rph bahasa malaysia tahun 2
DESCRIPTION
BAHASA MALAYSIA TAHUN 2TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARAN Bahasa Malaysia TARIKH : 07 JANUARI 2015MASA 07.15 pagi – 08.15 pagi (60 Minit) KELAS : 2 HIJAU TEMA Keluarga Harmoni TAJUK Hari Keluarga
FOKUS UTAMA Standard Kandungan
2.3 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran
2.3.1 2.3.1 Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda
FOKUS SAMPINGANStandard Kandungan
3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.
Standard Pembelajaran
3.2.4 Menulis pelbagai perkataan dan frasa yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan cara yang betul dan tulisan yang kemas.
OBJEKTIF Di akhir PdP, murid-murid dapat :1. Membaca kuat ayat penyata berdasarkan bahan bacaan yang disediakan guru dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. 2. Menulis pelbagai perkataan dan frasa yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung dengan cara yang betul dan tulisan yang kemas.
PENGISIAN KURIKULUM
Ilmu Pendidikan Moral. Nilai Kasih sayang. KBT KB : Mengenal pasti idea utama dan idea sampingan.
SISTEM BAHASA Tatabahasa : Ayat penyata. BAHAN MEDIA Kad ayat penyata.
AKTIVITI PENGISIAN KURIKULUM
CATATAN
Set Induksi -Guru membacakan satu ayat penyata dan murid bersoal jawab dengan guru tentang ayat tersebut.
Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : Kasih Sayang
Murid bersoal jawab dengan guru.
Langkah 1 - Guru menunjukkan satu petikan yang mengandungi beberapa ayat penyata dan diminta 2 orang murid untuk membacakan petikan tersebut.
Nilai : Kerjasama
Langkah 2- Seorang murid dipilih secara rawak untuk membimbing murid-murid lain membaca petikan tersebut. Langkah 3- Murid diberikan latihan mengisi tempat kosong bagi ayat penyata menggunakan satu perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong dan vocal berganding.
Latihan ayat penyata
Langkah 4- Setelah murid melengkapkan latihan, guru menyemak dan berbincang dengan murid jawapan yang diberikan. Penutup Murid diminta untuk mengulang kembali ayat penyata yang telah dibacakan pada awal sesi PdP.
REFLEKSI