

(15 minit)

- Bahan

konduktor

(pengalir

elektrik)

- Bahan

penebat

(bukan

pengalir

elektrik)

1. Guru meminta

setiap kumpulan

murid

membentangkan

hasil keputusan

eksperimen.

2. Setiap kumpulan

murid membuat

kesimpulan

berdasarkan hasil

eksperimen

masing-masing.

(aras tinggi)

3. Guru mengukuhkan

hasil dan memberi

takrifan konduktor

dan penebat

elektrik.

Refleksi (5

minit)

Senarai bahan

konduktor dan

penebat elektrik

1. Murid membuat

peta minda.

(lembaran kerja

disediakan)