rph bola sepak t 4(latest)

Upload: hafizzudin-zainudin

Post on 14-Apr-2018

284 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    1/14

    RANCANGAN

    PENGAJARAN HARIAN

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    2/14

    2

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

    Tarikh : 20 September 2013

    Masa : 0730-0830 (30 minit)

    Tempat : Padang Bola Sepak

    Tahun(Kelas) : Empat (4)

    Bilangan Murid: 21 orang ( 13 orang lelaki & 9 orang perempuan )

    Tunjang Pembelajaran: 1. Kemahiran

    Tajuk : Kemahiran Asas Bola Sepak

    Sub-tajuk : Mengelecek Dan Membawa Bola

    Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat:

    Psikomotor : i. murid akan dapat melakukan kemahiran menggelecek dengan teknik yang betul

    ii. melakukan teknik mengelecek dengan kordinasi kaki yang betul

    Kognitif : i. menyatakan otot atau anatomi badan yang terlibat dalam melakukan kemahiran mengelecek bola

    ii. memberi sebab mengapa teknik mengelecek berguna dalam permainan bola sepak

    Afektif: i. menunjukkan perasaan seronok semasa menjalani aktiviti

    ii. berdisiplin dan bekerjasama dalam melakukan aktiviti

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    3/14

    3

    Kemahiran Berfikir: Menghubungkait dan mengenalpasti.

    Pengalaman sedia ada : Murid-murid pernah menonton perlawanan bola sepak melalui televisyen atau media lain.

    Penerapan nilai : Mematuhi arahan, bekerjasama dan bertanggungjawab.

    Kemahiran Berfikir : Menganalisis, mengenalpasti

    Penggabungjalinan : Sains, Matematik dan Bahasa Melayu.

    Kesepaduan : Koordinasi, Ketangkasan

    Strategi P&P : Arahan, Demonstrasi

    Alatan :Alatan Kuantiti

    Bola Sepak 22

    Skitel 12

    Gelung rotan 2

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    4/14

    4

    BAHAGIAN

    /MASA

    AKTIVITI BUTIR MENGAJAR/

    FOKUS P&P

    ORGANISASI ALATAN/

    CATATAN

    Permulaan

    (5 minit)

    Set Induksi.

    Memanaskan

    Badan.

    Belalang dan

    Belatuk

    Murid dibahagikan

    kepada 2 kumpulan

    iaitu belalang dan

    belatuk.

    Kedua-dua kumpulan

    menghadap satu

    sama lain di antara

    garisan pemisah

    menggunakan kon.

    Guru berada di antara

    kedua-dua kumpulan

    tersebut.

    Nama kumpulan yang

    disebut, belalang atau

    belatuk akan

    mengejar kumpulan

    yang tidak disebut dan

    menangkap ahli-ahli

    Murid akan berlari dalam

    kawasan yang akan

    ditetapkan oleh guru.

    Padang bola sepak.

    Strategi :

    Arahan

    Nilai

    Mematuhi arahan

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    5/14

    5

    kumpulan lawan.

    Perkembangan

    (12 minit)

    Perkembangan

    1

    (Rasa bola dan

    bergerak

    dengan bola)

    (6 minit)

    Pengenalan Isi

    Pelajaran.

    Demonstrasi.

    Menerangkan

    keperluan kemahiran

    mengelecek terutama

    dalam bola sepak dan

    kaitan juga dengan

    permainan lain.

    Demonstrasi ansur

    maju rasa bola:

    Secara statik

    Bola diletakkan pada

    lantai,

    di tepi kaki.

    Kaki kanan

    digerakkan dan

    kemudian diletakkan

    di atas bola.

    Aktiviti semasa demonstrasi. Bebas

    dan berselerak.

    Petunjuk

    = guru

    = murid

    = skitel

    Bola dan Skitel.

    Strategi :

    Arahan

    Demonstrasi

    KBKK :

    Menganalisis

    Nilai :

    Mematuhi arahan

    Bertanggungjawab

    Penggabungjalinan:

    Sains(otot)

    Gastrocnimeus

    Hamstring Quadriceps

    Soleus

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    6/14

    6

    Latuh tubi.

    Kaki kiri melakukan

    perkara yang sama

    secara berulang-

    ulang.Kemudian,

    menggerakkan bola

    menggunakan kaki kiri

    dan kanan. Bola

    digerakkan

    menggunakan dalam

    kaki ke kiri dan kanan

    Setiap murid

    dibekalkan dengan

    sebiji bola dan semua

    murid akan

    melaksanakan latih

    tubi secara individu di

    kawasan yang sesuai

    mengikut pilihan

    mereka dengan

    pemerhatian guru.

    Murid kemudian

    Aktiviti semasa latih tubi

    Gambar 1

    Petunjuk:

    = Guru

    = Murid

    = skitel

    Gambar 2

    Aktiviti mengelecek dengan

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    7/14

    7

    berbaris di satu

    garisan panjang.

