rph bahasa melayu

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS LINUS Nama Guru : Pavithira Devi a/p Balakrisnan Masa: 10.40- 11.40 pagi Sekolah : SJK (T) Pulau Sebang Mata pelajaran: Matematik Tahun : 2 &3 Bilangan murid: 5 orang Tarikh : 10 Ogos 2015(Isnin) Kehadiran : /3 PERKARA Vivekanandar (Sederhana) Valluvar (Lemah) NAMA MURID 1.Kalaiarasi 2. Sathishkumar 3.Vishwanathan 4.Hariprasad 1.Manogar TAJUK 3.2 Tolak dalam lingkungan 100 1.1 Mengenal pasti dan menyebut angka 1 hingga 9 KEMAHIRAN 3.2.1 Menolak sebarang dua digit nombor melibatkan nombor dua digit daripada nombor dua digit. 1.1.1 Menyebut angka 6 hingga 9. 1.1.2 Mengenal pasti angka 6 hingga 9 1.1.3 Menulis angka 6 hingga 9 OBJEKTIF P & P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, 1.Murid dapat menyelesaikan 2 daripada 3 soalan matematik dengan 1.Murid dapat mengenal angka 6 hingga 9 dengan tepat. 2.Murid dapat menyebut angka 6

Upload: thiradevi-balakrisnan

Post on 12-Jan-2016

225 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Murid linus literasi asas 2

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Bahasa Melayu

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS LINUS

Nama Guru : Pavithira Devi a/p Balakrisnan Masa: 10.40- 11.40 pagi

Sekolah : SJK (T) Pulau Sebang Mata pelajaran: Matematik

Tahun : 2 &3 Bilangan murid: 5 orang

Tarikh : 10 Ogos 2015(Isnin)

Kehadiran : /3

PERKARA Vivekanandar

(Sederhana)

Valluvar

(Lemah)

NAMA MURID

1.Kalaiarasi

2. Sathishkumar

3.Vishwanathan

4.Hariprasad

1.Manogar

TAJUK

3.2 Tolak dalam lingkungan 100 1.1 Mengenal pasti dan menyebut angka 1

hingga 9

KEMAHIRAN 3.2.1 Menolak sebarang dua digit

nombor melibatkan nombor dua

digit daripada nombor dua digit.

1.1.1 Menyebut angka 6 hingga 9.

1.1.2 Mengenal pasti angka 6 hingga 9

1.1.3 Menulis angka 6 hingga 9

OBJEKTIF P & P

Pada akhir pengajaran dan

pembelajaran, murid-murid

dapat:

1.Murid dapat menyelesaikan 2

daripada 3 soalan matematik

dengan betul.

2.Murid dapat menjawab 8

daripada 10 soalan matematik

1.Murid dapat mengenal angka 6 hingga 9

dengan tepat.

2.Murid dapat menyebut angka 6 hingga 9

dengan betul.

3.Murid dapat menulis angka 6 hingga 9

Page 2: Rph Bahasa Melayu

dengan betul.

3.Murid dapat menjawab 10

daripaad 12 soalan matematik

dengan betul.

.

dengan betul.

PENGALAMAN SEDIA

ADA

Mengenal operasi tolak dalam

lingkungan 100 melibatkan

nombor satu digit daripada dua

digit

Mengenal angka 1 hingga 5

ALAT BANTU

MENGAJAR

- Kad soalan matematik

- Permainan ‘snake

&ladder’

- Dadu

- Petak 100

- Lembaran kerja

- Kad nombor

- Puzzle nombor

- Softboard huruf dan angka

- Lembaran kerja

KEMAHIRAN BERFIKIR 1.Menghubung kait 3. Mengingat semula

2. Menjana Idea 4.Menaakul

PENERAPAN NILAI Kerajinan

Ketekunan

Kerjasama

Tolong- menolong

Set induksi

(7 minit

Guru menyembunyikan kad nombor di sekitar bilik darjah.

Murid mencari kad nombor berkenaan dalam masa 2- 3 minit.

Di belakang setiap kad nombor terdapat seekor gambar haiwan.

Murid membunyikan bunyi haiwan berkenaan mengikut pusingan nombor

yang diperolehi.

Guru dan murid mengaitkan isi pelajaran .

Perkembangan

Langkah 1

(15 minit)

Permainan:

“Snake & Ladder”

1.Murid dibekalkan dengan kad

permainan ular dan tangga beserta

dengan sebiji dadu.

2.Murid melemparkan dadu untuk

menentukan giliran pemain.

Interaksi:

1.Murid ditunjukkan kad nombor 6 hingga

9 satu demi satu.

2.Murid dibimbing menyebut angka 6

hingga 9.

3.Guru menyebut angka dan murid

menunjukkan kad nombor.

Page 3: Rph Bahasa Melayu

3.Murid menggerakkan buah

berwarna mengikut giliran.

4.Murid menjawab soalan

matematik bagi meneruskan

permainan.

5Permainan diteruskan dengan

pemain yang lain.

4.Guru menunjukkan kad nombor dan

murid mennyebut angka.

Langkah 2

(15 minit)

Interaksi:

1.Murid ditunjukkan cara

menyelesaikan operasi tolak

menggunakan petak nombor 100.

2.Murid dibimbing menyelesaikan

operasi tolak menggunakan petak

nombor 100.

Lembaran kerja:

1.Murid dibekalkan dengan lembaran

kerja.

2.Murid mendengar arahan guru.

3.Murid menjawab lembaran kerja.

4.Guru menyemak jawapan murid.

Langkah 3

(15 minit)

Lembaran kerja:

1.Murid dibekalkan dengan

lembaran kerja.

2.Murid mendengar arahan guru.

3.Murid menjawab lembaran kerja

4.Guru menyemak jawapan murid bersama- sama dengan murid.

Permainan:

“Masukkan Saya”

1.Murid dibekalkan dengan puzzle nombor

6 hingga 9 untuk dimasukkan semula

mengikut kesesuaian bentuknya.

2.Murid diberi softoard huruf dan angka .

3.Murid mengeluarkan angka 6 hingga 9

dalam masa 3-5 minit.

4.Murid memasukkan semula angka 1

hingga 9 mengikut bentuk .

Penutup

(8 minit)

Penutup kognitif :

Guru memaparkan video berkaitan dengan nombor.

Page 4: Rph Bahasa Melayu

Murid menyanyikan lagu berkenaan bersama- sama dengan guru.

Guru dan murid merumuskan isi pelajaran.