rph 2
DESCRIPTION
RPH 2TRANSCRIPT
PJJ
LATIHAN MENGAJAR 1 (KPR 3974)SEMESTER 1 SESI 2014/2015
RPH MINGGU 2DISEDIAKAN OLEH
NAMANO MATRIKPROGRAM
BALKIS BINTI OMARD20111049559PJJ BAHASA MELAYU SEK RENDAH
KUMPULAN: K00919 (A141PJJ)TARIKH: 2 OKTOBER 2014Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Masa
: 8.30 pagi 9.30 pagi Tarikh : 2 Oktober 2014
Tahun
: 5 Dinamik
Bilangan murid: 24 orang
Tema: Kemasyarakatan
Tajuk
: Pantun Nasihat Kemasyarakatan
Hasil Pembelajaran
Fokus Utama
5.2.Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
i.Membaca bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Fokus Sampingan
1.1.Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan nada yang sesuai
Aras 2
i.Bertukar-tukar pandangan berdasarkan sesuatu isi.
Objektif Pelajaran : Pada akhir pelajaran ini murid dapat;
1.Membaca teks pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul
2.Menceritakan tentang maksud tersurat dan tersirat yang terdapat dalam pantun dalam bentuk lisan dan bertulis.
Sistem Bahasa
Kosa kata : : i. Sebutan dan intonasi Sebutan dan intonasi pantun bahasa Melayu.
Pengisian Kurikulum
1. Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan Moral
2. Nilai Murni: Toleransi , tolong-menolong, bantu-membantu, berani
3. Kemahiran Bernilai Tambah
a. Kemahiran Berfikir : Menjana idea, Menganalisis
b. Kecerdasan
Pelbagai
: Verbal-Linguistik
Pengetahuan Sedia Ada : Semua murid pernah mendengar pantun nasihat.
Bahan Bantu Mengajar;
1.Buku teks m/s 29
2.teks pantun
3.pembesar suara
4.Komputer riba
5.bahan audio
Langkah
MasaIsi pelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan
Set Induksi
8.30 - 8.35 pagi
(5 Minit)
i. Bahan audio
- Berbalas pantun
ii. Apakah yang dapat kamu dengar sebentar tadi?
Aktiviti berbalas pantun
iii. Adakah pantun tersebut betul dari aspek bentuk dan ritma? Tidak.
iv. Tajuk Pelajaran : Pantun Nasihat Kemasyarakatan
i. Murid mendengar bahan audio yang diperdengarkan di hadapan kelas.
ii. Murid bersoal jawab bersama guru mengenai bahan audio tersebut.
iii. Murid mendengar penerangan guru berkaitan bahan audio dan tajuk pelajaran.i. KB
- Menjana idea
ii. KP
- Verbal-Linguistik
iii. BBM
- Audio lagu Berbalas pantun
- Komputer riba
- Pembesar suara
Langkah 1
8.35 - 8.50 pagi
(15 minit)i. Petikan pantun
- Pantun Nasihat Kemasyarakatan
ii. Bacaan secara :
- Mentalis (senyap)
- Mendengar bacaan gurui. Murid membuka buku teks teks halaman 29 (teks pantun).
ii. Murid membaca teks pantun secara mentalis (senyap).
iii. Murid mendengar bacaan guru dengan teliti.
i. KB
-Menjana idea
ii. KP
- Verbal-Linguistik
iii. BBM
- Petikan teks
Pantun Nasihat Kemasyarakatan
Langkah 2
8.50 - 9.10 pagi
(20 minit)
i. Petikan teks
- Pantun Nasihat Kemasyarakatan
ii. Bacaan secara :
- Beramai-ramai
- Pasangan
- Individu
i. Murid membaca teks pantun Pantun Nasihat Kemasyarakatan beramai- ramai.
ii. Murid dipilih secara rawak untuk membaca teks pantun secara berpasangan
iii. Murid dipilih secara rawak untuk membaca teks pantun secara individu.
iv. Murid diberi teguran jika terdapat kesalahan semasa membaca teks pantun.
i.KB
-Menjana idea
ii.KP
- Verbal-Linguistik
iii. BBM
- Petikan teks
Pantun Nasihat Kemasyarakatan
- Buku teks m/s 29
Langkah 3
9.10 - 9.25 pagi
(15 minit)
i. Teks Pantun Nasihat Kemasyarakatan
ii. Perbincangan maksud pantun bagi setiap rangkap.
iii. Apakah mesej yang terkandung dalam rangkap pertama, kedua, ketiga, dan keempat?R1 Masyarakat hidup dalam pelbagai kaum yang berbeza-beza dan perlu bersatu padu pada setiap masa. R2 - Amalan berbudi/amalan baik yang menjadi kebiasaan akan dapat mewujudkan kehidupan yang aman damai.
R3 - Sentiasa menjadikan sifat bantu- membantu dan tolong-menolong antara satu sama lain sebagai amalan yang mulia.
R4 - Sikap bertolak- ansur/menghormati pendapat orang lain mampu melahirkan masyarakat yang berani serta mewujudkan negara yang tenteram.i. Murid bersoal jawab bersama guru berkaitan Pantun Nasihat Kemasyarakatan
ii. Murid dan guru berbincang mengenai mesej/maksud tersurat dan tersirat yang terkandung dalam setiap rangkap.iii. Murid menyalin mesej/maksud yang didapati di dalam buku tulis.
i. KB
-Menjana idea
-Menganalisis
ii.KP
- Verbal-Linguistik
iii. BBM
- Teks Pantun Nasihat Kemasyarakatan
Penutup
9.25 9.30 pagi
(5 minit)
i. Rumusan isi pelajaran
ii. Soal jawab :
Apakah yang telah kita pelajari hari ini?
ii.Nilai murni :
-Tolong-menolong
-Bantu-membantu
-Toleransi
-Berani
i. Guru merumus isi pelajaran kepada murid-murid.
ii. Murid bersoal jawab bersama guru tentang apa yang telah dipelajari pada hari ini.
iii. Murid mendengar penerangan guru secara sumbang saran berkaitan nilai murni.
i.KB
-Membuat kesimpulan
ii. KP
- Verbal-linguistik
Refleksi :
_1459542214.unknown