rph bm t5 nilai murni kisah teladan

5
REKOD PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 5 Ehsan Bil.Murid : orang Tarikh : 13 Mac 2014 Masa : 10.00 pagi – 11.00 pagi (1 jam) Unit : Unit 10 ; Nilai Murni Tajuk : Kisah Teladan Fokus utama : 2.1 Bercerita menggunakan kata, frasa, ayat, serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas. Aras 3 i. Mempersembahkan cerita dengan sebutan, intonasi dan gaya penghayatan yang sesuai. Fokus sampingan : 9.3 Membaca kuat teks prosa dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca Aras 3 i. Menterjemahkan maklumat yang terdapat dalam teks ke dalam bentuk grafik Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Menyampaikan cerita dengan sebutan, intonasi dan gay a penghayatan yang sesuai dengan teks menggunakan teknik boneka. 2. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 nilai-nilai murni atau pengajaran berdasarkan petikan teks.. 3. Menulis sekurang-kurangnya 4 daripada 8 kata kerja yang terdapat dalam petikan yang disediakan menggunakan pengurusan

Upload: farahdila-asaad

Post on 29-Dec-2015

68 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Bm t5 Nilai Murni Kisah Teladan

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Bm t5 Nilai Murni Kisah Teladan

REKOD PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa MelayuTahun : 5 EhsanBil.Murid : orangTarikh : 13 Mac 2014Masa : 10.00 pagi – 11.00 pagi (1 jam)Unit : Unit 10 ; Nilai MurniTajuk : Kisah Teladan

Fokus utama : 2.1 Bercerita menggunakan kata, frasa, ayat, serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.

Aras 3 

i. Mempersembahkan cerita dengan sebutan, intonasi dan gaya penghayatan yang sesuai.

Fokus sampingan : 9.3 Membaca kuat teks prosa dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca

Aras 3  i. Menterjemahkan maklumat yang terdapat dalam teks ke

dalam bentuk grafik

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Menyampaikan cerita dengan sebutan, intonasi dan gay a penghayatan yang sesuai dengan teks menggunakan teknik boneka. 2. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 nilai-nilai murni atau pengajaran berdasarkan petikan teks.. 3. Menulis sekurang-kurangnya 4 daripada 8 kata kerja yang terdapat dalam petikan yang disediakan menggunakan pengurusan grafik.

Kemahiran Bahasa : Membaca, mendengar dan bertutur, menulis Sistem Bahasa : kata kerja

Pengisian Kurikulum Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan Moral.

Nilai Murni : ramah, patuh pada arahan,

Kemahiran Bernilai Tambah Kemahiran Berfikir : Menjana idea, menghubung kait, Kemahiran Belajar Cara Belajar : Mendengar, membaca, menulis, bertutur Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, interpersonal,

intrapersonal, kinestatik

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar cerita-cerita teladan

Page 2: Rph Bm t5 Nilai Murni Kisah Teladan

Bahan Bantu Belajar : Komputer riba. LCD, video, teks cerita, borang pengurusan grafik, boneka lidi

LANGKAH/MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi(5 minit)

1.Menyatakan pendapat berdasarkan video “Hikayat Sang Kancil dan Monyet yang Degil”

Soalan guru

a) Apakah yang dapat kamu kaitkan dengan lagu ini?

Jawapan

a) Jangan Degilb) Jangan Tamak

1. Murid dipertontonkan dengan video “Hikayat Sang Kancil dan Monyet”.

2. Murid bersoal jawab dan diminta memberikan pendapat tentang videotersebut.

3. Jawapan murid dikaitkan dengan tajuk pembelajaran pada hari ini iaitu “Kisah Teladan”.

BBM:- Lcd. komputer riba, pembesar suara, video

Nilai:- Teliti- prihatin

KBKK :- Menghubungkait

Kecerdasan Pelbagai:- Interpersonal- Intrapersonal- VIsual

Langkah 1(25 minit)

1. Menyampaikan cerita dengan sebutan, intonasi dan gaya penghayatan yang sesuai dengan teks menggunakan teknik boneka.

- Kemahiran membaca

1. Murid diedarkan dengan teks cerita kepada setiap murid.

2. Murid diminta untuk membaca petikan cerita dan cuba fahamkan.

3. Beberapa orang murid dipilih menggunakan undian nombor.

4. Murid yang dipilih diminta untuk membaca cerita teladan dengan menggunakan intonasi yang betul dan menarik dengan menggunakan boneka yang disediakan..

5. Murid yang membaca dengan betul akan diberikan token.

6. Murid melakukan perbincangan ringkas bersama guru berdasarkan petikan tersebut.

7. Murid dengan bimbingan guru membaca petikan dialog tersebut menggunakan intonasi yang betul dan menarik.

BBM :- petikan “Sang Kancil dan Monyet yang Degil”-boneka

Nilai:- keberanian

KBKK:- Mengesan

Kecerdasan Pelbagai:- Interpersonal

Langkah 2(10 minit)

1. Menyatakan nilai -nilai murni atau pengajaran berdasarkan petikan teks.

1. Seorang murid dipilih untuk menceritakan cerita “Sang Gagak dengan Kend” di hadapan kelas.

2. Murid dipilih secara rawak untuk menyatakan nila-nilai murni atau pengajaran yang terdapat di dalam petikan cerita teladan.

BBM :-Petikan cerita “Sang Gagak dengan Kendi”-Boneka

Nilai:- Berani

Page 3: Rph Bm t5 Nilai Murni Kisah Teladan

- Kemahiran mendengar dan bertutur

Jawapan

a) Kita mestilah berusaha bersungguh-sungguh untuk berjaya

b) Jangan tamak.c) Kita mesti

mendegar nasihat orang lain dan orang yang lebih berpengalaman

3. Murid berbincang dengan guru.4. Murid diterapkan dengan nilai-nilai murni yang dipelajari.

KBKK:-Menyenaraikan

Langkah 3(15 minit)

1. Menulis kata kerja yang terdapat dalam petikan menggunakan pengurusan grafik.

-Kemahiran menulis

Jawapan

(berjalan, memetik, makan, menjerit, berlari, minum, mengambil

1. Murid mendengar penerangan guru tentang kata kerja.

2. Murid diberikan contoh kata kerja.3. Murid diedarkan dengan kertas

lembaran pengurusan grafik.4. Berdasarkan petikan, murid diminta

untuk menyatakan kata kerja yang terdapat di dalam petikan.

5. Murid dipilih secara rawak dan dipanggil ke hadapan.

bagi melengkapkan pengurusan grafik.

6. Murid berbincang jawapan dengan guru.

7. Murid yang menjawab jawapan dengan betul akan mendapat token.

8. Murid diminta untuk menampal lembaran pengurusan grafik ke dalam buku tulis.

BBM :-petikan cerita teladan-kertas pengurusan grafik

Nilai:- teliti

KBKK:- mengesan

Penutup(5 minit)

1. Penerapan nilai murni

1. Murid dipertontonkan dengan video bertajuk “Telur Sebiji Riuh Sekampung”.

2. Murid diterapkan dengan nilai-nilai murni berdasarkan kisah teladan yang telah dipelajari.

2. Murid dipilih secara rawak dan diminta untuk menyenaraikan kata kerja telah dipelajari.

3. Guru membuat rumusan perihal pembelajaran pada hari ini.

Nilai:- besederhana

KBKK:- merumus

Page 4: Rph Bm t5 Nilai Murni Kisah Teladan

ULASAN PENSYARAH