rph ict for science
DESCRIPTION
science rphTRANSCRIPT
2.0RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Kelas5 Elit Masa60 minitTemaSains Fizikal TajukTenagaStandard Kandungan 5.2 Tenaga boleh dibaharui dan tidak boleh dibaharui.
Standard Pembelajaran5.2.1 Menyatakan tenaga boleh dibaharui ialah tenaga yang boleh dijana daripada sumber yang sentiasa ada secara berterusan melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.
5.2.2 Menyatakan tenaga tidak boleh dibaharui ialah tenaga yang tidak boleh dijana apabila sumber adalah terhad atau tidak boleh diperoleh secara berterusan melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.
5.2.3 Menyenaraikan sumber tenaga boleh dibaharui seperti angin, cahaya matahari, hujan, biojisim dan ombak.
5.2.4 Menyenaraikan sumber tenaga tidak boleh dibaharui seperti petroleum, arang batu dan bahan nuklear.
Objektif Pembelajaran Di akhir pembelajaran, murid boleh :1. Menyatakan maksud tenaga dibaharui dan tenaga tidak boleh dibaharui menerusi pelbagai media.2. Menyenaraikan sumber tenaga dibaharui dan sumber tenaga tidak boleh dibaharui pelbagai media.
Kemahiran Proses Sains1. Memerhati2. Berkomunikasi3. Meramal4. membuat inferens
Elemen Merentasi KurikulumKemahiran Berfikir, Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK), Kreativiti dan InovatifPengetahuan Sedia Ada Murid 1. Murid telah mengenal jenis-jenis sumber tenaga.2. murid telah mengenal kepentingan tenaga.FASA/MASAKANDUNGANAKTIVITI PdPCATATAN
Aktiviti GuruAktiviti Murid
Orientasi(5 min)Menyenaraikan jenis-jenis sumber tenaga yang ditunjukkan dalam video.
Konsep sumber tenaga dibaharui dan tenaga yang tidak dibaharui.
1. Guru menunjukkan klip video animasi pembaziran tenaga yang dilakukan oleh seorang manusia.
2 . Guru bertanya beberapa soalan berdasarkan tayangan video tersebut. Apakah sumber-sumber tenaga yang terdapat dalam video tersebut ? Apakah aktiviti yang dilakukan oleh manusia dalam tayangan video tersebut?
4. Guru menjelaskan definisi sumber tenaga boleh diperbaharui dan tidak boleh diperbaharui.
1. Murid memberi respon untuk soalan guru. 2. Murid mengenal terdapat sumber tenaga yang tidak boleh digunakan semula..
KPS :
MemerhatiMembuat inferensBerkomunikasi
BBM:Klip Video
Pencetusan Idea(10 min)Perbincangan kumpulan
Jenis-jenis sumber tenaga1. Guru meminta murid melakarkan satu peta minda sumber-sumber tenaga berdasarkan kefahaman murid.
2. Guru meminta dalam kumpulan untuk mengenalpasti sumber-sumber tenaga boleh diperbaharui dan sumber tenaga tidak boleh diperbaharui. 1. murid-murid membuat lakaran peta minda sumber-sumber tenaga dalam powerpoint.
2. Wakil murid setiap kumpulan membuat pembentangan.
KPS : MengelaskanBerkomunikasiMenjanakan idea
BBM : Powerpoint
Penstrukturan idea(20 minit)Penerangan guru
Sumber tenaga boleh perbaharui dan sumber tenaga yang tidak boleh diperbahrui
1. Guru akan memaparkan slaid powerpoint menjelaskan sumber tenaga boleh diperbaharui dan tidak boleh diperbaharui.
1. Murid akan mendengarkan penjelasan guru dan memperbaiki miskonsep wujud tentang menjelaskan sumber tenaga boleh diperbaharui dan tidak boleh diperbaharui.
KPS : Berkomunikasi
BBM: Persembahan Power Point
Aplikasi idea(20 minit)Sumber tenaga boleh perbaharui dan sumber tenaga yang tidak boleh diperbahrui
1. Guru membina soalan dan menjalankan aktiviti dalam berbentuk powerpoint iaitu mengelaskan sumber tenaga boleh perbaharui dan sumber tenaga yang tidak boleh diperbahrui.
2. Guru membincangkan jawapan dengan murid.
3. guru memberi latihan pengukuhan dalam bentuk powerpoint iaitu mengenalpasti gambar sumber tenaga boleh perbaharui dan sumber tenaga yang tidak boleh diperbahrui.
1. Murid akan membuat latihan dalam powerpoint.
KPS : Berkomunikasi
BBM: Powerpoint
Refleksi(5 minit)Sumber tenaga boleh perbaharui dan sumber tenaga yang tidak boleh diperbahrui
1. Guru memberi latihan kuiz dalam FROG VLE sebagai ujian formatif.1. Murid akan menjawab soalan kuiz dalam FROG VLE dan menguji tahap kefahaman murid keberkesanan pelajaran.KPS : Berkomunikasi
BBM: FROG VLE
5