rph bahasa melayu tahun 3
TRANSCRIPT
NAMA: PHAULINE BTE PHILIPNO. MATRIKS: D20102040426KUMPULAN: UPSI89 (A132PJJ)NAMA PENSYARAH : MAHZAN ARSHAD
SEM 2 2013/2014RANCANGAN PENGAJARAN HARIANVIDEO INOVASIKRP 3974 LATIHAN MENGAJAR
Mata PelajaranBahasa Malaysia
KelasTahun 3 Pintar
Masa9.20 am -10.20 am (1 Jam)
TemaAlam Ceria Hidup Sejahtera
TajukBunyi di sekeliling kita
Fokus UtamaStandard Kandungan3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
Standard Pembelajaran3.3.3 Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan bertumpu dengan betul
Fokus SampinganStandard Kandungan2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
Standard Pembelajaran2.2.1 Membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaandengan sebutan yang betul.
ObjektifPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:1. Menjawab soalan pemahaman berkenaan dengan bunyi yang ada di alam sekeliling kita dan kesan buruk akibat bunyi bising.2. Membina dan menulis ayat daripada perkataan yang mempunyai imbuhan awalan meN- , beR- serta imbuhan akhiran -An.
EMKIlmu : SainsNilai murni : Menghargai alam sekitarKBT menjana idea
Sistem BahasaTatabahasa : Imbuhan awalan meN- , peN- , beR- Imbuhan akhiran -An
Bahan Bantu BelajarTayangan Video, paparan powerpoint, lembaran kerja
LANGKAH-LANGKAHAKTIVITIPENGISIAN KURIKULUM/ EMKCATATAN
Set Induksi
1. Murid melihat gambar slaid dan video tentang pencemaran bunyi.2. Guru menerangkan tajuk pengajaran dan pembelajaran hari ini.3. Murid dan guru berbual mengenai slaid gambar pencemaran bunyi Definisi bunyi
Nilai Murni: Sabar dan tekun
Menganalisis dan membuat rumusan
Ilmu: sainsBBB : slaid power point
Langkah 1Membaca petikan1. Murid diberikan petikan berkenaan dengan pencemaran bunyi.2. Murid membaca dan memahami perkataan yang terdapat dalam petikan.3. Guru menayangkan gambar tentang sumber bunyi bising yang terdapat di alam sekeliling kita.
Nilai murni: rajin
BBM: lampiran 1Petikan
Slaid power point
Langkah 2Menulis maklumat1. Murid menyenaraikan jenis bunyi bising yang terdapat dalam alam sekeliling berdasarkan slaid yang dipamerkan.2. murid berbincang dalam kumpulan masing-masing tentang kesan bunyi bising kepada masyarakat dan langkah-langkah untuk mengatasinya. 3. Wakil dari setiap kumpulan membentangan hasil perbincangan mereka di hadapan kelas.Nilai murni: kerjasama
TMK
Slaid power point
Langkah 3Menjawab soalan kefahaman1. Murid membentuk kepada 4 kumpulan.2. Murid menjawab soalan-soalan kuiz yang dipamerkan melalui slaid power point.
Nilai Murni: yakin
Slaid power point
Langkah 4Penilaian :1. Murid dibekalkan lembaran kerja2.2. Murid menjawab soalan kefahaman berdasarkan pada petikan yang diberikan
Pemulihan:1. Murid menyenaraikan perkataan yang mempunyi imbuhan awalan dan imbuhan akhiran berdasarkan petikan yang telah diedarkan.2. Murid menyebut semula imbuhan yang dapat disenaraikan.Pengayaan:1. Murid membina ayat berdasarkan perkataan yang mempunyai imbuhan awalan dan akhiran.PenilaianLembaran kerja
Pemulihan:Lembaran kerja pemulihan.
Pengayaan
Lembaran kerja pengayaan
Penutup1. Murid mendengar dan menyanyikan lagu tentan alam sekitar. 2. Murid menyatakan apa yang telah mereka pelajari hari ini.TMKBBM: video lagu
TEKS BACAANB1 DB1 E1 (01)BUNYI DI SEKELILING KITABunyi ialah sesuatu yang dapat didengar oleh telinga. Kita dapat mendengar bunyi bising apabila berada di luar rumah. Sumber bunyi bising adalah daripada kesan bunyi kenderaan dan kerja-kerja pembinaan bangunan.Bunyi bising ini memberi kesan buryk kerana menganggu pendengaran dan keselesaan manusia.Teknologi moden pada hari ini berjaya mengurangkan pencemaran bunyi. Alat penyerap telah dicipta untuk mengawal berlakunya bunyi bising. Cara untuk menyerap bunyi bising adalah dengan membina tembok halangan bunyi di tepi lebuh raya.
LEMBARAN KERJA (penilaian)D2 DT1 E1Nama : _____________________Kelas : ________________Arahan: Jawab semua soalan di bawah.
1. Apakah maksud bunyi? ------------------------------------------------------------------ .
2. Dari manakah sumber bunyi bising? ---------------------------------------------------------------- .
3. Mengapakah bunyi bising memberi kesan buruk? ---------------------------------------------------------------- .
4. Mengapakah alat pemyerap bunyi direka? ---------------------------------------------------------------- .
5. Bagaimanakah cara untuk menyerap bunyi bising? ----------------------------------------------------------------- .
menguasaitidak menguasaiLEMBARAN KERJA (Pemulihan)B2 DB1 E1 (01)Nama : __________________Kelas : __________________Arahan : Senaraikan perkataan yang berimbuhan awalan berdasarkan teks dibawah.Bunyi ialah sesuatu yang dapat didengar oleh telinga. Kita dapat mendengar bunyi bising apabila berada di luar rumah. Sumber bunyi bising adalah daripada kesan bunyi kenderaan dan kerja-kerja pembinaan bangunan.Bunyi bising ini memberi kesan buruk kerana menganggu pendengaran dan keselesaan manusia.Teknologi moden pada hari ini berjaya mengurangkan pencemaran bunyi. Alat penyerap telah dicipta untuk mengawal berlakunya bunyi bising. Cara untuk menyerap bunyi bising adalah dengan membina tembok halangan bunyi di tepi lebuh raya.
3)8)7)6)5)4)2)1)
MenguasaiTidak MenguasaiLEMBARAN KERJA (Pengayaan)B3 DT1 E1 (01)Nama : ________________________Kelas : __________________Arahan : Bina ayat berdasarkan perkataan-perkataan yang diberikan.
1. bunyi :____________________________________________________________________________________________________ 2. kenderaan : ______________________________________________________________________________________________________
3. pembinaan :______________________________________________________________________________________________________
4. pendengaran :______________________________________________________________________________________________________
5. dicipta:______________________________________________________________________________________________________
6. tembok: ______________________________________________________________________________________________________
Menguasai Tidak Menguasai