    Murid akan membawa

    bola menggunakan

    dalam pada jarak

    yang ditetapkan,

    kemudian balik

    semula ke garisan.

    Pelakuan diulang

    menggunakan kaki

    yang bertentangan

    pula. Kemudian, bola

    dibawa bergerak

    menggunakan kedua-

    dua belah kaki. Ke kiri

    dan ke kanan

    menggunakan perut

    kaki.

    Murid juga diberikan

    kebebasan untuk

    menggunakan

    bahagian kaki yang

    menggunakan bola

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    8/14

    8

    dirasakan sesuai bagi

    mereka.

    Perkembangan

    2

    (Menggelecek

    dengan

    menggunakan

    bola)

    6 minit

    Demonstrasi

    Latih-Tubi

    menggelecek

    mengikut kemahiran

    masing-masing.

    Guru menerang dan

    meminta seorang

    murid membuat

    demonstrasi

    kemahiran

    menggelecek.

    Murid berkenaan

    membuat tunjuk cara

    dengan menggelecek

    bola dalam bentuk

    zig-zag melintasi

    barisan murid lalu

    menjaring gol sambil

    guru memberi

    penerangan.

    Murid lain akan

    Demonstrasi

    Kedudukan murid bersama bola

    Bola, gelung rotan dan skitel.

    Strategi :

    Arahan

    Demonstrasi

    KBKK :

    Menganalisis

    Nilai

    Mematuhi arahan

    Bertanggungjawab.

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    9/14

    9

    diminta melakukan

    perbuatan sama

    dengan diperhatikan

    oleh guru.

    Tiap murid

    melakukan sebanyak

    2 kali percubaan.

    Petunjuk:

    = Guru = Gelung rotan

    = Murid = skitel

    Kemuncak

    (10 minit)

    Permainan

    kecil Pirates

    Guru

    membahagikan muri

    d kepada 2 kumpulan

    (1 kumpulan, 9/10

    orang).

    Guru membentuk 2

    petak dengan

    menggunakan kon

    sebagai kawasan

    permainan.

    Guru mendirikan kon

    Petunjuk :

    = Guru

    = Pirates (tanpa bola)

    = Nelayan (bola)

    = Kon(gol)

    Bola, reben dan skitel.

    KBT :

    Kontekstual

    KBKK :

    Menganalisis

    Mengenal pasti

    Nilai :

    Mematuhi arahan

    Bekerjasama

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    10/14

    10

    di tengah-tengah

    bulatan permainan

    sebagai gol.

    Dalam kawasan

    permainan, guru

    menentukan 9 orang

    pemain dengan bola

    dan 3 orang pemain

    tanpa bola

    (Lanun/Pirates).

    Pirates akan

    berusaha untuk

    mendapatkan bola

    daripada pemain.

    Pemain akan

    menggelecek dan

    mengelakkan

    daripada kehilangan

    bola.

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    11/14

    11

    Setelah Pirates

    mendapatkan bola,

    mereka akan cuba

    menjaringkan gol di

    tengah-tengah petak.

    Sekiranya Pirates

    berjaya menjaringkan

    gol, pemain yang

    kehilangan bola akan

    menjadi Pirates.

    Pemain terakhir yang

    mempunyai bola akan

    di kira sebagai

    pemenang

    Penutup

    (4 minit)

    Menyejukan

    Badan

    Berlari anak dalam

    kawasan yang

    ditetapkan bersama

    bola.

    Membuat gelonggaran

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    12/14

    12

    bersama dengan bola.

    Buka kaki selebar

    bahu dan tegakkan

    badan.

    Bongkokkan badan

    serendah yang

    mungkin sambil bola

    yang dipegang

    menyentuh rumput

    dengan kiraan 8.

    Berdiri tegak dengan

    kaki dibuka seluas

    bahu dan rapatkan

    kedua belah tangan

    lurus di atas kepala

    dengan kiraan 8.

    Tarik nafas melalui

    hidung dan tahan

    selama kira-kira 3 saat

    kemudian hembus

    melalui hidung dan

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    13/14

    13

    Refleksi

    mulut.

    Murid memberi

    refleksi kepada P&P

    kemahiran

    mengelecek yang

    telah dilaksanakan.

    Guru akan

    memperoleh idea

    bagaimana mengatasi

    masalah yang

    dihadapi dan

    mempelbagaikan lagi

    aktiviti.

    Melayari internet bagi

    mendapatkan

    kefahaman yang

    kukuh berkaitan

    kemahiran

    mengelecek.

    Menonton

    perlawanan bola

  • 7/30/2019 Rph Bola Sepak t 4(Latest)

    14/14

    14

    sepak yang disiarkan

    di televisyen.

    Refleksi :

    ..................................................................................................................................................................................................................

    ..................................................................................................................................................................................................................

    ..................................................................................................................................................................................................................

    ..................................................................................................................................................................................................................

    ..................................................................................................................................................................................................................