rph bm

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 3 Wira Bilangan murid : 24 orang Tema : Mari Bersukan Tajuk : Faedah Bersukan Tarikh : 7 Febuari 2011 (Isnin) Masa : 9.20 – 10.20 pagi (60 minit) Objektif : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat: i. Mengenalpasti ayat tanya yang terdapat dalam sebuah petikan. ii. Menyatakan faedah yang dapat diperolehi dengan bersukan. Fokus Utama: Hasil Pembelajaran umum: 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi, dan gaya pembacaan yang sesuai. Hasil Pembelajaran Khusus: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Huraian Hasil pembelajaran: Aras 1 (i) Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang betul.

Upload: syuk-ri

Post on 30-Jun-2015

302 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH BM

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 3 Wira

Bilangan murid : 24 orang

Tema : Mari Bersukan

Tajuk : Faedah Bersukan

Tarikh : 7 Febuari 2011 (Isnin)

Masa : 9.20 – 10.20 pagi (60 minit)

Objektif : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:

i. Mengenalpasti ayat tanya yang terdapat dalam sebuah petikan.ii. Menyatakan faedah yang dapat diperolehi dengan bersukan.

Fokus Utama:

Hasil Pembelajaran umum:

5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi, dan gaya pembacaan yang sesuai.

Hasil Pembelajaran Khusus:

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.

Huraian Hasil pembelajaran:

Aras 1 (i) Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang betul.

Page 2: RPH BM

Fokus Sampingan:

Hasil Pembelajaran umum:

1.0 Berbual dengan keluarga rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dantidak formal.

Hasil Pembelajaran Khusus:

1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian denganmenggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan nada yang sesuai.

Huraian Hasil pembelajaran:

Aras 1 (i) Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar denganmenggunakan bahasa yang sesuai dan tepat.

Kemahirah bahasa : Kemahiran Membaca serta kemahiran mendengar dan bertutur.

Sistem bahasa : Tatabahasa (Kata tanya)

Ilmu : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan

Nilai : Bekerjasama

Kemhiran Bernilai Tambah (KBT)

Kemahiran berfikir : Menjelaskan

Kemhiran Belajar : menerima dan menyimpan maklumat, menghubungkait.

Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat atau mengikuti kejohanan sukan sebelum ini.

BBB : Buku latihan dan papan tulis

Page 3: RPH BM

BAHAGIAN / MASA

ISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi5 minit

Guru bersoal jawab dengan murid.

1. Murid ditanya samaada pernah melihat atau mengikuti sebarang kejohanan sukan.

2. Murid ditanya mengenai jenis sukan yang mereka sertai dan ketahui.

Kemahiran berfikir.

Kemahiran bertutur.

Kecerdasan pelbagai: interpersonal.

Langkah 120 minit

Membaca petikan “Faedah Bersukan”

1. Guru mengedarkan lembaran petikan bertajuk “Faedah Bersukan”.

2. Guru meminta murid membaca secara beramai-ramai.

3. Guru meminta 5 orang murid untuk membaca di hadapan murid yang lain.

Kemahiran membaca.

Kecerdasan pelbagai: verbal lingiuistik

Langkah 215 minit

Penerangan mengenai ayat tanya.

1. Guru memberi penerangan mengenai ayat tanya.

2. Guru menjelaskan ayat tanya dengan kata tanya.

Kemahiran mendengar.

Langkah 315 minit

Guru memberi latihan kepada murid.

1. Guru membagaikan 3 murid dalam 1 kumpulan.

2. Guru meminta murid menggariskan ayat tanya yang terdapat dalam petikan yang diberikan.

3. Setiap murid diarahkan menyalin semula ayat tanya yang telah digariskan tersebut.

Dilaksanakan dalam kumpulan.

Penutup5 minit

Rumusan isi pelajaran

1. Guru merumuskan isi pelajaran.

2. Guru menyoal murid mengenai ayat tanya.

Menghubungkait.